Mitingden Sonraki AK Parti

Bu haber 21 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.403 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

İki gün (19 Mayıs) önceki yazımda “Davutoğlu Beklediğini Buldu Mu?” sorusunun yanıtını aradık.

Dünkü yazımda “Mitingden önce Muğla’da AK Parti bir çıkarır gibi görünüyordu. Mitingden sonra ne oldu?” sorusunun yanıtını arayacaktık, araya Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in 2. Etap TOKİ Evleri ile ilgili basın açıklamasını araya almak zorunda kaldım. Bu gün Başbakan Davutoğlu’nun Muğla Mitingindeki müjdeleri ile devam edelim.

xx        xx        xx

Hemşerimiz Başbakan Davutoğlu o gün Muğla’ya vaatlerini şöyle sıraladı:

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine 8 Fakülte, 2 Enstitü, 3 Yüksekokul, 25 Araştırma Enstitüsü, Seydikemer’de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine bağlı dört yıllık uygulamalı bilimler Yüksek Okulu kuruyoruz. Fethiye’de işletme fakültesini açıyoruz. Milas’ta veterinerlik fakültesi açıyoruz. Menteşe’de Sağlık Bilimleri Fakültesi açıyoruz.

Bu sözler AK Parti’yi Seydikemer ve Milas’tan ekstra oy getirir mi bilmiyorum.

Oysa “En kısa zamanda Ortaöğretim Kampusu kurup, eski Koca Mektep (Kız Meslek) de Mimarlık Fakültesi açacağız. Otelcilik Okulunun olduğu yer Güzel Sanatlar Fakültesi olacak. Atatürk İlkokuluna Rektörlük taşınabilir. Öteki okulları da üniversiteye verip, üniversitenin şehir içine yayılmasını sağlayacağız. Muğla’da Kembrich yaratacağız.” denmiş olsaydı, bu beni bile heyecanlandırırdı!

Başbakan Davutoğlu kendisinin Dışişleri Bakanlığı sırasındaki talimatı ile yapımına başlanan bin 500 kişilik Kapalı Spor Salonu’nun Ağustos ayında hizmete gireceğini müjdelerken, “Dalaman, Ören ve Datça’ya yat limanı.” diyordu. Benim bildiğim Ören ve Datça Yat Limanları bitmek üzere…

xx        xx        xx

Sanıyorum AK Parti’nin Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Muğla’nın beklentileri ile ilgili iyi bir çalışma yapıp, hemşerimiz Davutoğlu’nu bilgilendirmemiş!

Hemşerimiz Başbakan Davutoğlu’nun “yaptıklarımız” hanesinin yanında “yapacaklarımız” hanesi oldukça zayıftı…

Hiçbir parti lideri illeri, sorunlarını, beklentilerini çok iyi bilmez. Bilemezler… İl teşkilatları ne kadar anlatıyorsa, o kadar bilirler. Hele lider iktidarın lideri ise, il teşkilatının beklentilerle ilgili bastırması gerekir.

Yapılanlarda olduğu gibi yapılacak olanlarda da “istihdam” ve “katma değer” yaratan bir yatırım vaadi yoktu. Örneğin ben Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in Yerkesik’te bir kahvaltıda dillendirdiği ve MUTSO seçimlerinde mevcut yönetimin “vaat” olarak sunduğu, ama ne geçen il yönetiminin, ne de öteki Milletvekili Ali Boğa’nın sahip çıkmadığı Yerkesik’te “Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”ni o gün duymak isterdim. Fethiyeliler, Seydikemerlilerİl vaadini” duymak isterken, tüm Muğlabeldelerin yeniden açılacağını” duymak isterlerdi…

Doğrusu ben Hasan Özyer’in liste başı adaylığı açıklandığında, Muğla vizyonu ve misyonundan uzak deneyimsiz İl Yönetimi’nin “boşluğu” bir seçim komitesi ile giderilir diye de beklemiştim…

xx        xx        xx

Göcek 2. Tünelinin” bitirilmek üzere olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu bu tünelden geçişlerin ücretsiz olacağı müjdesini verirken Dalaman-Acıpayam yolunun projelendirildiğini, Seydikemer-Burdur-Antalya bölünmüş yolunun ihaleye çıkarılacağını da söylüyordu.

Bunlar Muğla’da oy arttırır mı?

Bilemiyorum… 7 Haziran’da hep birlikte göreceğiz. Bildiğim bir şey varsa; o da Muğla’da liste başı Hasan Özyer’i adeta “kurtarıcı” gören AK Partililerin önemli bölümünün hala milletvekili aday listesini içlerine sindirebilmiş olmamaları… (!)

Parti’nin gerek Menteşe İlçe Yönetimi ataması ve gerekse İl Yönetimi belirlenmesi sürecinde yaşanan “itibarsızlaştırma” ve “ötekileştirme” olumsuzlukları ile il kongresinde yaşanan parçalanmışlık ve bunların üstüne üstlük Milletvekili adaylarının belirlenmesi sürecinde özellikle sosyal medyada yaşanan “kirlenmenin” getirdiği demoralizasyon da hala giderilebilmiş değil…

Giderilemediğini mitingde tek tek görüştüğünüz insanlardan hissetmek, görüp, okuyabilmek mümkündü…

AK Parti’nin Muğla’da bu seçimden başarısız çıkmasından ikbal ve istikbal bekleyenlerin varlığı mitingde fazlasıyla hissediliyordu.

xx        xx        xx

AK Parti’nin ikinci sıra milletvekili adayı nasıl belirlendi ise il yönetimi de öyle belirlendi demek ne kadar doğru olur bilemiyorum, ama biraz öyle oldu!

AK Parti Muğla ikinci sıra Milletvekili Adayı Hasan Kökten ne kadar politik deneyime sahip ve ne kadar Muğla’yı tanıyor ise İl Başkanı İhsan Küreci de o kadar…

Eğer AK Parti 7 Haziran’da Muğla’da sandıktan tek milletvekili ile çıkarsa bunun faturasını kimse Hasan Keten’e ve İhsan Küreci’ye kesemez…

Kendisinden adeta mucize beklenen Hasan Özyer’e de fatura kesilemez. Haksızlık olur.

Faturanın listede yer alması bile “tesadüf” olan Hasan Kekten’i 2. sıraya getiren kimse, onunla birlikte İhsan Küreci’yi il başkanlığına getiren kimse onun önüne konulması gerekir!

xx        xx        xx

Eski Garaj Alanı’nın Fethiye’den ve özellikle Seydikemer’den gelenlerle dolduğunu söyledim. AK Parti’nin Fethiye bölgesinde Hasan Özyer ile patlama yapmasının beklendiğine dikkat çektim. Beklenen patlama için tek başına Hasan Özyer’in varlığı yeter mi?

Fethiye bölgesinin kırmızıçizgisi Fethiye’nin il olması…

Fethiyelilerin o 40 yıllık beklentisi nedeniyle CHP Milletvekili Fethiyeli Nurettin Demir’in de ilçesinde “Sizlere Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözünü veriyorum. Fethiye il olacak.” dediğini duyuyoruz, ama Muğla’ya Başbakan Davutoğlu’ndan iki gün önce gelen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Fethiye’yi il yapacağız.” demedi…

Partisinin Muğla mitinginde Başbakan Davutoğlu da demedi.

Hasan Özyer’in yeniden AK Parti’den adaylığı ile ilgili değişik senaryolar yazılmıştı…

O senaryoların en güçlüsü de Özyer’i Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı önermişti ve karşılığında Fethiye’ye il sözü almıştı. Fethiye il olacak ve Muğla Büyükşehir statüsünden çıkacaktı… Hatta Başkan Saatcı’ya miting günü Başbakan Davutoğlu tarafından parti rozeti takılmasını bekleyenler vardı…

Galiba hepsi bir şehir efsanesi olarak kaldı!

xx        xx        xx

Mitingden sonra bana en çok sorulan soru mitingde kaç kişinin olduğu idi. İkinci soru ise “Mitingden önce Muğla’da AK Parti bir çıkarır gibi görünüyordu. Mitingden sonra ne oldu?” sorusuydu.

Bu sorunun yanıtını ararken, Fethiyelilerin, Seydikemerlilerin miting alanından memleketlerine o gün nasıl döndükleri çok önemli…

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Muğla Mitinginde Fethiyelilereil sözü” vermedi, ama Büyükşehir Yasası’ndan kaynaklanan sıkıntıların giderileceğini belirterek beldelerin yeniden açılacağı ve mahallerin köye dönüştürüleceği sözünü verdi.

Başbakan Davutoğlu’na Şahidi Hazretlerinin huzuruna “başbakan” sıfatı ile çıktığında, cami çıkışında kendisini karşılayanlar “Büyükşehir”den şikâyet etmişlerdi. Demek ki partisinin Muğla’daki yerel kurmayları bu konuda kendisini uyarmamışlar. Büyükşehir’den Muğla’da şikayetçi olmayan yok. Bu konuda da kimse Başbakan Davutoğlu’ndan beklediği sözleri duyamadı…

O miting alanında kimine göre 8 bin, kimine göre 10 bin, kimine göre de 15 bin kişi olmuş olabilir. Çok önemli değil… Uzun zamandır Muğla’da CHP’nin 4 milletvekili çıkartacağı konuşuluyor.

AK Parti’nin mitingden önce bir milletvekili vardı. Mitingden sonra 1.5 oldu diyelim… İki hafta da bu bir de olur, iki de…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
resat oztepe 21 Mayıs 2015 / 06:55

Gocuman; Babakanımızın Mitinginden bahsedderken,Beldelerin ve köylerin geriye statüsü verilecek türünden vaat ten söz etmek kendini inkar sayılmazmı.Başbakandan böyle vaad beklemek yanlış değil,geri zekalılık olur. İl sözüne gelince,bu saatten sonra “Kılıçtaroğlu” sözü diye bir söylem,iktidara gelmeleri (tek başına<9 imknasız olan bir lider içinbile beklenmezken,Başbakandan nasıl istenir. Zira kesintisiz 13 yıldan beri İktidar olan ve önümüzdeki on yıl da iktidar olacak bir liderden böyle abuk sabuk vaatlet beklenmememelidir.Takke düşcek kel görüncek Gocuman.İdeolojikm yaklaşımla gidesek,gadın moğlam gibi oluruz. hizmet mizmet rasgele lur. sevgi ve saygı.

sema açıkgöz 21 Mayıs 2015 / 08:49

Muğla ilinin dörtte üçü turizm bölgelerinde yaşar. Kırsal kesimden de turistik tesislerde çalışanlar da bulunmakta. Muğla milletvekili adayları arasında sadece turizmci olan Hasan Özyer’dir.
CHP nin seçilebilir yerdeki adaylarının ikisi hukukçu (birisi avukat, diğeri emekli DGM savcısı) diğeri de doktor (tüp bebek uzmanı) MHP nin adaylarından ilk iki sıra biri bürokrat diğeri doktor. AKP Hasan Özyer’in turizmci oluşunu ve geçmiş dönemde iki kez milletvekilliği yaptığını anlatabilirse oyları ciddi olarak arttıracaktır. Türkiye dolayısıyla Muğla’yı turizmle tanıştıran parti ANAP tır. Özal’la turizmle tanıştık. Hasan ÖZYER eski ANAP milletvekilidir. Turizm yörelerinde çok artısı var.
Hasan KÖKTEN Milas’lı, Fethiye ve Milas’lılar Muğla’da hemşehricilik ilişkileri en güçlü iki ilçedir. Milas’lılar diyor ki, “Akın Üstündağ nasıl olsa CHP birinci sırasında garanti seçilecek. Biz Hasan KÖKTEN’e yüklenelim iktidar partisinden bir Milletvekilini ilçemize kazandıralım.” diyorlar.
AKP Muğla teşkilatı kendi içerisinde çekişe dursun halk böyle düşünüyor. Halk parti içi kavgacıları affetmez. Muğla’da bunun çok örnekleri vardır. AKP nin başına bu işleri eski il başkanı açmıştır. Herkes bunun farkında. Milletvekili olma hırsı taşıyanları bu halk hiç önlerini açmamıştır. sadece AKP değil CHP içerisinde bu hırsı taşıyanların hiç birisi seçilemediği gibi sıralamaya bile giremedi. Fethiye ve Milas’lılar işlerini bilir. Muğla’lılar “Muğla’da yahudi barınmamıştır.” derler. Buradan da kendilerinin akıllı oldukları övüncünü çıkartırlar. Muğla’lılar akıllıdır. ne zaman nerede ne yapacaklarını bilirler. Neyse 7. hazirana az kaldı. En doğru yorumu halk yapacaktır. Belki derdini iyi anlatamaz ama halkın gözünden hiç bir şey kaçmaz.

M. Murat KORKUT 21 Mayıs 2015 / 09:09

Yazdıklarınızdan bir çok tespit ve mühim sonuçlara erişiliyor. Ahlaki olarak hala CHP nin 4 savını şiddetle savunuyorsunuz. Ancak Akparti 1,5 değil, 2 kesin. Kimisinin hesabı il başkanı değişecek, sonra bit pazarına nur yağar mı? Niye yağmasın, geçmişte Muğlalı olmayan hatta Egeli dahi olmayan, buralara uzak bir bölgenin insanları hemşericilik bilinciyle Adalet ve Kalkınma Partisini yönetti, o kadar başarılı oldular ki koca iktidar partisi milyonlarca liralık yatırımlar yaptı, ama ne bu eski teşkilat yönetiminin ne de Muğlalıların haberi oldu. Geçen gün Nurettin Demir Datçalılara HASTANE müjdesi verdi, kim yapıyor hastaneyi? CHP Genel Merkezi mi, Muğla Büyükşehir Belediyesi mi? Belki mercedesin promosyonu ile yaparlar kim bilir?
Alanda bir boşluk var, CHP belediyeler sayesinde köylerde(mahallelerde) etkin.
İktidar partisi buralara kimle gidecek? Bürokratlar zaten tırsmış, başını çıkarsa siyasi etkinliğe katıldı yaygarası. CHP nin mitinginde Büyükşehirin Belediyelerin bürokratları taşeron işçileri yok muydu? Vardı, ama onları kimse görmez. Algı yapılacak ya, tarafsız basın, tarafsız Muğla Basını, birinin mitingi çok kalabalık, birininki köylerden dolmuş, birinde bürokratlar varmış, diğerinde var ama yok…
Bu özelliğiyle seçimi bilmem ama Muğla basını ciddi kan kaybediyor, bu süreç bir sınavdır ve basının bazı köşe yazarları ya istikametini CHP nin faydasına ya da sizinde önceden yazdığınız gibi AK Parti İl Başkanına laf sokma, sakal kesme, başarısız olması istikametine dönmüştür.
Dün yazınızın altında Yavuz ERCAN bey açıklama yapmış, kendisi ferasetini, kalitesini ortaya koymuştur, tebrik ederim, bence AK parti İl Başkanı İhsan bey Yavuz Beyden bir ağabey olarak çok şey öğrenir, zaten daha önceki il başkanları partiyi geri götürdüğünden onları dikkate almasına gerek yok. Yönetiminde de eski yönetimden gelenlere teşekkür edip, göndermeli. Yeter mi hayır.. Bir gün devamını da yazarız..2 yi alıp, oyları artırırlarsa, o gün de şimdi sessiz olanlar yazar Özcan bey.

BİRAY 21 Mayıs 2015 / 13:29

Sayın Özgür; yazılarınızı her gün takip etmekteyim. Muğla adına birçok kişinin değinmediği, konuşulması gereken noktalara değiniyorsunuz. Ancak Sayın Başbakanın Muğla mitinginde söyledikleri ile ilgili aktardığınız bilgilerde eksikler olduğunu düşünüyorum. Başbakan Fethiye’de Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi’ninde açılacağını belirti. Ki bu fakülte Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi için Veterinerlik Fakültesi ile birlikte eksiklikti. Neyse ki Başbakan bu iki fakülteyi biri Fethiye, biri de Milas olarak Muğla’ya müjdeledi.
Milaslıların yıllardır mücadelesini verdiği bir fakülte Milas’a kazandırılmış olacak. Ayrıca Seydikemer’de 4 yıllık bir yüksek okul ile ilçenin gelişimine katkıda bulunacak haberi aldı. Ayrıca Sağlık Bilimleri Fakültesi Menteşe’de kurulacak. Bu fakültelerin kurulmasının niye AKP açısından oy getirisi olmasın ki bırakın parti olarak getirisini Muğla ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi adına büyük kazanımlardır.
Mimarlık Fakültesi için size katılıyorum ancak yanlış bilmiyorsam Ula ilçesinde bu fakülteye AKP’li belediye başkanı varken yer tahsisi yapıldı. Ancak şu anki CHP’li Ula Belediye Başkanı nedeniyle midir bilemiyorum, fakülte bir türlü Ula’da faaliyete geçemiyor.
Ayrıca Güzel Sanatlar Fakültesi daha önceden şu an Muğla BŞ Belediye Başkanı olan Sayın Osman Gürün’ün eski adliye binasını üniversiteye vermeyip, belediye binası yapmasından dolayı Bodrum’da kuruldu ve eğitimine devam ediyor. Bu saatten sonra tekrar Menteşe’ye taşınmasının söz konusu olacağını sanmıyorum.
Menteşe için 2. Etap Toki ise büyük müjdedir. İnşallah konut ve kira sıkıntısının hat safhada olduğu Menteşe’de belediyenin de dahil olduğu daha büyük kapasiteli projeler gerçekleştirilse çok iyi olacaktır. Başbakanın vaatleri arasında geçen organize sanayi bölgesini ise tam olarak anlayamadım. Şu an için böyle bir çalışma şimdiye kadar sonuçlandırılamamıştı. Belki de tarıma dayalı OSB kastediyordur. Bilemiyorum.
Göcek 2 tüneli, Dalaman-Acıpayam, Seydikemer-Burdur-Antalya yolları niye oy kazandırmasın ki AKP’ye anlayamadım. Bu ilçelerde yaşayanlar için bana göre önemli vaatlerdir.
Fethiye’nin il olmasına gelince, Muğla’nın büyük şehir olmasıyla ve Seydikemer’in ilçe olmasıyla bu konu bana göre ortadan kalkmıştır. Bu konuda artık tartışılmaması gerekir diye düşünüyorum. Kaldı ki Fethiye’nin konumunda olan Türkiye’de birçok ilçe var (Alanya, Bandırma, Erciş, Nazilli, Ünye vs.) ve bu kadar dillendirilmiyor. Fethiye’deki ısrarı da anlamış değilim. Ancak bu kadar yüksek okul, meslek yüksek okulu ve fakültenin Fethiye’de toplanması bana göre tesadüf değil. Bir beş yıl sonra Fethiye’de kurulacak olan üniversitenin temellerinin atıldığıdır.
Büyük şehir yasasında da sıkıntılar olduğu doğrudur. Özellikle turizm ağırlıklı beldelerde sıkıntılar büyüktür. Ancak bu yasa sadece Muğla’da uygulanmıyor. Bana göre Muğla’da yasal sıkıntılardan çok büyük şehir belediyesinin diğer büyük şehir belediyeleri gibi doğru ve düzgün çalışamaması, bir takım beceriksiz yönetim tarzı, ben yaptım oldu anlayışı, projelerin oluşturulamaması vs gibi etkenler var ve başarısızlık halinde suçlu büyükşehir yasası gösterilecek, gösterilmekte de zaten.
Sonuç olarak Sayın Başbakanın ulusal anlamda yapılan ve vaatlerinin yanında, Muğla için de yapılanların dışında vaatlerini de sıralaması çok önemlidir. Ki bahsedilen vaatler çokta küçümsenecek vaatler değildir. Tabi bir Muğlalı olarak daha birçok beklenen yatırımların olduğu da doğrudur. Kaldı ki Kılıçdaroğlu bir iki hususun dışında CHP’li büyük şehir ve ilçe belediyelerine sahip olduğu Muğla için doğru düzgün vaatte bile bulunmadı, bulunamadı. MHP liderini ise daha Muğla’da göremedik. Saygılarımla…