MUÇEV’e Marmaris’te neyin gölgesi düştü? « Hamle Gazetesi

MUÇEV’e Marmaris’te neyin gölgesi düştü?

Bu haber 20 Kasım 2019 - 0:07 'de eklendi ve 1.614 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ankara‘da Bütçe Görüşmeleri ve bu görüşmelerde söz düelloları, sorgulamalar, suçlamalar devam ediyor. Peki orada ülke yararına, Muğla yararına bir şeyler yapılıyormu bilmiyoruz.

Bütçe görüşmeleri tamamlanınca Muğla’nın iktidar ve muhalefet milletvekillerinin muhtemelen bir değerlendirmeleri olacaktır.

O zaman o değerlendirmmeler ışığında 2020 Bütçesi‘nden Muğla‘nın başlamayı ve bitirilmeyi bekleyen yatırımlarına kaynak ayrılıp ayrılmadığını, ayrıldı ise ne kadar ayrıldığını hep birlikte görürüz.

Tabi bütçe görüşmeleri sadece “yatırımlar” boyutunda gerçekleşmiyor. Bakanlıkların icraatları da eleştirilip, sorgulanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2020 Bütçesi görüşmelerinde söz alan CHP’li Alban, Fethiye Körfezi’ndeki kirliliğin yanı sıra İztuzu Plajı’nın işletme hakkının devri, DSİ kaynaklı Bodrum’da devam eden sel olaylarının nedenleri konularını sorgularken, MUÇEV ile ilgili “Muğla’yı yağmalatmak için mi şirket kuruldu?” diye sormuş.

xx      xx      xx

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milletvekili Alban‘ın sorusuna ne yanıt verdi bilmiyoruz. Ancak tam da bu sırada Marmaris‘ten “Muğla il genelinde uzun zamandır büyük tartışmaların odağında kalan MUÇEV hakkında büyük bir skandal mahkeme tutanaklarıyla ortaya konuldu. MUÇEV eski çalışını Gölge D hakkında Marmaris Cumhuriyet Savcılığına zimmete para geçirmek iddiası ile suç duyurusunda bulunuldu. Savcılığın incelemesi sonucunda MUÇEV eski çalışanı Gölge D hakkında Marmaris Asliye ceza Mahkemesinde dava açıldı.” diye haber geldi.

Muğla Gazetesi‘nden Gözde Yağcı ve Güzide Kasım tarafından kaleme alınan haberde yer alan iddialar ilginç. Bir o kadar da habere yapılan yorumlar ilginçti.

Sosyal medyada paylaşılan haberin altına takipçilerimizden Erdal ŞahinKamu harcamalarında şeffaflık ilkesi olmazsa olmazımız olmalı” demiş. Kesinlikle haklı. Ben de bunun üzerine “Senelerdir şu Muğla’ya Hizmet Vakfı, kime, kimlere hizmet etmiş, nasıl, neden etmiş, geliri nedir, gideri nedir bir açıklansa derim… Tık çıkmaz… Merak ediyorum, MUÇEV her yerde var artık; bu olay neden Marmaris’te? Yoksa bu gölge aysbergin zirvesi mi? Suyun altında neler var acaba?” diye yazdım…

xx      xx      xx

Muçev’e gölge düştü” başlığı ile yayınlanan ve “MUÇEV eski çalışanı Gölge D’nin vakfa gelen paraları kendi hesabına aktardığı gerekçesiyle Marmaris Asliye Ceza Mahkemesinde ‘Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma’ suçlamasından dava açıldı. Mahkemece yapılan incelemede Gölge D’nin banka hesaplarının incelemesi sonucunda maaş hesabına maaşın dışında ‘nakit yatan’ açıklamalı yüksek miktarda para girişinin olduğu belirlendi. Gölge D’nin avukatlığını ise Ak Parti Muğla İl Yönetim kurulu Üyesi Müzeyyen Mine Artun’un yaptığı öğrenildi.” diye başlayan haberde şu ifadelere yer verilmiş:

Marmaris Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada sanıklardan M.K ifadesinde ‘Ben limanda tekneleri bağlarım ve giriş ücretlerini alırım. Gölge D benim şefimdir. Bana tonazların değişeceğini ancak ödenek çıkmadığından bizim ayırmamız gerektiğini söyledi. Gölge Hanım bana teknecilerin ödedikleri ücreti hesabıma yatırmamı daha sonra da kendisine elden teslim etmemi söyledi. Yatan hesap benim maaş hesabımdır. Biz teknecilerden aldığımız parayı Gölge hanıma teslim ederiz. Aldığımız para karşılığı tekne sahiplerine fatura veririz’ dedi.

MUÇEV eski çalışanı Gölge D’nin vakfa gelen paraları kendi hesabına aktırdığı gerekçesiyle hakkında ‘Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma’ suçlamasından dava açılan Gölge D mahkemede verdiği ifadede ‘2014-2016 yılları arasında şirkette çalıştım. Akyaka-Karacasöğüt ve Selimiye iskelelerinden sorumluydum. Bana verilen sözlü talimatlara göre üç iskeleyi kontrol ettim. Personel tarafından toplanan paraları kesilen makbuzlarla birlikte şirkete ait banka hesaplarına yatırdım. Üzerime yapılan suçlamaları kabul etmiyorum’ dedi.

xx      xx      xx

Bu davadan bir şey çıkmayabilir. Ancak süreç nasıl işler bilmiyoruz. Çok şey de çıkabilir. Ayrıca meblağ da önemli. Haberde belirtilmemiş. Haberin paylaşımının altında bunu soranlar da olmuş. O sorulara gazetenin yazarlarından Kemal Önekli İddianamede yazmadığı bilgisine ulaştık. Net rakamı bilmiyoruz. Savcılık iddianamede sadece ‘yüksek miktar’diye bir niteleme yapmış.” diye açıklama yapmış.

Şaşırtıcı, ama hukuk dilini bilmiyoruz. Belki de öyle yazılması gerekiyor olabilir. Ama bildiğimiz bir şey var. İddianamede de öylemidir, haberde MUÇEVvakıf” olarak geçmiş. Oysa MUÇEV, Muğla Valiliği Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye Çevre Koruma Vakfı arasında %50’şer hisse ile kurulmuş bir “şirket”tir…

MUÇEV kısaltmasının sonundaki ‘V‘ harfi vakıf algısı yaratıyor.

MUÇEV, sadece Marmaris‘te değil, Muğla‘nın nerdeyse bütün kıyılarında “işletmecilik” yapıyor!

Diğer yerlere de bakmakta yarar var. Çünkü algılandığı gibi “vakıf” olarak bilinen “şirket”, gerçekten birilerinin vakfı haline de gelmiş olabilir…(!)

xx      xx      xx

Tabi insan, adı gerçekten “Gölge” mi, bu işe kimlerin tavsiyesi ve kefilliği ile alınmıştır, o insanlarla hala ilişkileri devam etmekte midir bilmediğimiz bu “Gölge D” yi de merak ediyor.

Haberde onunla ilgili de “Gölge D kimdir?” diye sorulup, şöyle anlatılmış:

… Gölge D’nin bürokraside ilginç bir yükseliş hikayesi ortaya çıktı. Gölge D , AK Parti Marmaris ilçe teşkilatı kadın kollarına getirildi. Daha sonra MUÇEV’de görevlendirildi. Gölge D daha sonra Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalite ve Destek Müdürü olarak atanmaya çalışıldı. Bakanlık Gölge D için ‘Pozisyona Uygun değildir’ cevabını verdi. Gölge D bunun ardından Marmaris Kaymakamlığı Tarım İlçe Müdürlüğü’ne geçici işçi olarak getirildi.

Şaşrtıcı… Belli ki sıradan biri değil. Partideki dostları da sıradan olmamalılar. Yoksa Marmaris gibi bir yerde böyle bir olayı saklayabilmek kolay mı? Ki olay yargıya 2018‘de yansımış…

Ancak Yargı görevini iyi yapıyor olmalı. Habere göre, mahkemece yapılan incelemede Gölge D’nin banka hesaplarının incelemesi sonucunda, maaş hesabına maaşın dışında ‘nakit yatan’ açıklamalı yüksek miktarda para girişinin olduğu belirlenmiş…

Bakalım o para trafiğinde adı geçen siyasiler de var mı?

xx      xx      xx

CHP Milletvekili Mürsel Alban da Bütçe görüşmelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, “1 Nisan’dan itibaren Fethiye Körfezi’ni temizliyoruz” sözlerini hatırlatarak; “Sizden önceki AK Partili bakanlar da 10 yıl önce körfezi temizleme sözü vermişlerdi. On yılın üzerinden yedi ay daha geçti. Merak ediyorum, Fethiye Körfezi’ni bu kirlilikten nasıl kurtaracaksınız, bu konuyla ilgili ne kadar bütçe ayırdınız?” diye sorup, MUÇEV ile ilgili şu ifadelerde bulunmuş:

Dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın işletme hakkı Bakanlığınızın ve Muğla Valiliğinin ortaklaşa kurduğu MUÇEV adındaki şirkete verildi. CHP’li Belediye Başkanlığının tüm başvurularını reddettiniz. O zaman burayı belediye işletmesine vermediniz. Şimdi ittifakınızın adayı Ortaca Belediye Başkanlığını kazanınca buranın işletme hakkını, apar topar, Cumhurbaşkanlığından gelen bir telefonla devrettiniz. Merak ediyorum, Bakanlığın limitet şirketi olur mu? MUÇEV denen şirketi Bakanlık CHP’li belediye yönetimlerine karşı mı kullanıyor? Muğla’yı yağmalatmak için bu şirketi mi kurdunuz?

Cevap veren var mı?” derseniz, bildiğim kadarıyla yok.

MUÇEV eliyle Valilik ve Bakanlık işletmeci haline geldiğinde İztuzu Plajını, işletmesi Ortaca Belediyesi‘nin hakkı gibi görünürken, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı‘nın oraya çökmek isteyenlere de değil, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘ne vermesini herkes takdir edip, alkışlamıştı…

xx      xx      xx

Önceki gün akşam internete yine Marmaris‘ten bir başka olay düştü. İl Başkanlığı ve Milletvekilliği yapmış olan AK Parti Denizli Koordinatörü Nihat Öztürk‘ün kollu kumar makinesi başında görüntüleri paylaşıldı. Yıllar sonra ortaya çıkan görüntülerin parti içi mücadelenin ürünü olduğunu belirten ÖztürkFETÖ kumpası ile karşıya olduğunu” açıkladı. AK Parti kongreleri sürecinde ipe başka türlü çamaşırlarda serilirse şaşırmamalı…

Bu konuya ayrıca döneriz…

——————————                                                        —————————— 

GÜNÜN SÖZÜ: Rotanızı, geçen her geminin ışığıyla değil yıldızlara göre ayarlayın. -Alıntı.

ÇİVİ

Hamle okurları “Yılın EN’lerinde” bu sene “Temiz siyasetçi” ödülü verilmesini önerdiler.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.