MUÇEP’ten eylem « Hamle Gazetesi

MUÇEP’ten eylem

Bu haber 12 Aralık 2017 - 1:28 'de eklendi ve 462 kez görüntülendi.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri kuruluş yıl dönümünü kutladılar. Çevreciler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği  ‘Akyaka’nın Dünü, Bugünü ve Yarını’ başlıklı konferansına da tepki göstererek, Akyaka’ya Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsünün geri verilmesi için çağrı yaptı.

Nazife Taşdelen

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri kuruluş yıl dönümünü kutladılar. Ula’nın Akyaka Mahallesi’nde bir araya gelen MUÇEP yöneticileri, birinci kuruluş yılını, üzerinde Muğla haritası bulunan pastayı kestiler. Aynı saatlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği  ‘Akyaka’nın Dünü, Bugünü ve Yarını’ başlıklı arama konferansını protesto eden çevreciler, Akyaka Plajı’nda eylem yaptı. Ellerinde bulunan dövizler ile açıklama gerçekleştiren platform üyeleri doğal SİT derecelerinin değiştirilme biçimine tepki göstererek, kıyılarda yapılaşmanın önünün açılacağını savundu.

Platform adına basın açıklamasını Zeynep Gündüzyeli gerçekleştirdi. Gündüzyeli,”Onaylanan Gökova paftasıyla artık Akyaka, Özel Çevre Koruma Bölgesi olmaktan çıkarıldı. Bu girişimin durdurulması için Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nin yürütmeyi durdurma talebi ile açtığı, bizlerin de takipçisi olduğu dava devam ederken, ne yazık ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı halkın katılımından, şeffaflıktan uzak yeni adımlar atmaya devam ediyor. Halkın haberi dahi olmadan Akyaka, Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin dışına çıkarıldı. Akyakalıların kendi oluşturdukları vizyon ve sakin kent statüsü yok sayılarak kendilerinden habersiz birtakım projeler hazırlandı. Bugün burada çoktan hazır olduğunu duyduğumuz projelere uygun bir vizyon oluşturulmaya çalışıldığını anlıyoruz. Akyaka’da ekoloji alanında faaliyet gösteren bileşenlerimizin toplantıya temsilci gönderebilmesi, ancak bizlerin sorgulaması sonucunda gerçekleşebildi. Akyaka’nın Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsünü geri verilmeli. Ula Belediye yönetimine de şu çağrıyı yapıyoruz; Sakin kent eylem planlarının Akyakalıların etkin katılımı ile birlikte oluşturulması için gerekeni yapınız. Ula Kent Konseyi’nin kurulmasını artık daha fazla geciktirmeyiniz. Hükümet yetkililerine sesleniyoruz; Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin etkin korunabilmesi için yerinden yönetim şarttır. Akyakalıların ellerinden alınan yerinden yönetim hakkını iade ediniz” dedi. Çevreciler basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.