Muğla Adliyesi’nde Ön Büro Uygulaması başladı

Bu haber 25 Ağustos 2015 - 20:53 'de eklendi ve 1.465 kez görüntülendi.

adliyeonburoMuğla Adliyesi Komisyon Başkanı ve Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Kenan Arslanboğan, geçtiğimiz hafta içerisinde hizmet vermeye başlayan ‘Adliye Ön Büro’ uygulaması hakkında bilgi verdi. Arslanboğan; “Vatandaşların adliye koridorlarında adres sorma eziyetin kurtulacağı bu uygulama ile hem memurların hem de vatandaşın işi bir hayli kolaylaştı” dedi.

Hafize Ataseven

Muğla Adliyesi Komisyon Başkanı ve Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi ve Kenan Arslanboğan, adliye binasındaki makamında gazetecilerle bir araya gelerek, geçtiğimiz hafta içerisinde hizmet vermeye başlayan ‘Adliye Ön Büro’ uygulaması hakkında bilgi verdi. Arslanboğa, “Türkiye genelinde ilk etapta 5, daha sonra 20 pilot adliyede uygulanmaya başlanan bu sistem, başarılı sonuçlar vermeye başladı. Bu nedenle ilimizde de bu uygulamaya geçtik. Ancak projenin geri bildirimlerini alabilmek için üç aylık bir süre vermemiz gerekiyor. Bu süre içerisinde uygulamadan yararlanan vatandaşlara anket yapılması gibi yöntemlerle bildirimler alacak eksiklerimiz ya da yanlışlarımız var ise düzeltme ve geliştirme çabasında olacağız” dedi.

Arslanboğa, ‘Adliye Ön Büro’ uygulaması hakkında şunları söyledi:

“Adliye binamızda var olan birimlerden oluşturduğumuz kadroda; 1 danışma, 1 savcılık, 3 adet hukuk mahkemeleri,1 vize, 1 tevzi ve 1 adet ceza mahkemeleri hakkında bilgili personel görevlendirdik. Böylece adliyenin kapısından giren bir kişi ilk önce danışmaya başvurarak sıkıntısını aktaracak. Danışma görevlisi, aldığı bilgilere göre vatandaşı hangi birime başvurması gerektiği konusunda yönlendiriyor. Örneğin trafik kazası geçiren bir vatandaş sigortaya vermek için belge alması gerekiyorsa bunu pratik bir şekilde bu büro sayesinde vakit kaybetmeden alabiliyor. Ya da mevcut davası hakkında dosyasının fotokopisini alması gerekiyorsa bunu bu birimden temin edebilir. Hem adliyedeki memurların hem de vatandaşlarımızın işini kolaylaştıracak bir uygulama oldu. Vatandaşımız adliyede kapı kapı dolaşarak işini çözmekle uğraşmak zorunda kalmayacak.”

Konuşmaların ardından Muğla Adliyesi Komisyon Başkanı Kenan Arslanboğan, ön büro birimini tanıttı.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.