Muğla 5 katrilyon lira borçlanıyor! « Hamle Gazetesi

Muğla 5 katrilyon lira borçlanıyor!

Bu haber 03 Mayıs 2019 - 0:42 'de eklendi ve 2.217 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün 3 Mayıs Türkçülük Günü

2000 yıldır tarih sahnesinde yer alan Türklerin günü olan 3 Mayıs Türkçülük Günü ilk kez 1945 yılında Irkçılık-Turancılık Davası‘nda yargılanan 10 mahkum tarafından Tophane Askerî Hapishanesinde kutlandı.

Irkçılık-Turancılık Davası, 7 Eylül 1944‘te başlayan ve 29 Mart 1945‘e kadar süren, Türk siyasetinde önde gelen 23 ismin Irkçılık-Turancılık suçlamasıyla yargılandığı sürecin adıdır.

O süreçte Irkçılık-Turancılık Davasında yargılanan Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî Hapishanesi‘nde Türkçülük Günü kutlaması yaparlar. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır. Ancak bu resmi bir bayram olmamıştır…

Rahmetli Uğur Mumcu da “Türk milliyetçiliği, Türk halkının alın terini yabancı çıkarlara karşı korumak demektir.” derdi…

3 Mayıs Türkçülük Günü kutlu olsun…

xx           xx           xx

Önceki gün 1 Mayıs‘tı… O da resmi bayram değildir, ama o gün “resmi tatil”dir…

Önceki günden beri en çok konuşulan, daha doğrusu eleştirilen “Sendikalı Kamu çalışanları işçisiyle memuruyla tatil yaparken, tamamına yakını sendikasız özel sektör çalışanlarının tatil yapamaması” oldu.

ÇİVİ”den tanıdığınız arkadaşım “Sendikalı olsalar onlarda tatil yaparlar mıydı?” diye bir soru sordu. Tabi beni de bir gülmek aldı.

Önceki gün sendikalı maden ve enerji işçileri İzmir‘de “Gündoğdu Meydanı”nını doldururlarken, başta belediye çalışanları olmak üzere kalanların “solcu” memur ve işçi sendikalarına üye olanları ile meslek odaları üyeleri MBŞB Sosyo-Kültürel Alanında toplandılar.

Muğla’da meydan mı var?

Eskiden Kışla Parkı vardı. Orası da betonlaştı…

xx           xx           xx

İnsanın altında duracağı, yürüyeceği bir bayrağı, flaması olmalı… Değil mi?

Önceki gün özel sektörde çalışanlar ile gazeteciler, güvenlik ve sağlık emekçileri çalışırlarken herkes kendi meşrebince kutlama yaptı. Veya kutlama yapar gibi davrandı. Gökova kıyıları, Akyaka, Marmaris yerleşmeleri MBŞB Sosyo-Kültürel Alanından daha doluydu.

Atatürk Stadyumu altında toplananlar MBŞB Sosyo-Kültürel Alanınaait oldukları” sendikanın, meslek odasının veya STK‘nın flaması, pankartı altında yürüdüler.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş TMMOB Pankartı arkasında yürümüşler. Başkan Gümüş‘ü anlamak mümkün. Mesleği Harita MühendisliğiBaşkan Gürün tıp doktoru1 Mayıs‘a Tabip Odası katılmamış mı?…

O gün alanda iki başkanın dışında bir de Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat varmış. O TMMOB pankartı arkasında yokmuş. O‘nun mesleği avukatlık. BARO ile yürümüş olabilir.

Öteki başkanlar neden yokmuş?” diye sormayacağım… Belediye Başkanları bir bakıma “iş veren”dirler… Orada ne işleri varmış da demeyeceğim, nede olsa partiyi de yönetiyorlar. Bari belediye çalışanları veya CHP İl Başkanlığı ile yürüselermiş de demeyeyim… Keyifleri bilir…

Keşke İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri gibi 1 Mayıs sabahı Çav Bella ve 1 Mayıs Marşını çaldırarak günü karşılamış olsalardı… Tabi içinde olacak…

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün basın mensupları ile buluştuğu kahvaltıda en çok dikkat çeken açıklaması da Bodrumlu meslektaşımız Fatih Bozoğlu‘nun sorularını yanıtlarken “Bu imar barışı Muğlamız için çok sıkıntı. Biliyorum çok yurttaşımızın canı yanacak…” ifadesi olmuştu.

Öteden beri yerel yönetimlerin genel bütçeden nüfuslarına göre pay aldıklarından, ancak Muğla ve ilçelerinin yaz nüfuslarının turizm nedeniyle yer yer ikiye üçe katlandığından söz edilir… Şikayet edilir… “Muğla’da yerel yönetimler yaz nüfuslarına göre pay almalılar” denir ve herkes buna katılır, ama hiç bir şey de yapılmaz…

İşte bu noktada bir de turizm gelirlerinin Ankara‘ya gittiğini söyleyen Başkan Gürün‘e arkadaşımız Fatih BozoğluTurizm merkezlerine girenlerden üçer beşer lira alınmasını” önerdi.

Aklıma Muğla‘nın efsane başkanlarından Marmaris eski belediye başkanı rahmetli İsmet Karadinç geldi. O da başkanlığı sırasında “Marmaris’e gelenlerden ayak bastı parası alabilmeliyiz” demişti.

Kimse ciddiye almamıştı… Başkan Gürün‘de Fatih arkadaşımızın önerisine gülümseyerek “Bakan beyle konuşmak lazım…” şeklinde yanıt verdi.

Bakan bey Bodrumlu sayılır ve turizmci… Bu derdi bilen birisi…

Başkan Gürün bakan beyle bu konuyu konuşur mu bilmiyorum, ama konuşursa bakan beyin ne diyeceğini çok merak ediyorum…

xx           xx           xx

Bu konu nereden çıktı, merak edilecektir…

Başkan Gürün önümüzdeki 5 yıl Muğla‘da yapacaklarını anlatırken, kullandığı “Ama turizm alanı olan bu bölgede Turizm Bakanlığının da turistik alanalrdaki tüm altyapı ile ilgili kesinlikle görev alması ve büyük yatırımlara imza atması gerekiyor. Bu sadece belediyenin bu imkanları ile ve sürekli borçlanmasıyla ortadan kaldırılabilecek sorunlar değil, bunu da ileriki dönemlerde hep birlikte paylaşacağız. Sizlerinde desteği ile turizm bakalığı ile bakanlıklarımızı göreve davet edeceğiz.” ifadesinden çıktı demek mümkün…

Başkan Gürün bu konuda haklı… Muğla gibi doğal ve tarihi çevresi, kıyıları korunması gereken bir önemli “turizm merkezinin” altyapı sorunlarının bugüne kadar merkezi hükümetler tarafından çözülmüş olması gerekirdi.

Bu noktada Muğla’nın sağcısıyla solcusuyla geçmiş Muğla Milletvekillerini yargılamak gerekir!

Merkezi Hükümet isterse Muğla‘nın altyapısını “siyasi malzeme” yapmadan iki yılda bitirir… Eğer Muğla‘nın turizm gelirleri ile de genel bütçeye katkı yapmaya devam etmesi isteniyorsa bu mümkün…

Aslında benim bildiğim Turizm Bakanlığı turizm merkezlerinde altyapıya para harcıyor. CHP’li eski başkan Hasan Karaçelik Ortaca‘nın altyapı sorununu Turizm Bakanlığı kaynaklarıyla çözdü… O zaman Bodrum ve diğer yerlerin sorunları da çözülebilirdi… Ağlamayan çocuğa meme yok!

Olan olmuş… Şimdi siz projenizi yapıp, bakanlığın önüne koyın bakalım. Verirlerse alkışlarız… Vermezlerse hep birlikte her yere şikayet ederiz…

xx           xx           xx

Başkan Gürün 5 yıllık yeni dönem ile ilgili yapacaklarını ayrıtılı olarak anlatmadı. Orjinal bir yatırımdan da söz etmedi. Eski garaj alanının akıbeti ile ilgili bir bilgi bile vermedi. Altyapı ve buna bağlı borçlanmadan söz etti. “Daha önce olduğu gibi 13 ilçemize eşit mesafede ve ihtiyaçları doğrultusunda öncelikler tanıyarak hizmet etmeye devam edeceğiz.” diyen Başkan Gürün şu ifadelerde bulundu:

1 milyar 424 milyon liralık (307 milyon da borcu var) bir yatırım yapmışız. Önümüzdeki dönem yine altyapı ile ilgili çok önemli eksiklikleri olan dünya markası olan Bodrum’da altyapının neredeyse yok denecek kadar az olduğu bir Muğla’da 13 ilçemizi birbirinden ayırmadan hizmet etmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönem yapacağımız yatırım ödeyeceğimiz borçla beraber 2 milyar 737 milyon lira. Çok önemli bir rakam. Bunun en büyük girdilerinden birisi Dünya Bankası ile yapmış olduğumuz anlaşma ve bu anlaşmalarla bütün ilçelerde yapacağımız alt yapı yatırımını gerçekleştireceğiz. Altyapı sorunlarının giderilebilmesi için 5 milyar, eskisiyle 5 katrilyon liraya ihtiyacımız var. Bunun 1 milyar lirasını bu 5 yılda veriyoruz. Ama 4 milyar liralık daha yatırım yapmamız lazım. Önümüzdeki aylarda başka firmalarla finans kuruluşlarından önemli katkılar alabileceğimizi umut ediyoruz.

xx           xx           xx

Anlaşılacağı gibi Büyükşehir‘in işi gücü altyapı yatırımları olacak…

Ancak bütçe de yetmiyor. Borçlanılıyor… Aslında biz borçlandırılıyoruz!

Fatih Bozoğlu arkadaşımızın önerisini de yabana atmamak lazım… “Kullanan öder” diye bir şey var… Ama Bodrum‘un alt yapısı için borçlanacak Büyükşehir Belediyesi‘nin o borcu da Bodrumlular tarafından ödenmiyor. Hepbirlikte ödüyoruz.. (!) Oysa Bodrum‘a yapılan yatırımı Bodrum‘da yaşayanlarla yazın tatile gelenler kullanıyor. Ancak onlardan para almak da doğru gelmiyor bana. Zaten o gelenleri ören yerlerinde, müzede filan yoluyoruz… (!)

Turizm sadece “esnaf” için değil, Ankara içinde gelir getiren bir sektörse, Ankara bu sektöre yatırım yapmalıdır… Turizmciye para dağıtarak değil, alt yapıyı çözüp, ören  yerlerini ayağa kaldırarak…

Neyse “İmar Affı” ve yağmasına yarın bakarız.

——————————                                                                   ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Siyaset; doğru hayaller üzerine söylenen, yalanlardan oluşur. (Algernon Sdne)

ÇİVİ

Muğla’da üretilen yerel tohumlar 42 ilde toprakla buluşmuş, “Arkadaşım o tohumların içinde patates, soğanda varmıymış?” dedi.

Beni Bi Gülmek aldı: )))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.