Muğla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde İmplant tedavisi başladı

Bu haber 29 Haziran 2015 - 1:37 'de eklendi ve 5.568 kez görüntülendi.

agizzzzzzMuğla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Feyzullah Gülada, Muğla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde implant uygulamalarının başladığını belirtti.Gülada, “2015 yılının başından bu yana yaklaşık 10 hastaya 25 implant tedavisi başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Amacımız çevre illere hasta sevklerinin önüne geçebilmek ve hastalarımıza en kaliteli sağlık hizmetini sunabilmek ”dedi.
Hafize Ataseven
Muğla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde 2015 yılından itibaren İmplant Tedavisi hizmeti başladı. Başhekim Dt. Feyzullah Gülada, Sağlık Bakanlığı Muğla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin implant uygulamaları hakkında bilgi verdi,Hamle Gazetesi’nin sorularını cevapladı.
İmplant Nedir?
“İmplant diş kayıplarında diş kökünü taklit eden yapay malzemelerin çene kemiğine yerleştirilmesi ile yapay bir diş oluşturulmasıdır. Tek diş ve çoklu diş eksikliklerinde, diğer dişlere zarar vermeden gerçekleştirilen bir işlemdir. Özel klinikler ve özel hastanelerde çok önceden beri yapılan implant uygulaması, kamu hizmeti olarak merkezimizde de 2015 yılından itibaren uygulanmaya başlandı. Şimdiden 10 hastamıza 25 adet implant uygulama gerçekleştirdik.”
İmplant tedavisi kimlere uygulanır ve uygulanmaz?
“İmplant tedavisi, büyüme ve gelişimini tamamlamamış çocuklarda ve gençlerde tercih edilmemekle beraber ağzında tekil veya çoklu diş kaybı bulunan her yaş gurubundan hastaya uygulanabilir. Ancak kalp, diyabet, tansiyon gibi sistemik rahatsızlıkları olan hastalarda uzman hekimlerin görüşleri eşliğinde uygulamanın yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Ayrıca hamilelerde işlem öncesi ve sonrasında röntgen çekilme zorunluluğu ve ilaç kullanma gereksiniminden dolayı implant uygulaması önerilmemektedir.”
İmplant tedavisinden hasta nasıl yararlanabilir?
Hastalar, normal sağlık hizmetlerinden yararlandıkları gibi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’mize gelerek sıra aldıktan ya da MHRS randevu sisteminden randevu aldıktan sonra muayeneden geçirilir.Panaromik film ve ölçü model analizi yapılarak diş hekiminin görüşü doğrultusunda implant uygulamasına uygun bulunan hastaya, gerekli diş sayısı kadar implant tedavisi uygulanır. Sağlık güvencesi olan hastalarımız muayene ve röntgen ücreti ödemezler ancak Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi üzerinden uygulanan implant sayısına göre ücretlendirilen bedeli ödemek durumundadır. Merkezimizde ileri cerrahi işlem gerektirmeyen implant uygulamaları dışındaki implant tedavilerini gerçekleştirebiliyoruz.
Mevcut durumu değerlendirir misiniz?
“Şu an merkezimizde 8 klinik ve 16 ünite bulunmakta.1 Protetik Diş Tedavisi Uzmanı ve 1 Restoratif Diş Tedavisi Uzmanı olmak üzere 16 diş hekimi ile toplamda 73 personelimiz ile 560 metrekare alanda hizmet vermekte.2014 yılında Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’miz tarafından tüm diş ünitlerimiz ve ekipmanlarımız yenilendi. Yeni yapılacak olan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin tamamlanması ile ünit sayımız 40 a , kapalı alanımızda 7500 metrekare ye yükselecek ve bu sayede uygulama sayısını çok daha yükseltmek istiyoruz. Böylelikle hasta sevklerinin önüne geçmiş ve tedavi çeşitliliği ve kalitesini de arttırmış olacağız.
Engelli hastalara yönelik hizmetleriniz nelerdir?
Engelli hastalara genel anestezi altında tedavi uygulayabiliyoruz. Engelli vatandaşlarımızın ideal diş tedavi hizmetlerine kavuşması için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile yaptığımız protokol çerçevesinde merkezimize müracaat eden hastalarımızı hastaneye yönlendirerek yatış işlemlerini başlatmak suretiyle diş tedavi işlemlerini geçekleştirebiliyoruz. Engelli vatandaşlarımız için oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz bu çalışma, merkezimize başvurup kendilerini anlatmak da sıkıntı çeken hastalarımız için sosyal sorumluluk projesi kapsamında değerlendirdiğimiz ve sorunlarının giderilmesinde faydalı olduğuna inandığımız bir yaklaşımdır. Protokol kapsamında ameliyathane ortamında genel anestezi ile engelli vatandaşlarımızın diş çekimi, dolgu, diş taşı temizliği vb. tedavileri merkezimiz diş hekimleri ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi çalışanları tarafından özverili bir çalışma ile gerçekleştirilmektedir. Engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttırmak adına yapılabilecek tedaviler için elimizden geleni yapmaktayız. Kanal tedavisi gibi işlemleri de dışarıya sevk etmeden merkezimizde gerçekleştiriyoruz. Genel sekreterlik de tedavilerin çeşitlendirilmesi konusunda destek sağlıyor. Hedefimiz diş çekim ve sevk oranlarını azaltıp; diş tedavi oranlarını ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarını arttırarak farkındalık oluşturmaktır.
Son olarak neler eklemek istersiniz
Muğla’da kamu hastanelerinin teşhis tedavi ve ekipman anlamında güçlü olması gerekir. İleriki dönemde yeni yapılacak ağız ve diş sağlığı merkezi ile daha geniş bir alanda daha fazla hekim ve uygulama alanı ile hastalarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak amacındayız. Eğer kamu güçlü olursa özel hastaneler ve kliniklerde güçlü olacaktır. Böylece halkımız ağız ve diş sağlığı alanında hak ettiği hizmet kalitesine kavuşacaktır. Muğla’da sağlık turizmi hedefindeyiz. Bu noktada Fethiye, Bodrum gibi turistik ilçelerde, turistlerin ağız ve diş sağlığı polikliniklerine müracaatta bulunduklarını biliyoruz.Genel Sekreterlik bünyesinde, sağlık turizmi kapsamında diş hekimliği hizmetlerini ön plana çıkarmak gayretindeyiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.