MUÇEP’ten Çağrı: Karabağlar Yaylamızı Yaşatalım « Hamle Gazetesi

MUÇEP’ten Çağrı: Karabağlar Yaylamızı Yaşatalım

Bu haber 25 Ocak 2018 - 0:37 'de eklendi ve 871 kez görüntülendi.

Muğla Çevre Platformu Menteşe İlçesi’nde bulunan Karabağlar Yaylası için yerel yönetimlere, “Karabağlar yaylamızı yaşatalım”  çağrısında bulundu.

Haber Merkezi

Muğla Çevre Platformu Menteşe İlçesi’nde bulunan Karabağlar Yaylası için yerel yönetimlere, “Karabağlar yaylamızı yaşatalım”  çağrısında bulundu.

Yıl 1671 yılında Evliya Çelebi’nin Muğla’ya geldiğini ve Karabağlar Yaylası’nı gezdiği kaydedilen açıklamada, “Bu gezisinin ardından meşhur Seyahatnamesine Karabağlar yaylasının Osmanlı ülkesinde bir benzeri yoktur, ne Malatya’nın Aspuzu’su ne de Konya’nın Meram’ı ile karşılaştırılabilir, Karabağların yollarına giren kişi bir ağaç deryasında kaybolup yolunu bulamaz, bağ yollarına güneş ışığı bile giremez notları düşmüştür” ifadelerine yer verdi.

MUÇEP tarafından yapılan açıklama şöyle devam etti:

“Yıl 2018, şehrimize en yakın, en büyük yeşil alanımız olan, yoğun bitki örtüsü, bülbülleri, karatavukları, kesik ve irimleri ile üzerlerinde yaşayan canlı çeşitliliği, kendine özgü ahşap mimarisi ve kahveleri ile yerel halk ve dışarıdan gelen misafirlerimizin uğrak yeri olan Karabağlar Yaylamız aynı yayla değil. O’nu koruyamadık. Üstelik Doğal SİT alanı olarak koruma altına alınmış olmasına rağmen kendi ellerimizle yazdığımız koruma kararına uymadık, uymuyoruz. Neler mi yaptık, yapıyoruz. En başta Evliya Çelebi’nin sözünü ettiği ‘ağaç deryası’ yok oldu. Ağaçlarımızın büyük bir kısmını kestik. Kesik ve irimlerimizi yok edip yerlerine taş duvar ördük, tel çit çektik. Koruma altında olan anıt ağaçlarımıza iyi bakmadık çoğunu hasta ettik. Meşhur yayla bülbüllerimiz ötmez oldu. Doğal toprak yapısını bozarak yaptığımız dolgularla yaylamızı kış mevsimlerinde sele teslim ettik. Bu nedenle tarım ve hayvancılığı da bitirmiş olduk. Karabağlar Yaylamızın vazgeçilmezleri koruma altındaki kahvelerimizin (Kadıkahve, Vakıf,Hacıahmet,Tozlu, Ayvalı,Berberler,Keyfoturağı, Polis, Süpüroğlu, Yenikahve, Narlı, Topallar, Sece,Kırkahve,Cihanbeğendi, Gökkıble, Kozlu)çoğu restore edilmeyi bekliyorlar. Kadıkahve’nin restoresi için çalışmalar hala hazırlık aşamasında.

Tarım ilaçları ile toprağını, kuyularında suyunu zehirledik. Toprağını ve suyunu zehirlediğimiz Karabağlar Yaylamız şu an can çekişmektedir.”

Kontrolsüz kentleşmenin Karabağlar Yaylasının Doğal SİT statüsünü tehdit ettiği kaydedilen açıklama, “Karabağlar Yaylasının doğal sit statüsü bozulan alanları da eski haline getirilmeli, bir metrekarelik bir alanı dahi doğal sit statüsü dışına çıkarılmamalıdır. Bugün ilimizin merkez ilçesi Menteşe’de kendilerine ev sahipliği yaptığımız Muğla Çevre Platformu katılımcıları ile birlikte Karabağlar yaylamıza dair bu karanlık tabloyu değiştirebileceğimizi tekrar hatırlatmak amacı ile basın açıklamamızı kaleme aldık. Bu açıklamamızda tüm Muğlalılara, Menteşe ve Muğla Büyükşehir Belediyemize, Muğla Valiliği’ne, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, Tarım İl Müdürlüğü’ne, Kültür-Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na Üniversitemize, tekrar sesleniyoruz; Karabağlar Yaylamızı yaşatabiliriz.

Bu vesile ile birçok defalar dile getirdiğimiz üzere Muğla Büyükşehir ve Menteşe Belediyemize sesleniyoruz; daha fazla gecikmeden belediyemiz bünyesi içinde tek konusu Karabağlar yaylamız olan bir birim oluşturulsun. Diğer yetkili idari birimler ve üniversitemiz ile işbirliği içinde çalışabilecek olan bu birim ne Malatya’nın Aspuzu ne de Konya’nın Meram’ı ile karşılaştırılamayacak güzellikteki kentimizin doğal ve kültürel zenginliği, eşi benzeri olmayan Karabağlar Yaylamızı yeniden yaşatacak can suyu olsun. Karabağlar yaylamız yeniden hayat bulsun” ifadeleri ile sona erdi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
özden Akgüç 27 Ocak 2018 / 10:13

Karabağlar’ı kurtarmak istiyor isek, önce Muğla Kireç Sanayi fabrikasını, Muğla çukurunun dışına çıkarmak için mücadele vermek gerekiyor.
İkinci adım olarak da, kasım-mayıs ayları arasında Karabağlar’ın büyük bir bölümünü kapsayan ve Karabağlar’ı yaşanmaz hale getiren su baskınlarına, bir çözüm bulmamız gerekiyor.