Muğla 1 numara olabilir…

Bu haber 08 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 947 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla 1 numara olabilir…
“Dış Ticaret Şirketi” önemli çözüm.
 
Dünkü yazımda Muğla’nın kendi kendine yetmekle kalmayıp, Türkiye’nin bütçeleri açık veren illerine dolaylı olarak yetişen sayılı illerimizden biri olduğunu vurguladım.
Bu yılın 10 aylık verilerine göre, 81 ilden sadece 12 ilin bütçesi fazla vermiş. Muğla bu 12 ilin içinde 10’ncu sırada yer alıyor.
Dünkü yazımda da vurguladığım gibi; Muğla’da faaliyet gösteren şirketler (özellikle turizm dalında) vergi kayıtlarını Muğla’ya alırlarsa ve Muğla’nın ihracatları Muğla’dan gerçekleştirilebilirse ve kayıt dışı alanlarında kayıt altına alınmasıyla üretim ve ihracatımızda ortaya sağlıklı, doğru bir “istatistik verisi” çıkacaktır ki, o zaman Muğla’nın bütçe fazlası veren illerde 10’ncu değil, ilk 5 içinde ve belki de birinci sırada olduğu görülecektir.
 
xx           xx           xx
Muğla’nın bütçe fazlası veren 12 ilin 10’ncu sırasında yeralmış olması tesadüfi olabilir mi?
Sanmıyorum. Muğla geçen yıl da ilk 10’un içindeydi. Kaldı ki birkaç gün önce bir başka veri daha açıklandı. Anadolu Ajansı gazetelere, “Zonguldak Emeklide, Muğla Çalışanda Birinci” diye haber geçti. Çalışan oranının en fazla olduğu illerin başında Muğla geliyor. İlde aktif çalışanların sayısı 242 bin 983’ü buluyor. Muğla’da çalışanların oranı il nüfusunun yüzde 30,70’sine karşılık geliyor.
Muğla’yı yüzde 30,62’lik çalışan oranıyla Antalya, yüzde 30’luk çalışan oranıyla Ankara izliyor. Çalışan oranı yüksekliği ile öne çıkan illerle bütçe fazlası veren iller örtüşüyor.
Demek ki ortada bir tesadüf yok. Hatta Muğla’nın çalışanlarda birinci gelmesi, benim Muğla’nın bütçe fazlası veren illerin başında gelebileceği öngörümü destekler nitelikte…
 
xx           xx           xx
Muğla’nın üretim fazlası veren illerin başında geldiğini görebilmek için pek çok yapılması gereken var. Bunlardan biri de Muğla’nın “Dış Ticaret Şirketi”ne sahip olması…
İş Bankası Muğla Şubesi Müdürü Hakan Filiz, Muğla’nın Aydın’dan fazla ihracatı olmasına rağmen, Aydın gibi bir gümrüğe sahip olmadığını vurgulayarak, “Muğla’ya bir tane gümrük şart. Babadan kalma pullukla tohumu tarlaya ekip, çıkana razı olmaktansa, teknolojiyi ve verileri kullanarak, ticareti daha verimli hale getirebilirsiniz. Bunun için de Muğla’ya bir tane gümrük getirilmesini sağlayın” diyor.
İş Bankası Müdürü Filiz, bu sözleri Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirdiği ‘bilgilendirme toplantısında’ ortaya koydu. Öncelikle belirteyim, sayın müdürün bu bilgilendirme toplantısını öteki ticaret odalarımız ve ziraat odalarımızın da yapmasında yarar var. Akıllı oda başkanları bu toplantıları organize edeceklerdir diye düşünüyorum. Hatta belediye başkanları veya ilçe kaymakamları…
 
xx           xx           xx
İş Bankası Muğla Şube Müdürü Hakan Filiz ile bilgilendirme toplantısının ardından biri akşam yemekte buluştuk ve Muğla’yı konuştuk. Sayın Filiz, Muğla’nın potansiyelinin yarısını bile değerlendiremediği görüşünde.
Haklı… Kendisi, “Babadan kalma uygulamalar yerine teknoloji ve bilgiye dayalı ticaret için Muğla’ya mutlaka bir sermaye dış ticaret firması ile gümrüğün gerekli olduğunu” vurguluyor. Dış ticaretin anayasası niteliğindeki ihracat mevzuatının Muğla piyasasında bilinmediğini söylüyor.
“Gümrük” meselesi elbette, milletvekillerimiz ile valiliğimizin ve ticaret, ziraat odalarımızın ilgileneceği bir mesele… Ama ben Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odamız ile bu odaya kayıtlı meslek adamlarımız ne yapıyorlar doğrusu merak ediyorum!!!
 
xx           xx           xx
Muğla’da belgesiz ihracat yapıldığını öne süren Filiz, “İhracatta risk doğduğu zaman kullanmamız gereken mevzuat ne yazık ki, Muğla piyasasında bilinmiyor. Muğla’da güvene dayalı belgesiz ihracat yapılıyor. Bu mevzuatı içeren bilgiler, dış ticaretin anayasasıdır. Bu konuda çalıştığınız bankaların bunlardan sizi haberdar etmeleri gerekir. Bu bilgilere ulaşmak çok zor değil.” diyor.
Örneğin, bir arı yetiştiricimiz, kendisi arı ürünleri elde etmekle kalmayıp, bölgesinde arı ürünlerini topluyor ve ihracat yapmak istiyor. Ama bunu beceremeyince, neredeyse ‘tekelleşmiş ihracatçıların oyuncağı’ haline geliyor! Bu hemen her üretim dalında geçerli…
 
xx           xx           xx
İş Bankası Müdürü Filiz’e “Ne yapılmalı?” diye sordum. Kendisinin bu konuda yardım isteyenlere yardım etmeye hazır olduğunu belirtirken, “Ama mutlaka bir Dış Ticaret Şirketi’ne sahip olmalısınız.” dedi. Muğla’nın bir sermaye dış ticaret firmasına ihtiyacı bulunduğunun altını çizerek şöyle devam etti:
“İhracat yapan ve yapmak isteyen herkesin böyle bir şirket kurmasına gerek yok. Bu iş uzmanlık ister ve uzmanlar pahalıdır. Böyle bir firma 6-7 ortakla kurulabilir. Denizli’deki DTS firması buna en iyi örnektir. 8 ortağı var ve yıllık 200 Milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. Ayrıca, bu firmanın üyesi olmayan ama o firma üzerinden ihracat yapan 20 firma daha var. Muğla’da da böyle bir firma kurup, profesyonel bir yönetime teslim ederseniz, çok şey kazanırsınız. En başta KDV iadelerinde teminat kolaylığı sağlarsınız. Dahilde işleme rejiminde teminat kolaylığı, gümrük işlerinde kolaylık, faizlerde indirim gibi avantajların
yanında, burada çalışanlar işlerinin uzmanı olduğu için de bankalarla iyi diyalogları sayesinde yaşanabilecek kaçaklar da engellenecek ve fiyatta da avantajlı duruma geçilebilir. Arı yetiştiricisi örneğinde olduğu gibi, ihracat yapmak isteyip de beceremeyenler veya imkanı olmayanlar bu firma üzerinden ihracat yapabilirler.”
Muğlalı bunu yapabilir mi bilmiyorum. Ama yapmalı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.