Muğla Aile Hekimleri Derneği’nden açıklama

Bu haber 02 Ağustos 2018 - 2:11 'de eklendi ve 402 kez görüntülendi.

Giresun’da polis müdahalesi sırasında hayatını kaybettiği iddia edilen 82 yaşındaki Yusuf Topal’ın ölümüyle ilgili soruşturma sürerken, Topal’a güç kullanan iki polisin ardından beyaz kod vererek yaşlı adamı ihbar eden doktor da açığa alınmıştı. Konuyla ilgili olarak Muğla Aile Hekimleri Derneği tarafından basın açıklaması yapıldı.
Muhittin direk
Giresun’da polis müdahalesi sırasında hayatını kaybettiği iddia edilen 82 yaşındaki Yusuf Topal’ın ölümüyle ilgili soruşturma sürerken, Topal’a güç kullanan iki polisin ardından beyaz kod vererek yaşlı adamı ihbar eden doktor da açığa alınmıştı. Konuyla ilgili olarak Muğla Aile Hekimleri Derneği tarafından basın açıklaması yapıldı.
Muğla Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Genel sekreteri Dr. Fikret Kurt tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi:
“Giresun’da meydana gelen ve kamuoyuna mal olan olay nedeniyle, görevini kanunların elverdiği ölçüde yerine getirmeye çalışan meslektaşımız Dr. Özlem Yağdıran’a hemen sosyal medyada linç kampanyasına dönüşen bir şekilde yargısız olarak infaz edilmeye başlanmış, üzerine de soruşturmanın selameti açısından açığa alınmıştır. Sorunun ana kaynağı olan evde yatalak olduğu öne sürülen hastanın eşi, raporlu olduğunu iddia ettiği ilaçları yazdırmak için ASM’ye gelmiş meslektaşımız kendisine kayıtlı olmayan misafir hasta yakını ile görüşmüş talebinin hasta görülmeden yapılamayacağı ve bunun suç olduğu söylenmiştir. Buna rağmen talebinde ısrar eden kişi doktor hanımın masasına vurarak hakaretler ederek poliklinik hizmetini engellemiştir. Poliklinik için bekleyen diğer hastalarda mağdur olduğu için ve saldırganlık koridorda da devam ettiği için Doktorumuz Özlem Yağdıran “Beyaz Kod”u devreye sokarak yerinde işlem yapmıştır. Daha sonra olaya müdahale etmek için gelen 2 polis memuruna da direnmiş, medyadaki görüntülerden de gördüğünüz üzere kişi bir türlü polis aracına bindirilememiştir. Eşinin ilaçlarını yazdırmak derdindeki vatandaşın ölümü hepimizi üzmüştür. Ancak kanunen suç olan ve bu nedenle yargılanıp ceza alan meslektaşlarımız bulunduğu için bu talep haksızdır ve yapılması halinde suçtur. Yıllarca SGK ya başvurarak bu sorunu çözme talebimiz yerine getirilmediği gibi nitelikli dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik gibi son derece ağır ithamlarla yargılanan meslektaşlarımız vardır. Durum gayet açık ve net ortada iken ve talebin suç unsuru olduğu bilindiği halde meslektaşımızın açığa alınması biz hekimleri vatandaşın önüne atmaktan başka bir şey değildir. Her gün uygunsuz ilaç yazımı, illegal rapor talebiyle uğraşan bizlerin tek derdi mesleğimizi işimizi hakkıyla ve layığıyla yapmaktır. Sağlıkta şiddet konusunda adımlar atılmasını beklediğimiz bu günlerde, haklı iken haksız duruma düşmek sağlıkçıya karşı olan şiddeti körükleyecektir. Beklentimiz bakanlığın meslektaşımıza sahip çıkması, SGK’nın bu ilaç yazdırma mevzusunda net tavrını ortaya dökmesi ve sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkmasıdır. Beyaz kod gibi versen de vermesen de soruşturma açılan uygulamalara 184 gibi bizleri ve yerel idarecileri yok sayan alçaltıcı uygulamalara son verilmelidir. Yazan hekimin tedavi öngörüsü olmayan ilaçları yazdırmak raporlu bile olsa suç ise, devlet bu durumda mağdur olacak vatandaşlarını düşünmeli ve çözüm bulmalıdır. Sistemin mağduru olan vatandaşımıza Allah’tan rahmet dilerken, bu konuda işinin gereğini yapan meslektaşımızın derhal iadesini istiyoruz sonuna kadar arkasında olduğumuzu beyan ederiz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.