Müdürlere ev ödevi

Bu haber 04 Temmuz 2013 - 21:16 'de eklendi ve 977 kez görüntülendi.

ilkordinasyontoplantisi121321654132Vali M. Hakan Güvençer İl Koordinasyon Kurulu toplantısında yatırımcı kurum müdürlerine yaptığı konuşmada “ev ödevi” verdi. “Elimizdeki emanet kamu kaynaklarının ve projelerinin hakkını verelim” diyen Vali Güvençer, yatırımcı bölge müdürlerinin önüne Muğla’daki çalışmaları ile ilgili 6 aylık yüzde 30 gerçekleşme oranının 2 ayda yüzde 60’a çıkarılması hedefini koydu.
Özcan Özgür
Vali M. Hakan Güvençer İl Koordinasyon Kurulu toplantısında yatırımcı kurum müdürlerine yaptığı konuşmada “ev ödevi” verdi. “Elimizdeki emanet kamu kaynaklarının ve projelerinin hakkını verelim” diyen Vali Güvençer, yatırımcı bölge müdürlerinin önüne Muğla’daki çalışmaları ile ilgili 6 aylık yüzde 30 gerçekleşme oranının 2 ayda yüzde 60’a çıkarılması hedefini koydu. “Birinci hedefimiz ihaleleri tamamlayalım. Hiç başlanmamış projelerin de yüzde 50’sini bir sonraki toplantıya kadar başlatmış olalım.” dedi.
Muğla 2013 Yılı 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Muğla İl Genel Meclisi Salonu’nda Vali M. Hakan Güvençer başkanlığında yapıldı. Toplantıya yatırımcı bölge müdürleri ile il genel meclisi üyeleri, ilçe ve beldelerin belediye başkanları, köy muhtarları katıldı.
670 PROJEDEN 170’İNE BAŞLANABİLDİ
Vali Güvençer’in verdiği bilgiye göre, Muğla’da il genelinde 2013 yılı Mayıs ayı sonu itibariyle kamu kurum v e kuruluşlarının 2 milyar 816 milyon 020 bin lira proje tutarlı işi bulunmakta. Söz konusu projelerin önceki yıl harcamasının 901 milyon 270 bin TL olduğu kaydedildi.
2013 yılı için öngörülen ödenek miktarının 394 milyon 898 bin lira olduğu belirtilirken, 2013 yılı Mayıs ayı sonu itibariyle 76 milyon 595 bin lira harcama yapıldığı, nakdi gerçekleşme ve fiziki oranının ise yüzde 30 olduğu bildirildi.
Sektörler itibariyle yapılan değerlendirmede, en yüksek harcamanın 36 milyon 333 bin lira ile Ulaştırma sektöründe yapıldığı görülürken, 13 milyon 304 bin lira ile enerji sektörünün ikinci, 11 milyon 804 bin lira ile diğer kamu hizmetleri sektörünün üçüncü, 5 milyon 419 bin lira ile eğitim sektörünün dördüncü sırada yer aldığı görüldü. Bu arada Kara Yolları, DSİ, İller Bankası gibi bölge müdürlüklerinin Muğla’da toplam 670 projesi bulunduğu, bunlardan 170’inin halen devam ettiği, 213 projenin ise ihale aşamasında olduğu ve 260 projeye ise hiç başlanamadığı kaydedildi.
GERÇEKLEŞME FENA DEĞİL, İKİ KATA ÇIKABİLİR
Vali Güvençer rakamlar üzerinde yaptığı değerlendirme sırasında, moral motivasyonu bozmadan, “kurumlar arası eş güdümün sağlanması” ile başarının iki katına çıkarılabileceğine vurgu yaparak, “Yüzde 30 gerçekleşme makul seviyedir. Bu gerçekleşme 6 ayın gerçekleşmesi. Bu iki ayda yüzde 60’a çıkacaktır.” dedi.
Muğla’ya Ankara’dan gelen yatırım ve kaynakların Türkiye ortalamasının altında olmadığını ve bunun sevindirici olduğunu belirten Vali Güvençer, “Ankara’ya kendimizi iyi anlatabilir ve ihtiyaçlarımızı gerekçeleri ile ortaya koyabilirsek gelecek yıl daha büyük kaynağa sahip olabiliriz.” diyerek şunları söyledi:
“Kurumlar arası eşgüdüm önemli. Bunu sağlamalıyız. Biz vilayet olarak yanınızda, refik ve yardımcıyız. 2013 yılı ödeneği 395 milyon TL. Bu ödenek yılı içinde, hatta tamamlanmadan Eylül gibi kullanılmalıdır. Böylelikle ek ödenek alabiliriz. O zaman 2013 de kullandığımız ödenek 500-600 milyon TL’ye ulaşacaktır. Birinci hedef olarak ihaleleri tamamlayalım. Hiç başlanamamış projelerin de yüzde 50’sini bir sonraki koordinasyon toplantısına kadar başlatmış olalım. Yüzde 30 gerçekleşme makul seviyedir. Bu gerçekleşme 6 ayın gerçekleşmesi. Bu iki ayda yüzde 60’a çıkacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.