MOBESE kamera sayıları artacak

Bu haber 17 Haziran 2015 - 20:31 'de eklendi ve 763 kez görüntülendi.

manset655616565Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Huzur Toplantısı’nda konuşan Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe İlçesi’nde bulunan MOBESE kameralarının sayısının arttırılması için çalışma başlattıklarını söyledi. Muğla’da son yıllarda özellikle hırsızlık olaylarında düşüş yaşanmaya dikkat çeken Çetinkaya, “Suçun önlenmesinde ve işlenen suçların zanlıların tespit edilmesinde büyük rol oynayan mevcut MOBESE kameralarına 19 adet eklenmesi için proje hazırladık” dedi.

Kadir Tamer

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından emniyet binasında ‘Huzur Toplantısı’ düzenlendi. Toplantıya Muğla Vali Yardımcısı Salih Gürhan, Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Raşit Çöl, daire müdürleri, mahalle muhtarları katıldı.

Toplantıda konuşan Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, hayati görevlere sahip polisin vatandaş tarafından devletin yüzü olarak görüldüğünü söyledi. Çetinkaya, “Bu alanda polisin ortaya koyduğu başarı ve güven vatandaşımızın devlete olan aidiyet duygusunu güçlendirmektedir.  Toplumumuz yürüttüğümüz hizmetlerin hızlı, güvenli, kolay erişilebilir, şeffaf ve demokratik bir anlayışta olmasını beklemektedir. Bu beklenti ve anlayış beraberinde güvenilen saygı duyulan ve çağın ereklerine uygun bir kurum olmamızı da zorunlu kılmaktadır. Bu doğrultuda Muğla Emniyet müdürlüğümüzün kalite standartlarını arttıracak, güvenlik hizmetlerine sivil katılımı sağlayacak. Her türlü bilimsel nitelikteki araştırmalara, kamu kurumlarımız ile sivil toplum kuruluşları düşüncelerine büyük önem vermekteyiz” dedi.

Hırsızlıkta düşüş var

Muğla’da son dönemlerde hırsızlık olaylarında düşüş olduğuna dikkati çeken Çetinkaya şunları söyledi:

“Şahsa ve mal varlığına karşın işlenen suçlarda ciddi bir azalmanın yaşanması sebebi ile mutluluk duyduğumuzda ifade etmek isterim. Özellikle mal varlığına karşı işlenen suçlarda sadece evden hırsızlık olaylarında 2014 yılı ile 2015 yılı aynı dönem arasındaki fark yüzde 54.5 azalma var. Aynı dönemler içerisinde işyerinden hırsızlık olaylarında yüzde 33, otodan hırsızlık olaylarında yüzde 25, oto hırsızlıklarında yüzde 63, yan kesicilik olaylarında ise 82 azalma var. Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğümüzce 2015 yılı eğitim öğrenim yılı sürecinde Muğla Merkezde 23 okulda 5 bin 200 öğrenciye temel trafik eğitiminin yanı sıra öğrencilerin güven ulaşımını sağlaya bilmek 200 okul servis şoförüne güvenli sürüş eğitimi verilmiştir.”

MOBESE sayısı artacak

Emniyet Müdürü Hakan Çetiner, MOBESE kameralarının sayısı artması konusunda çalışma yaptıklarını belirterek, “Şu anda il merkezinde 8’i plaka tanıma olmak üzere toplam 50 MOBESE kamerası var. Bu sayının yeterli olduğunu ifade etmemiz çok zor. Suçun işlenmeden önlenmesi, yâda işlenen bir suçun faillerinin tespit edilmesinde MOBESE kameralarının büyük önemi var. Bu yüzden elimizdeki mevcut sayıyı arttırmaya ihtiyacımız var. Ancak bu sistemler alt yapısı ile birlikte pahalı sistemler. Bu anlamda Muğla merkez ve ilçeler için MOBESE kamera sayısını arttırmak amacıyla bir proje hazırladık. Bu projeyi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sunduk. Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırladığımız proje kabul edildi. Şu anda projemiz ihale aşamasında. Kısa sürede ihale gerçekleşirse mevcut MOBESE kamerası sayısına 19 tane daha ekleyeceğiz” dedi.

Daha sonra söz alan Muğla Vali Yardımcısı Salih Gürhan ise, “Bir iş, bir görev yapılırken hatalar, eksikler olabilir. Bunların basın mensuplarımızın ve katılımcıların eleştirileri ile biz bulmaya çalışıyoruz. Yaklaşık üç yıldır Muğla’da görev yapıyoruz. Emniyet teşkilatımız en yüksek kademedeki müdüründen, en alt seviyedeki memuruna kadar canla başla çalışıyor. Çalışmaları gerçekten takdire değer bir çizgi izliyor. Tabi bunda halkımızın yönetime katkısı, idareye katkısı, şikâyetleri ön görülerek, bizim için rehber teşkil ediyor. Bundan sonrada aynı vasıfta çalışacağımızı ümit ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplantıya katılanlar ile yapılacak çalışmalar ve sorunlar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.