Muğla 2000 Derneği ve…

Bu haber 25 Mayıs 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.669 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla 2000 Derneği Muğla sevdalısı gençlerimizin kurduğu bir dernektir. Kendi çaplarında Muğla’ya hizmet vermeye de çalıştılar. Basket, park bahçe işleri oldu.

Anımsadığım kadarıyla bu derneği kuran gençlerimizin çoğu, o yıllarda evli bile değillerdi! Ama yüreklerinin daha o yıllarda Muğla için çarptığını tahmin edebiliyorum. Yoksa böyle bir derneği kurup, bir araya gelme ihtiyacını neden duymuş olsunlar ki…

Ama galiba Muğla ekonomisine, kültürüne, sanatına katkı yapacak pek çalışmaları olmadı.

Olsa bilirdik. Belki de oldu da biz görevimizi yapamadık, göremedik, duyurulmasını sağlayamadık. Ki ben derneğe 2000 yılında kurulduğu için “Muğla 2000 Derneği” adının verildiğini sanırdım… Genellikle de öyle sanılır. Değilmiş…

xx        xx        xx

Geçtiğimiz hafta sonunda Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden nereden akıl ettiyse beraberinde partisinin İl Başkanı Nihat Öztürk, Muğla Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çelebi, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Şadi Pirci, Miraç Cin ve Cem Tölek olduğu halde Muğla 2000 Derneği’nin yöneticileri ile bir araya gelmişti.

Buluşmadan Milletvekili Özden’in danışmanı Selçuk Çatalçam’ın basına yaptığı fotoğraf destekli açıklama sayesinde haberdar olduk.

Bunda bir gariplik yoktu. Elbette Muğla Milletvekillerinin, siyasi parti yöneticilerinin ve hatta belediye yöneticilerinin sivil toplum örgütleri ile Muğla’nın sorunlarının çözümündü el ele olmaları gerekir.

Nitekim geç de olsa Sayın Özden de bunun farkına varmış…

xx        xx        xx

Hamle’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu son köşe yazısında “gazeteciyi” tanımlarken şöyle demişti:

Gazeteci; önündeki bardağa bakınca, içgüdüsel olarak bardağın boş tarafını görür. Yani doğasında muhaliflik vardır. İkinci olarak bardağın dolu tarafına bakınca kuşku duyar. Yani doğasında şüphecilik vardır.

İşte bizimkisi böyle bir şey… Buluşma hem onca yıl sonra, hem de MUTSO’nun görev üleşimi yaptığı gün gerçekleşince “hayırdır inşallah” demeden edemedik…

Buluşmayı zamanlama bakımından “manidar” buldum… 22.05.2013 tarihli ve “Muğla’nın değişimini konuştular” başlıklı yazımda neden manidar bulduğumu yazmaya çalıştım.

Olanlar olmuş… Yazımı okuyan Muğla 2000 Derneği Başkanı Akif Giray’ı aramış. “Özcan’ın yazısını okudun mu?” diye sormuşlar. Ardından “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ne zaman arka bahçesi oldunuz?” diye sormuşlar.

Sayın Giray haklı olarak büyük üzüntü duymuş. Geçen Çarşamba günü bana geldi. Dertleştik…

xx        xx        xx

O dertleşme sırasında Muğla 2000 Derneği’ni biraz daha tanımış oldum. Derneğe adının 2000’de kuruldu diye verilmediğini, derneğin 2000’den önce kurulduğunu öğrendim. 2000’lerin Muğla’sının şekillendirilmesine katkı için kurmuşlar Muğla 2000 Derneği’ni…İyi de etmişler.

MUTSO’nun yeni yönetiminde bildiğim kadarıyla Muğla 2000 Derneği’nden 3 kişi var. 3 kişi olduklarına bakmayın. Bu dönem Muğla 2000 Derneği MUTSO’da dikkate alınan bir dernek olacaktır.

Böylelikle derneğin geçmiş yıllarında gerçekleştiremedikleri Muğla ekonomisine, kültürüne, sanatına katkı yapacak çalışmaların yapılmasına ön ayak olabilirler…

xx        xx        xx

Yeri gelmişken belirteyim. Ben söz konusu yazımda, “MUTSO ne kadar Muğla Belediyesi’nin “arka bahçesi” ise, Muğla Genç İş Adamları Derneği de MUTSO’nun arka bahçesidir. Bu güne kadar MUGİD’in hiçbir etkinliğinde bulunmadım. Galiba artık Muğla 2000 Derneği de arka bahçe… Veya “arka bahçe” yerine, Muğla 2000 Derneği ile MUGİD için “MUTSO’ya yönetici yetiştiren merkezleri” demek daha doğru olabilir!” demiştim.

Benim “Muğla 2000 Derneği Adalet ve Kalkınma Partisi’nin arka bahçesi” ifadem olmadı. Olamaz da…

Kimse merak etmesin, Muğla’nın yerleşik sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının hiç birisi “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin arka bahçesi” olmaz.  Hiçbir parti Muğla 2000 Derneği’ni arka bahçesi haline getiremez!

xx        xx        xx

Muğla 2000 Derneği Başkanı Akif Giray dertleşmemiz sırasında, söz konusu yazımda geçen “Biz de Muğla’nın meselelerini sizlerle konuşmaktan mutluyuz. Hepimizin amacı Muğla’ya ve geleceğine sahip çıkmak. Üyelerimizle sık sık kentin geleceğini konuşuyoruz.” şeklindeki sözlerin de kendisine ait olmadığını söyledi.

Meğer kahvaltıda, Milletvekili ÖzdenDeğişimden, Muğla’nın değişiminden” söz ederken, Muğla 2000 Derneği yöneticileri yeni projelerini paylaşmışlar. Muğla’da son yıllarda paralı otopark olarak kullanılan okul bahçelerinin yeniden çocuklarımıza kazandırılması için düzenlenmesine talip olduklarını anlatmışlar…

Ama ben Milletvekili Özden’in danışmanı Selçuk Çatalçam’ın gönderdiği açıklamaya dayanarak, o sözlere yazımda yer vermiştim.

Ben Sayın Çatalçam’ın yalancısıyım diyeceğim, ama…

Son zamanlarda Sayın Özden nereye gitse Anadolu Ajansı eski Muğla Müdürü Kenan Gürbüz’ü yanında taşıyor. Taşır taşımaz, orasına karışmayız… Kenan arkadaşımız o buluşmada da varmış. Belki de Muğla basınına servis edilen haberi O kaleme almıştır. Bilemiyorum.

Bildiğim Muğla’da bu günlerde ilginç gelişmeler yaşanıyor…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
servet günizi 28 Mayıs 2013 / 00:09

abi yazın için teşekkürler. Aslında yapacak o kadar şey var ki…ama meydanı bile olmayan bir şehirde sanat ve kültürden bahsetmek komik geliyor bana. bizim kültür merkezin de kaç tane gerçek sanatçı ağırladık ? ama sen bana diyeceksin ki kaç tane Muğla ‘ lı kültür merkezinin yerini biliyor??? bir of çeksem karşı dağlar yıkılır