Mimarlık Fakültesi Menteşe’de kalacak

Bu haber 09 Ocak 2017 - 0:15 'de eklendi ve 1.268 kez görüntülendi.

1Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, son günlerde gündeme gelen ‘Mimarlık Fakültesi Fethiye’ye mi gidiyor’ sorusunda son noktayı koydu. Geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Rektör Harmandar, Mimarlık Fakültesi’nin Menteşe’de kalacağını söyledi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Mimarlık Fakültesi’nin Menteşe İlçesi’nde kalacağını söyledi. Son günlerde Mimarlık Fakültesi’nin Fethiye’ye gideceği konusun gündeme gelmesinin ardından yaptığı açıklama ile son noktayı koydu. Mansur Harmandar, Mimarlık Fakültesi’nin Menteşe İlçesi’nde kalacağını belirterek, “Fethiye’nin bu konuda bir talebi oldu. Benim amacım, rektör olduktan sonra Mimarlık fakültesinin şehir merkezinde açmaktı. Bu fikrim halen değişmedi. Bu anlamda Mimarlık Fakültesi Menteşe İlçesi’nde kalacak başka hiçbir yere gitmeyecek. Fethiye yeni bir mimarlık fakültesi açsın, tasarım fakültesi desinler başka fakülte açsınlar. Biz bütün insanımıza hizmet etmek isteriz. Ama Mimarlık Fakültesi’nin Menteşe’de kalması en doğru olanıdır” dedi.

Kız Meslek Lisesi’ne talip oldu

Mimarlık Fakültesi’nin binası bulunmadığını, fakülte için en uygun yerin tarihi bir bina olan Kız Meslek Lisesi olduğuna dikkati çeken Harmandar, “İlçe Merkezi’nde bulunan hem konumu hem tarihi değeri ile ön plana çıkan Kız Meslek Lisesi, Mimarlık Fakültesi binası olması konusunda en uygun yerlerden biri. Tarihi binanın Mimarlık Fakültesi olarak kullanılması için girişimlerimiz ve görüşmelerimiz oldu. Ancak bir sonuç alamadık. Bu tarihi binayı Mimarlık Fakültesi olarak kullanılması için girişimlerimiz devam ediyor” dedi.

Kız Meslek Lisesi’nin tarihçesi

Menteşe İlçesi’nde bulunan ve Muğla Menteşe Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik

Anadolu Lisesi olarak hizmet vermekte olan tarihi bina 1839 yılı II. Mahmut zamanında kışla olarak yapıldı. Zamanla harap hale gelen kışlayı, Mutasarrıf Müştak Lütfi Bey 10.000 altın harcayarak esaslı bir şekilde onararak bugünkü duruma getirmeye çalışmıştır. İstiklal Savaşı sırasında tekrar mutasarrıf olarak Muğla’ya gelen Müştak Lütfi Bey eksik kalan kısımları tamamlatmıştır.1916 yılında Sultani adıyla Lise bu binaya taşınmıştır.1973–1974 yılına kadar bu binada eğitim çalışmalarını sürdüren Turgut Reis Lisesi bugünkü binasına taşınmıştır. Bu eğitim yılından sonra sırasıyla iki eğitim yılı Ticaret Lisesi, Halk ve Çocuk Kütüphanesi, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarihi binada, geçici olarak çalışmalarını sürdürdü. 1982 yılında esaslı bir onarıma başlanan binaya yeni adıyla, Kız Meslek Lisesi olarak kullanılmaya başlanıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.