Mübarekler Hint Kumaşı Sanki!

Bu haber 25 Aralık 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.103 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünkü yazımı şöyle noktalamıştım:

“Günümüzde geçmişin siyasetini, siyasi kültürünü, teamüllerini ve siyasetçisini arayın da bulun…

Zor… Gerçek anlamda siyaset, ‘politik’ olmaktan öteye geçemeyen insanların ellerinde erozyona uğradı.

Öyle ki düne kadar küfrettiği, yerden yere vurduğu bir partiye geçen kişi, geçtiği yerde Hacı’dan gelmiş gibi karşılandığı gibi, muhterem yeni partisinde daha bir yılını doldurmadan il başkanı, milletvekili olmaya kalkabiliyor.

Had meselesi tabi…

Ne diye başladık, nerelere geldik. Milletvekillerimizin haddini, hadsizliğini yarın ele alırız artık.

xx        xx        xx

Umarım yukarıdaki sözümden milletvekillerimiz alınmamışlardır. Aslında vurgulamak istediğimiz aday adaylarının büyük bölümünün hadsizliği!

Bugünkü yazımı kaleme alırken, CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’den posta geldi. Daha zarfı açmamıştım ki odaya 15 yıl önce Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile ortak dostumuz Fettah Bardakçı girdi.

Aynı yolu beraber yürüdüğümüzü sandığımız ve ‘dost’ bildiğimiz insanlar, aslında bize sadece gidecekleri yere kadar eşlik ediyormuş meğer… (!)

Bardakçı ile birbirimize eşlik etmeye devam ediyoruz.

O’na da Milletvekili Demir ile birlikte Milletvekili Ömer Süha Aldan’dan da birer zarf gelmiş. Milletvekili Demir yeni yıl tebriğinin altını imzalamış, ama Milletvekili Aldan imzalamamış. Tabi Bardakçı da Milletvekili Aldan’a kızmış. “Samimiyetsizlik” diyordu…

O ara benim zarfı açtım baktım, Milletvekili Demir bana tebriğinin altını da imzalamış, ama ıslak imza değildi. Öfkesi geçsin diye “Fettah abi ne birine sevin, ne ötekine yerin. İmza ıslak değil, matbu.” dedim.

Gülüştük…

xx        xx        xx

Muhtemelen bu günlerde bütün milletvekillerinden partilerinin delegelerine ve hatta üyelerine tebrik kartları geliyordur.

Ama şaşırdım… Çünkü neredeyse son 10 yıldır SMS modası yaşıyoruz!

Milleti otomatiğe almışlar… Uygulamayı sahtekârca, samimiyetten uzak buluyorum. Gerçi milletvekilinden cep telefonuna herkesle birlikte otomatik gelen mesajı çevresindekilere gösterip hava atan aptallar olduğu gibi o aptallığı ciddiye alan salaklar da çıkabiliyor, ama böyle işte…

Eski yıllarda, gönderdikleri ile bir merhabaları bile olmamıştır, ama milletvekillerinden dini ve milli bayramlarda gelen tebrik kartlarının evin görünür bir yerine konulduğunu unutmuşuz.

Ne geçen, ne önceki, ne evvelki sene hâlihazırdaki vekillerimizden tebrik kartı gelmiş değil.

Demek ki önümüzdeki genel seçim, CHP açısından ön seçim aşamasında oldukça zorlu bir mücadele gerektiriyor… (!)

Ancak Tolga Çandar’dan gelen bir şey yok. Milletvekillerinin galiba bu tür masrafları devlet tarafından karşılanmıyor! Ki Tolga Çandar da şimdiden umudu kesmiş olmalı ki “boşa para harcamak” istememiş olmalı!

xx        xx        xx

Tabi siz öyle dediğime bakmayın. 2015 Genel Seçimi için mecliste en çok devamsızlık yapanlardan olsa da Tolga Çandar’da aday olacaktır. Neden olmasın?..

Üç dönem Milas Belediye Başkanlığı’nın ardından 23. Dönem Muğla Milletvekilliği de yapmış olmasına rağmen hızını alamayıp 30 Mart Yerel Seçimi’nde Büykşehir Belediye Başkanı aday adayı olan Fevzi Topuz; Ortaca İlçe Başkanlığı ve Belediye Meclisi Üyeliklerinden sonra 22. ve 23. Dönem Muğla Milletvekilliği ile birlikte Parti Meclisi Üyeliği görevinde bulunup, bu görevi yaparkan Muğla İl Başkanlığı’na ve ardından Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylığına soyunan Dr. Ali Arslan bu seçimde de milletvekili adayı oluyarlarsa Tolga Çandar neden olmasın?..

Tabi Topuz ve Arslan daha resmen adaylıklarını açıklamadılar. Bakarsınız bana inat açıklamazlar, gençler için iyi olur!

xx        xx        xx

Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum…

AK Parti’den 23. Dönem Muğla Milletvekili olan Diş Doktoru Seyfi Terzibaşıoğlu da partisinin 17 Ocak’ta yapılacak İl Kongresi’ne il başkanı adayı… Tabi Sayın Terzibaşıoğlu’nun resmen bir açıklaması yok. Ancak neredeyse 6 aydır adı adaylar arasında geçiyor. Muğla’da il başkanlarının ve milletvekillerinin “Muğlalı olması gerektiğini” söylediği önesürülüyor. Söyledi ise haksız da değil…

Bütün bu söylenenlerle ilgili çıkıp “Böyle bir şey yok” demediğine göre de demekki aday…

Ama neden?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki genel seçime İstanbul’da partisinin derli toplu gitmesi, ağabeylik yapması için 71 yaşındaki genel başkanlık, büyükşehir belediye başkanlığı, bakanlık görmüş Murat Karayalçın’ı davet ettiği gibi AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu’da aynı amaçlarla Terzibaşıoğlu’nu il başkanlığı görevine davet ederse bunu anlamak mümkün değil…

Başka türlüsünü anlıyamıyorum. “Yoksa Yaradanın bunları bizlere çobanlık yapsın diye gönderdiği seçilmiş insanlar mı?” diye sormadan edemiyor insan!

xx        xx        xx

Gerçekten düne kadar bu ülkede sadece askerlik mecburi idi…

Ancak siyasetle ilgilenmek mecburiyetindeyiz… Siyasetle herkes ilgilenmeli. Bu anlamda Başkan Gürün’ün beğendiğim bir sözü vardır. “Politika ile ilgilenmelisiniz. Çünkü politika sizlerle ilgileniyor.” derdi…

Ama ilçe başkanlığı, il başkanlığı, belediye ve il genel meclisi üyeliği, belediye başkanlığı, milletvekilliği mecburi değil. Elin Avrupalısı yaşamına onca genel başkan sığdırırken, bizim yaşamımıza sığdırılan genel başkan sayısı 10’u bulmuyor. Sonra da demokrasiden şikayet ediyoruz!

Bu memlekette 25 yıl belediye başkanlığı yapan var!

Layık olduğumuz gibi yönetiliyoruz…

xx        xx        xx

Başta Sayın Terzibaşıoğlu olmak üzere bütün il başkanı adaylarına sormak lazım; Neden siz? Ötekilerden farkınız ne? Partiniz ve Muğla için ne yapacaksınız?

CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk ile AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk’e sormak lazım; İl Başkanlığınızda partiniz ve Muğla için ne yaptınız da milletvekilliğinde ne yapacaksınız?

Daha önce milletvekiliği yapmış olup, yeniden aday olanlara sormak lazım; Neden? Daha önce milletvekilliğinizde partiniz ve Muğla için ne yaptınız? Şimdi seçilirseniz ne yapacaksınız?

Bu yazım için köşem bitti. Aday olup da bu gün bu köşede adı geçmeyenler sevinmesin. Onlarla ilgili ahiret sorularımız olacak. Sırası geleni sorgulayacağız, hiç merak etmeyin…

xx        xx        xx

Ben son yerel seçimlerde partilere deği, adaylara baktım. Adayları kendimle karşılaştırdım. Beni geçen özelliklere sahip olanları destekledim.

Önümüzdeki genel seçimde de öyle yapacağım. Beni temsil edebilecek ve bende olmayan özelliklere sahip olanları destekleyeceğim.

Atama olan ve Muğlalı olymayanlarla ilgili gerekeni yapacağım. Hep birlikte yapmalıyız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.