Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden sergi

Bu haber 26 Şubat 2019 - 1:05 'de eklendi ve 378 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri ilk sergilerini kampüs içinde açtı.

Muhittin Direk

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri ilk sergilerini kampüs içinde açtı.

2018 Güz yarıyılında 62 öğrenci ile eğitim-öğretime başlayan Mimarlık Bölümü, öğrencilerini, teorik bilginin yanı sıra uygulamalı alanda donandırmanın ilk ürünlerini alarak bir sergi açtı. Tasarıma yönelik derslerdeki uygulama ile ‘Konstrüktif Mekânlar Sergisi’ düzenleyen öğrenciler, teoriyi uygulama alanına aktararak, bilgiyi görselleştirdikleri sergi ile meraklılarının karşısına çıktı.

Mimarlık Fakültesi’nde açılan sergide, atık koliler, pet şişeler ve süt kutuları gibi geri dönüşüm malzemelerinin kullanımı ve ses ve ışık kompoze edilmesiyle oluşturulan bire bir ölçekli mekânlar, öğrencilerin zihin süzgecinden geçerek somut bir olguya dönüştürüldüğü tasarımlar yer aldı. Ayrıca ip, çivi, maket kartonu, strafor gibi malzemelerle yapılan tasarımların, çizgi, renk, derinlik ve yoğunluk anlayışlarıyla sergiye zenginlik kattığı görüldü.

Serginin açılışında konuşan mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Öncü Başoğlan Avşar, sergi açılışı tablosunun kendini çok heyecanlandırdığını ve Mimarlık Bölümü’nün ve öğrencilerin bu başarısı karşısında gözleri yaşaracak kadar duygu dolu olduğunu kaydetti. Avşar, “Şehrimizde Mimarlık bölümünün açılmasını çok istemiştik. Bu gerçekleşti ve ilk ürünlerimizi almaya başladık. Çalışmalarımızda önümüzü hep açan Sayın Rektörümüz Hüseyin Çiçek’e bölümümüz adına çok teşekkür ediyorum. Bu sergideki amacımız, öğrencilerimizin tasarım gücünü hayata geçirmek ve bunu meslektaşlarımızla paylaşarak, yaşamın her alanını eğitimin bir parçası hâline getirmekti. Öğrencilerimizin gayreti ve başarısı bizleri bu mutlu ana getirdi. Verdiği her türlü destek için sayın rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ve üst yönetime teşekkür ediyoruz” dedi.

Mimarlık fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Namık Açıkgöz ise, “Eylül ayında eğitim-öğretime başlayan öğrencilerin ilk eserlerini açılıştan bir ay sonra görmeye başladık. Sonra bu sergi koridorlarda filizlenmeye başladı. Ders saatleri dışında sabahlara kadar çalışan öğrenciler, ilk tasarımları ile kamuoyunun karşısına çıkıyorlar. Öğrencilerimizin hafta sonu ve geceleri çalışmasını uygun göre Sayın rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’e teşekkür ederiz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, “Mimarlık Bölümü öğrencileri ile güz yarıyılı başında bir araya geldik. Sizi o zamandan beri izliyorum. Çok renkli bir öğrenci profilimiz var. Üniversitemize çok büyük bir renk kattınız. “Mimarlık nedir?” dediğimizde, yaptığınız bu çalışmalardan ne olduğunu anlıyoruz. Çalışmalarınızdan çok etkilendim. Sizlerden büyük başarılar bekliyorum. Yönetim olarak sizler için yapılması gereken her şeyi yapacağız. Bana her zaman ve her şekilde ulaşabilirsiniz. Seneye Şehir ve Bölge Planlama Bölümü de öğrenci alacak ve buralar daha da şenlenecek” dedi.

Sergileriyle ilgili bilgi veren öğrencilerden Emre Karakoyun, Meryem Şahin ve Berkay Akın, süt kutularıyla oluşturdukları tasarımlarında, önce süt vurgusu yaptıklarını ve buna ilaveten bu tür malzemelerin atık olmayıp değerlendirilen malzemeler olabileceğine dikkat çektiklerini ifade ettiler.

Halat ve kraft kâğıdı kullanarak bir tasarım yapan Duygu Peçenek, Günez Kızılarslan ve Yiğit Özmutlu, basit ve günlük malzemeler kullanılarak rahatlıkla dinamik bir mekân tasarımlanabileceğini; düz halatları eğik bir şekilde kullanarak çizgi-zemin uyumuna dikkat çektiklerini söylediler.

Açılışa Rektör yardımcıları Prof. Dr. Bakiye Uğur ve Prof. Dr. Adnan Çevik ile beraber, öğretim üyeler, öğrenciler ve Mimarlar Odası mensupları katıldı.

15 gün açık kalacak olan sergiye, öğrencilerin, üniversite personelinin ve mimarlıkla uğraşanların ilgi göstermesi bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.