Mısır’da alınan idam kararları protesto edildi

Bu haber 01 Mayıs 2014 - 21:08 'de eklendi ve 615 kez görüntülendi.

misirdaalinanidam615615615615Muğla’da Genç Muhafazakârlar Platformu üyeleri, Mısır’da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti.

İlkay Yıldız

Muğla’da Genç Muhafazakârlar Platformu üyeleri, Mısır’da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti.

Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan grup, Kuran-ı Kerim okunmasının ardından, ‘Mursi üzülme Allah bizimle’, ‘Darbelerin her türlüsüne hayır’, ‘Müslüman kardeşler omuz omuza’ şeklinde slogan attı.

Platform adına açıklama yapan Mustafa Durmuş, Temmuz ayındaki darbe neticesinde bin 800 civarında sivil eylemcinin rejimin tetikçileri tarafından katledildiğini ifade ederek, “Mısır’da geçtiğimiz aylarda 20 dakika süren iki celsenin ardından bir polisi öldürmekle suçlanan 528 İhvani Müslimin üyesi idam cezasına çarptırılmıştır. Bunlardan 492’sinin cezası müebbet hapse dönüştürülmüş, 37’sinin cezası ise kesinleşmiştir” dedi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Başkanı Muhammet Bedii dahil 683 kişinin uyduruk yargılamalar sonucu idam cezasına çarptırıldığına dikkati çeken Mustafa Durmuş şunları söyledi:

“Bu gidişe göre başta Cumhurbaşkanı Mursi dahil binlerce Müslümanın idam cezasına çarptırılması kesin gibi gözüküyor. Gerekli tepki verilmezse özellikle Mursi ve Bedii gibi önderlerin idam edilmesi ihtimali oldukça yüksek. Muğla halkı ve Müslümanlar olarak Mısır darbesini tanımadığımız gibi Mısır’ın sözde mahkemelerinin bu gülünç kararlarını da tanımıyoruz. Mursi’yi, Mısır’ın gerçek Cumhurbaşkanı olarak tanıdığımızı ilan ediyor ve selamlıyoruz.”

Açıklamanın ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.