Muğla artık ilk 10’da değil

Bu haber 12 Eylül 2014 - 9:26 'de eklendi ve 1.016 kez görüntülendi.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ile Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Bilgi Taşkıran ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Demir ve Taşkıran, Muğla’nın eğitim başarısında artık ilk 10’a giremediğini açıkladılar. Bu duruma son yıllarda eğitimin yazboz tahtası haline getirilmesinin yanında öğretmenlere ayrımcılık yapılmasının neden olduğu öne sürüldü. Açıklamada il genelinde 30 Eğitim Sen’li Müdürün 7’ye indiğine dikkat çekilirken İl ve ilçe Milli Eğitim yöneticileri ile okul yöneticilerinin yüzde 80’inin artık Eğitim Bir Sen’li olduğu belirtildi.

Özcan Özgür

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ile Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Bilgi Taşkıran ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Demir ve Taşkıran, Muğla’nın eğitim başarısında artık ilk 10’a giremediğini açıkladılar. Bu duruma son yıllarda eğitimin yazboz tahtası haline getirilmesinin yanında öğretmenlere ayrımcılık yapılmasının neden olduğu öne sürüldü. Açıklamada il genelinde 30 Eğitim Sen’li Müdürün 7’ye indiğine dikkat çekilirken İl ve ilçe Milli Eğitim yöneticileri ile okul yöneticilerinin yüzde 80’inin artık Eğitim Bir Sen’li olduğu belirtildi.

Eğitim Sen tarafından hazırlanan ‘Muğla’nın Eğitim Raporu’ CHP İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda açıklandı. Açış konuşmasını İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün yaptığı toplantıda raporu okuyan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, eğitimde ülke genelinde yaşanan sorunların Muğla’da da yaşandığını belirtti. Demir, dün ‘ikna odaları’ iddiasında bulunanların bugün ‘falaka odaları’ oluşturduklarını, eğitim çalışanlarında ayrımcılık yapıldığını, kayıtlarda alınmıyor denildiği halde velilerden para alınmaya devam edildiğini, eğitimin tarumar edilmesi sonucu Muğla’da eğitim kalitesinin gerilediğini savundu.

Başta Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı olmak üzere Milli Eğitim yetkililerinin kayıttan, nakilden hiç para alınmıyor diye yalan söylediklerini belirten Milletvekili Demir, “Marmaris’ten bir örnek. Velilerin eline birer liste verilmiş, listede 37 parça okul malzemesi var. Bunla bitmiyor. Kayıt sırasında da 100 lira alınıyor. Bodrum’da özelde muayene 250 lira. Eğitimde sağlık ta paralı hale geldi. Sadece bu iki olay bile Anayasamıza göre iki temel hak yani sosyal devlet olma durumu ortadan kalkmış, yok edilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin sosyal devlet özüne, ruhuna el fatiha. Varsa paran oku, okut. Yoksa paran ya imam hatip okullarına git ya da evinde otur.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı’nın okulları İmam Hatip’e çevirme çabası içinde olduğunu iddia eden Milletvekili Demir, okullar açılırken ülke genelinde 16 bin müdürün 7 bin 500’ünün görevden alındığını ve şimdi müdür arandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Okulların müdürleri hangi sendikalara kayıtlı, sendikalarına göre tasnif edip onlarca takdirname almış müdürlerimize nasıl sıfır puan verip başarısız kılarım? Eğitimlerin başlamasına 10- 15 gün kala da nasıl görevden alırım hesabını planını yapıyorlar? Yoksa onlara göre çocuklarımızın eğitimi başarısı hiç önemli değil. 16.000 müdürün 7.500’ünü görevden aldılar. Sonra sokak sokak yönetici, okul müdürü aramaya çıktılar. 13 yılda eğitimde yapılan değişikliklerin hatti hesabı yok. Eğitim sisteminde değiştirilenlerin, dönüştürülenlerin sayısını ne siz sorun ne de ben söyleyeyim. Hani Cumhuriyet deyince iktidar hep son 12-13 yıldan söz ederler ya. AKP iktidarı son 13 yılda Milli Eğitimdeki başarısızlıkları ve kaosları da dikkate alındığında, kendi istatistikleri Nüfusumuzun 75 milyon, okuma-yazma bilmeyenlerimizin 9 milyon 625 bin, ilkokulu bitirememiş olanlarımızın 17 milyon 820 bin, sadece ilkokul mezunlarımızın 24 milyon ve İlköğretim (ilkokul+ortaokul) mezunlarımızın ise 10 milyon 200 bin kişi olduğunu söylüyor. Bunların toplamı: 61 milyon 645 bindir.”

Muğla’da sorunlar

CHP Muğla Milletvekili Demir Muğla’da eğitim sorunlarını anlatırken de “Ben şimdi Fethiye’den geliyorum. Öğretmenler, öğrenciler, anne ve babalar yani veliler isyanda.

Fethiye’nin hafızası, anıları, geçmişi olan Fethiye Lisesini İmam Hatibe çevrilmesini istemiyorlar. Protesto ediyorlar. Türkiye’nin pek çok ilçesinde, okullarında aynı manzaraları görüyoruz. Sayın Nabi Avcı da ne diyor? İmam Hatip okullarını yetiştiremiyoruz diyor! Artık yalan onların Anayasası olmuş.” dedi. Norm kadro sorunundan söz ederken, “Okul/Kurum sayısı 709. Eğitim kurumlarında çalışan toplam kamu görevlisi sayısı 10 bin 485. Bunların 5 bin 707’si kadın.” diyen Milletvekili Demir, “Norm kadro yönetmeliğinin plansız ve programsız biçimde sıkça değiştirilmesinden dolayı yöneticiler önemli hatalar yapmaktadırlar. Bu hatalardan dolayı hem öğretmenler norm fazlası durumuna düşürülerek mağdur edilmekte hem de öğrenciler kalabalık sınıflara mahkum edilmekte. Ayrıca, 4+4+4 eğitim sistemiyle emekliliği yaklaşmış öğretmenler de norm fazlası duruma düşmüştür. Milli Eğitim Müdürlüğünün ilk norm kadro uygulamasında köy okullarında sınıf mevcudunun 10 öğrencinin altına inmesi durumunda sınıflar birleştirilmemiş ancak yeni uygulamada bu sınıflar birleştirilerek norm fazlası öğretmen sorunu giderek ağırlaşmıştır.” şeklinde ifade etti.

Önceki gün TBMM’de görüşülmesi tamamlanan Torba Yasası ile 35 bin yeni kadro tahsisi yapıldığını belirten Milletvekili Demir, “Bu kadro sayısı yetersizdir en az 70 -75 civarında olması gerekir. Biz muhalefet olarak bunun çıkartılması konusunda önergeler verdik, çalışmalar yaptık fakat iktidar bizleri engelledi. Halen 170 bin öğretmen açığı var. Bu hükümet plansız programsız çalışmaya devam etmektedir.” dedi.

Son zamanlarda yönetici atamalarında liyakate bakılmadığını savunan Milletvekili Demir, ölçünün AKP iktidarına sadakat ilkesi olduğunu, Eğitim Bir Senli olmayanlara mülakatlar da düşük puan verilerek Eğitim Bir Sen kadrolaşması yapıldığını öne sürüp, “Siyaset bu kadar ayağa düşürülmemişti. Şimdi bu soruna bir de rotasyonun eklendiğini belirtirken, “Sonuç olarak halk sokak sokak okul ararken okul müdürleri yok, yetkililer yok, kaymakamlar izinde, milli eğitim müdürlerini ararsan bul vatandaş ne yapsın. Muğla Merkez’deki Öğretmen Anadolu Lisesi, sosyal bilimler lisesine dönüştürülürken Kentin eğitim ihtiyacı göz önünde bulundurulmaksızın plansız ve programsız bir uygulama yoluna gidilerek kentteki eğitim ile ilgili tüm dengeler bozulmuştur. Geçtiğimiz yıllarda sınavlarda ilk ona giren Muğla son yıllarda yaşanan bu tür sorunlar nedeniyle epey geri sıralarda yer alır oldu. Bizim imamlara hocalara saygımız sonsuz, İhsan Özkes bizim en değer verdiğimiz müftümüz parti meclisinde en yüksek oyu almıştır. Bizim öncelikle çağdaş ve aydın bireyler yetiştirmemiz için öğretmenlere, doktorlara, mühendislere ihtiyacımız var. Türkiye’nin ve Muğla’nın imama değil adama ihtiyacı vardır.”

TAZMİNAT DAVALARI AÇILIYOR

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Bilgi Taşkıran da yaptığı açıklamada, Muğla’da da her yerde olduğu gibi haksızlık ve kadrolaşma yaşandığını belirterek, “Okul müdürlerini sınava tabi tutarak elediler.30 Eğitim Senli müdürden 7’si sınavları geçebildi. Yani 20–30 yıldır müdürlük yapan insanlar 75 puan alamadılar. Muğla’da İlçe Mili Eğitim Müdürleri önümüzdeki iki, üç yılı tazminat davaları ile geçireceklerdir.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.