Muğla 2023

Bu haber 31 Aralık 2014 - 0:20 'de eklendi ve 2.251 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayati@muglahamle.com.tr
Gündem

Yarın yeni bir yıla merhaba diyeceğiz.

Bugün, 2023 yılında nasıl bir Muğla olmalı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Turizm ile başlayalım. 2023 de 5 milyon yabancı turist ağırlamalıyız. Muğla turizmini deniz- güneş- kum yanında alternatif turizm çeşitleri ile tanıştırmalı, turistik tesislerin 12 ay açık olabildiği bir potansiyeli sağlamalıyız.

Her ilçemiz farklı bir konsept ile gelişmeli ve birbirini tamamlamalı. Tüm turistik yörelerde sağlık alt yapısı güçlenmeli, şimdi mahalle olan turistik beldelerde Sağlık Ocakları tüm yıl açık olmalı. İlin tamamı futbol, basketbol, voleybol, tenis gibi spor dallarının yapılabileceği tesislere kavuşmalı.

Valimiz Amir Çiçek’ in de uğraş verdiği gibi ilçelerde ihtisas organize sanayi bölgeleri kurulmalı. Fethiye ve Seydikemer’de örtü altı tarımsal   üretime yönelik, Ula’da turizm için hediyelik eşyalar üreten, Yatağan’da mermercilik alanında, Milas’ta zeytincilik ve kültür balıkçılığı dalında, Bodrum’da tekne ve yat imalatçılığı alanında ihtisas bölgeleri gerçekleştirilmeli.

Muğla- Bodrum otoyolu Yerkesik-Ören üzerinden yapılmalı ve Bodrum- Muğla ulaşımı 35 dakikaya inmeli. Bodrum- Muğla- Marmaris bağı güçlenmeli.

Ülkemiz yeniden demir ağlarla örülürken, Muğla ili de Yüksek Hızlı Trenlerle sisteme katılmalı, yolcu ve yük taşımacılığı demir yollarına mümkün olduğunca aktarılmalı.

İlimize has olan balımız, süt ve süt ürünlerimiz, zeytinimiz, narenciyemiz, kültür ve deniz balığımız işlenerek, markalaşarak ihraç edilmeli.

Kişi başına düşen milli gelirimiz 40 bin dolar olmalı.

Ülkenin elektrik enerji üretim merkezlerinden olan ilimiz, bu enerjiyi ürettiği için ekstra avantajlara sahip olmalı.

Gençlerimiz meslek sahibi yapılmalı ve zannedilenin aksine büyük sorunumuz olan işsizlikle sağlıklı mücadele edilmeli. Üniversitemiz Muğla iline yönelik bilimsel çalışmalarda etkin rol alıp, her yıl ilimiz için ürettiği fikirlerle kendisiyle yarışmalı.

Sahillerimiz korunmalı. Yapılaşma, ihtiyaç kriterleri ile belirlenip, insanların kendi topraklarında seyirci olması engellenmeli.

Komşu illerimiz Aydın, Denizli, Burdur ve Antalya eğitimde her yıl ilk 10’a girerken, neden Muğla ili başarısız olmakta? Eğitim kalitemiz ülkemizde saygı duyulan bir noktaya getirilmeli.

Köşemde bana ayrılan yer doldu. Bu hedefleri çoğaltmalı, herkes bildiği alanda konuşmalı ve yarın yeni bir başlangıcın miladı olmalı. Mutlu yıllar.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Anonim 31 Aralık 2014 / 12:12

Kıymetli Kardeşim;yazınıza yorum yapmak cüretini gösteremem. Üç çeşt adam-insan vardır.1 ncisi Küçkü insan,İnsanlarla uğraşır)Olumsuz anlamında).2 nci si Olaylar ilem uğraşır ki Nornal insandır. 3 ncü sü ise Projeler ile uğraşır ve hedefler koyan insandır ve Büüyük İnsandır. Büyük İnsanlarında hedefleri ve beklentileri büyük büyük olur. Yeni Miladî Yılınız kutlu olsun. 2015 Yılında Gazetenizde Cum’a günleri Babanızın yanında bir köşe talep ediyorum. Yazmak niyetindeyim. selam ve dua.