MUÇEP Bodrum’da toplandı

Bu haber 09 Mayıs 2017 - 0:32 'de eklendi ve 346 kez görüntülendi.

Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) altıncı aylık olağan meclis toplantısı, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi’nin de desteğiyle Bodrum’daki Bitez Defne Restoran’da yapıldı.

Metin Karakoç

Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) altıncı aylık olağan meclis toplantısı, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi’nin de desteğiyle Bodrum’daki Bitez Defne Restoran’da yapıldı.

Muğla ve ilçelerinden çeşitli doğa derneklerinin temsilcileri ve çevrecilerin katıldığı MUÇEP toplantısı, yaklaşık 8 saat sürdü. Toplantı sonunda 6 maddelik sonuç bildirgesi kamuoyuna açıklandı.

MUÇEP üyeleri tarafından hazırlanan sonuç bildirgesinde Muğla olmak üzere, ülke ve dünya genelinde doğanın geri dönüşü olmayan şekilde tahrip edilmesine yol açan ve korunan alanlara zarar veren girişim ve uygulamalara karşı, kişi ve kuruluşlara karşı duruşu göstermeye ve mücadeleye devam edileceği vurgulandı.

Bildirgede, MUÇEP’in birincil ve tekil bir sorunu bulunmadığı, doğal SİT alanları başta olmak üzere tahribatın yaşandığı bölgenin acil durumu göz önüne alınarak gündeme öncelikli olarak alınacağı ve yol haritası çizileceği kaydedildi.

Toplantıda ayrıca, uluslararası sözleşmelere aykırı gelişen uygulamalar için başlatılan uluslararası ilişkileri geliştirerek sürdürmeye ve hızlandırmaya devam edilmesi kararı çıktı. MUÇEP üyeleri Yatağan Turgut Mahallesi’nde ‘Turgut Yardımlaşma Tabiat Ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneği’ tarafından verilen,  zeytinlik alanların tahribatı ve çevre sorunları mücadelesini desteklemeye kararı aldı.

Toplantıda alınan diğer kararlar şunlardan oluşuyor:

“Bodrum İlçesi, Yalı Mahallesi, Adayalı turizm merkezi sınırları içerisinde kalan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planı ve Gökova Özel Çevre Koruma bölgesi Marmaris İlçesi, Okluk Koyu mevkiine ait 1/5000 ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planı için gerekli girişimlerde bulunmaya, süreci yakından takip etmeye ve yol haritası çizilmesine karar verildi. 27-28 Nisan tarihlerinde “MUÇEP Bahar Etkinlikleri” kapsamında yapılan ‘Gökova Deniz Turu’ etkinliğinin, kamuoyunda farkındalık yaratma amacına başarı ile ulaşmasının ardından, bu tür etkinliklerinin sürekliliğinin sağlanmasına karar verildi. 17-20 Mayıs tarihleri Arasında Ortakent Bodrum’da Yapılacak Oyfest’e MUÇEP standı ile 15-19 Mayıs tarihleri arasında gelenekselleşen ‘Gökova Bisiklet Turu’nda da yer alınması kararı çıktı.”

Davet edildiler

Toplantıda MUÇEP üyeleri, doğal SİT alanlarını imara açan planlarla ilgili Çevre Şehircilik Bakanlığı, Başbakanlık, Millet Meclisinde grubu bulan partiler ve Muğla Milletvekilleri ile görüşmelere devam edilmesi, Türkiye’nin taraf olduğu ve imzaladığı uluslararası sözleşmelere aykırı yasal değişiklikler yapıldığını belirten bir mektubun 9 Nisan tarihinde Avrupa Parlamentosu’na gönderdiklerini ve Haziran ayında, değişikliklerin Avrupa Parlamentosu’nda tartışılması için MUÇEP olarak davet edildiklerini belirttiler.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.