Müdürler Kurulu Toplantısı yapıldı

Bu haber 12 Eylül 2013 - 23:13 'de eklendi ve 725 kez görüntülendi.

mudurlerkurulutoplantisi312121341654531321345131Eğitim Bölgesi Müdürler Kurulu 2013-2014 yılı toplantısı, Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar başkanlığında Muğla Kız Teknik ve Meslek Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Haber Merkezi
Eğitim Bölgesi Müdürler Kurulu 2013-2014 yılı toplantısı, Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar başkanlığında Muğla Kız Teknik ve Meslek Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Toplantıda 2012-2013 eğitim öğretim yılının değerlendirmesi, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ile yeni eğitim öğretim yılı programlarının değerlendirmesi yapıldı.
Yeni “Ortaöğretime Geçiş Sistemi” üzerinde duran Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar, “Ortaöğretime geçiş sistemindeki değişikliğin ana felsefesi, merkezi sınav kavramını ve onun getirdiği stres ve zorlukları bitirmek. Sistemin adı ‘Ortak Sınav’ olacak. Okullarımızda yapmış olduğumuz 3 sınavdan birisi, Bakanlığımız tarafından Türkiye genelinde ortak olarak yapılacak. Öğrencilerimize yeni bir yük getirmeyecek. Öğrencilerimiz üzerindeki sınav kaygısını ve heyecanını en aza indirmek, eğitimin okul merkezli olmasını ve ülke çapında müfredatın eş zamanda uygulanmasını sağlamayı amaçlamaktadır.” dedi.
Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar, bazı yayın kuruluşlarında abartıldığı gibi liselere geçişte 36 sınav yapılacak haberlerinin yanlış olduğunu vurguladı. Çınar, “2013 – 2014 eğitim öğretim yılından itibaren yeni sistemde öğrencilerin Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden oluşan 6 temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi ortak olarak yapılacak. Seçmeye yönelik değil izlemeye yönelik bir sınav olacağı için yanlış doğruyu götürmeyecek. Ortak sınavlar hafta içi olmak üzere iki güne yayılacak ve günde 3 dersten sınava girilecek. Herhangi bir nedenle sınava giremeyen öğrenciler için telafi sınav yapılacak. Okuldaki yılsonu ders ortalamalarının yüzde 30’u oranında, 8.sınıfta yapılan bu ortak sınavlarda yüzde 70 oranında yerleştirmeye esas puanı etkileyecek.” diyerek sözlerini tamamladı.
Toplantıya İl Eğitim Denetmenleri Başkanı Fikret Süren, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Önder Uçak, Şube Müdürleriyle beraber ilkokul, ortaokul ve lise müdürleri katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.