Modern Zamanların Robin Hood’u « Hamle Gazetesi

Modern Zamanların Robin Hood’u

Bu haber 10 Ekim 2014 - 0:45 'de eklendi ve 862 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Toplum sağlığını önemseyen en kutsal misyon üstlenmiş bir hekimdir O.

ŞEKER EN TATLI ZEHİRDİR diyen Prof. Dr. Canan Karatay Hoca, obezite ile mücadeleyi gündeme taşımaya, bireylerimizde sağlık bilincini geliştirmeye uğraşıyor.

Gerçekten sesiz bir devrim yaptı…
Klişeleri yok etti.

Doğruları söylüyor.

Kral çıplak diyecek kadar cesur.

İçinde yaşadığımız topluma, sağlıklarını korumaları ve sağlıklı beslenmeyi hayatlarına geçirmeleri için var gücüyle modern zamanların Robin Hood’ luğunu yapıyor…

Bayan Robin Hood yaptığı işte pişmiş ve işinin ehli…

Canan Hoca yayınlanan kitapları ve çıktığı TV programları ile bilimsel temelli sağlık uyarılarını her daim söylemekte. Beslenme prensiplerini uygulayan bireylerin sağlıklarında düzelmeler oldukça, Sayın Canan Karatay Hocaya daha fazla sempatisi var, bu toplumun.

Her meslekte olduğu gibi hekimlik mesleğininde suistimal yönleri çok fazla. Hekimlikte en önemli kavram birey ve toplum sağlığını korumaktır.

Niçin en tatlı zehir şekerdir derseniz, size saatlerce sanayi devrimi sonrası, tüketici olarak pençesine alan bizleri ,uyuşturan beslenme yanlışlarımızı anlatıyor.

Şekerin en tatlı zehir olduğunu tıkır tıkır sayıyor…

İnsan vücüdunda yaklaşık 5 litre kan vardır ve bu toplam kanın içinde 5gr kan şekeri bulunur, yaklaşık 1 çay kaşığına tekabul eder.

Günümüzde, yediklerimiz , içtiklerimiz şeker.

Ekmek bir şekerdir. Pirinç pilavı bir şekerdir. Tüm tatlılar, şekerli içecekler, işlenmiş gıdalar en tatlı zehirdir diyor.

Şeker kanımızda yükseldiği zaman, vücut bunu yok etmek için İnsulin hormonu salgılar ve şekeri kandan uzaklaştırmaya uğraşır. Kanımızdan uzaklaştırırken vücudumuzda yağ olarak depo yapıyor. Bunları trigliserit olarak depolar…

Kanımızda şeker uzun kalırsa tüm organlar için toksik oluyor ve serbest oksijen radikalleri hücrelerde tahribat yapıyor. Ayrıca şeker kanda yüksek düzeyde kaldığında vücuttaki proteinlerle birleşir ve proteinler kristalize olur; mesela gözde, retinada, kalpte, KC (karaciğerde), böbrekte. Şekerle birleşip işlevi bozulan proteinlerden dolayı fonksiyon bozluğu oluşur. Örneğin; şeker gözüne vurdu deriz ya neden bundan dolayı.

Ayrıca kanda şeker yükseldiği zaman pankreastan insülün hormonu salgılanır ve insülünün görevide toksik olan şekeri kan yağlarına çevirip vücütdaki yağ depolarına göndermektir..

Sayın Canan Karatay sürekli bir şeyler yemeyiniz diyor. Sık sık yerseniz insülün hormonu devamlı salgılanır ve insülün hormonuda yediklerinizi trigliserite çevirir ve vücütta yağ olarak depolanır diye bangır bangır bağırıyor.

Kilo almamızın nedenleriden birisi olarak sürekli yememizi bilimsel gerekçeleri ile çok güzel anlatıyor.

Sürekli yedikçe, kanımızda yüksek kalan insülün hormonu, boş ve bize sağlık sunmayan karbonatları yağ olarak vücüdumuzda depolıyor…

İnsülun hormonu ayrıca damarlarıda büzüştürür ve tansiyonuda yükseltir.

Canan Hoca, kalp krizlerinin nedeni İNSÜLÜN hormonudur diyor. Bu marifetli hormon kanda yüksek kaldıkça, kan pıhtılaşmasını artırır ve damar tıkanıklığının tek nedenidir diyor.

Kolestrolden korkmayacağız ve vücudumuzda çok önemli fonksiyonları vardır diye ekliyor. İlaç pazarlama şirketleri kendi karlarına göre insan ve toplum sağlığı üzerine çok manevralar yapmaktalar ve bir zamanlar bizlere kolestrol tehlikelidir algısı ile çok fazla ilaç pazarladılar. Sağlıkta yaşanan kurnazlıkda tilki kurnazlığıdır.

Canan Karatay kolestrol için; vücutta nerede yangısal olay varsa, oraya tamire gider diyor. Vücudumuzdaki yangısal olaylar, bizlerin sağlıksız beslenmesiyle oluşur ve yangını söndürme işini de, itfaiyecilik görevini yapan kolestrol yapar diyor. Şimdi yangını söndürmeye gitti diye, itfaiyeci suçlu mu olur diyor.

Vücütta yangısal (enflamasyon ) olay istemiyoruz.

Yangısal olaylar kansere de zemin hazırlar.

Kolestrol ilacından korkunuz, lakin kolestrolden korkmayınız diyor.

Boş karbonhidrat yemeyiniz, bakınız nasıl dinç olacaksıznız diye kulaklara küpe söylüyor.

Kendide yaşına göre çok sağlıklı gözüküyor. Kendisi hit olmadığı için bir ara dolandırıcılarına parasını kaptırıyordu. Hoca o yönüylede çok temiz. Hepimiz olay basına yansıyınca şaşırmıştık.

Toplumda Canan Hocanın bilimsel gerçeklerle söylediklerini hayatlarına geçiren insanlar olumlu sonuçlar almışlar ve bunun sonucunda sağlıklarına pozitif katkı sağlamışlar ve mutlular.

Bizler neler yapacağız öyleyse?

En tatlı zehir olan şeker ve şeker türevlerinden uzak duracağız. Tekrar söylemekte yarar var.

Unlu gıdalar yemiyeceğiz. Pilav ve pasta ,bisküvi ,cips vb yemiyeceğiz.

Sağlıklı, tok gıda yiyeceğiz.

Sık yemiyeceğiz. 3 öğün yiyeceğiz ve akşam belli bir saatten sonra yemiyeceğiz.

Bol su içeceğiz.

Cola ve asitli içecekler içmeyeceğiz.

Çayımızı şekersiz içeceğiz…

Sağlıklı yağ tüketeceğiz…. Tereyağı ve zeytin yağı gibi.

Sebze yiyeceğiz.

Sağlıklı et tüketeceğiz.

Yediğimiz çerezler (badem fındık ) kavrulmuş olmayacak.

Meyveleri posası ile tüketeceğiz.

O’nun söylediklerine uyacağız.

Evet. O bir Robin Hood. Bilimsel söylemleri ile ilaç tekellerine gidecek paraların önündeki en önemli bariyer.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.