Muğla AKP’sinde Neler Oluyor?

Bu haber 22 Ocak 2015 - 0:22 'de eklendi ve 1.646 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Sevgili okurlarım, bilindiği üzere 15-20 günden bu yana Muğla AKP İl Başkanlığı’na kimin atanacağı konusunda değişik türde konuşmalar yapılıyordu. Çok sayıda AKP İl Başkan aday adayı Ankara’ya çağrılıp kendilerinden bilgi alan AKP Kurmayları her nedense hiçbir başkan aday dayını benimsemeyip İhsan Küreci’yi AKP Genel Merkezi’ne çağırdılar ve Muğla AKP İl Başkanlığı’na teklif ettiler. Sayın Küreci’de Muğla’ya dönüp AKP İl Başkanı Adayı olduğunu açıkladı ve iki gün içinde bazı ilçeleri dolaşıp delegelerden oy istedi. Tabi yanında AKP’nin eski İl Başkanı ve milletvekili aday adayı Nihat Öztürk’te hazır bulundu.

Yıllarını milliyetçiliğe adayan eski AKP İl Başkan Yardımcısı Beyobası eski Belediye Başkanı Şadi Pirci’de ben yıllarımı bu partiye adamış birisiyim deyip Muğla AKP İl Başkanlığı’na adayı olduğunu açıklayıp ilçeleri dolaşıp partilileri ile birlikte temasta bulundu. Ankara AKP’sinden ise Sayın Pirci’ye adaylığından çekilmesi için baskı yapılmasına rağmen hayır ben İl Başkanı adayıyım deyip Ankara AKP’sine sert yanıt verdiği söylendi. Pazar günü gerçekleşen AKP İl Kongresi’nden önce her iki adayını izlediğimizde Şadi Pirci, İhsan Küreci’ye karşı daha şanslı görülüyordu. Ve partililer Şadi Pirci, AKP İl Başkanı oldu diye konuşanlar bile vardı.

Sevgili okurlarım, kongrelerin yapıldığı an geldi. AKP Genel Başkanı Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşurken eski AKP İl Başkanı Nihat Öztürk’ün eski ekibi İhsan Küreci’nin İl Başkanı olması için çalıştılar. Tabi bu ara Şadi Pirci grubu boş durmuyordu. Başbakan Sayın Davutoğlu konuşma sonrası AKP İl Başkan adayı İhsan Küreci’nin elini havaya kaldırıp evet benim adayım bu dercesine yapmış olduğu hareketle seçim o anda bitmiş oldu. Çünkü partililer arasında oylarını nereye verecek olanlar Başbakan’ın bu jestinden etkilenip oylarını İhsan Küreci’ye verdikleri söylendi. Hatta Şadi Pirci’ye oy vereceklerin içinde de birçok AKP’li de Sayın Küreci’den yana tavır aldılar ve yapılan AKP İl Başkanlığı seçiminde seçim kazanan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun destek verdiği isim İhsan Küreci seçildi.

Seçildi ama sonra ne oldu? Şadi Pirci taraftarları şöyle konuştular: Partiye yıllarını vermiş bir partili böyle harcanamaz diye sitemlerini belirtiyorlardı. Yine ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Muğla’da oylarımızı %40’lara çıkarmazsam beni o zaman İl Başkanı görevinden alın demesine rağmen Şadi Pirci ve taraftarlarına büyük bir darbe vurulmuştur diye konuşmalar oluyordu.

Sevgili okurlarım, şimdi Muğla AKP’sinde ne olacak öncelikle gruplaşmanın başlandığını rahatlıkla söyleyebilirim. Muğla İlinde bazı partililer başta olmak üzere Ortaca, Dalaman, Seydikemer ve Yatağan’da Şadi Pirci taraftarları İl Başkanlığı’nda yapılan oyunu unutmayacaklarını, zamanı geldiğinde bizde gereğini yaparız diye konuşmaların olduğu şimdiden görülmeye başladı bile. AKP İl Başkan Adayı Şadi Pirci her ne kadar ben partimin neferiyim diye konuşsa da içindeki acıyı bir türlü dışına vuramadığı da söyleniyor.

Şu anda Muğla ve ilçelerinde konuşulan tek konu ise niçin Ankara’dan İl Başkan ataması yapılıyor. Ön seçimle seçim yapılmıyor. Biz kukla delege miyiz diye konuşanlarda çoğunlukla hal böyle olunca şimdiden rahatlıkla şunu söyleyebilirim: Muğla AKP İl Teşkilatı’nda bazı isimler başta olmak üzere ilçelerde bu yapılan işlerden dolayı rahatsız olanlar çoğunlukta. Milletvekili seçimlerinde Şadi Pirci’nin oy deposu olan ilçelerde çalışıp çalışmayacağının da belli olmadığı söyleniyor. Son söz hal böyle olunca AKP’nin yeni İl Başkanı İhsan Küreci’ye yeni görevinde başarılar dilerken yarınlarda Muğla AKP’sinde neler olur onu da bekleyelim görelim. Çünkü AKP içinde büyük bir karışık var da onun için söylüyorum sevgili okurlarım.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.