‘Milli Mutabakat’ Muğla’dan ses verdi

Bu haber 02 Ağustos 2014 - 1:36 'de eklendi ve 1.036 kez görüntülendi.

MİLİMUTABAKATMuğla’da Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu’nu destekleyen partilerin temsilcileri biri araya gelerek kararlılıklarını açıkladılar. MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Başbakan Erdoğan’ın son günlerde ‘Milli Mutabakatı’ dağıtma çabası içinde olduğunu öne sürerek, “Bu mutabakatın dağılmayacağını Türkiye’ye duyurmak için bu gün burada toplandık” dedi.

Özcan Özgür

Muğla’da Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu’nu destekleyen partilerin temsilcileri biri araya gelerek kararlılıklarını açıkladılar. MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Başbakan Erdoğan’ın son günlerde “Milli Mutabakatı” dağıtma çabası içinde olduğunu öne sürerek, “Bu mutabakatın dağılmayacağını Türkiye’ye duyurmak için bu gün burada toplandık.” dedi.

Cumhurbaşkanı İhsanoğlu’nu destekleyen CHP, MHP, DP, DSP, BBP, BTP ve DYP İl Başkanları ve yerel kadroları Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün başkanlığında Konakaltı Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, DP İl Başkanı Zekai Alper, DYP İl Başkanı Cahit Karaöz, BBP İl Başkanı Harun Akın, BTP İl Başkanı Perihan Kaplan ve DSP İl Başkanı İsmail Kallem tarafından imzalanan ortak bildiri DP İl Başkanı Zekai Alper tarafından okundu. “İmzaları Türkiye’nin geleceği adına atıyoruz. İnşallah bu imzalar meşale, 10 Ağustos Türkiye için milat olur” diyen DP İl Başkanı Alper tarafından okunan bildiride şu görüşlere yer verildi:

“Her türlü düşünceye açık, herkesi kucaklayan, ötekileştirmenin karşısında dimdik duracağını söyleyen, siyaset üstü bir kişiliğe sahip olduğu; Milli, manevi ve cumhuriyet değerlerine sahip, hak hukuk ve adalet ölçülerine saygılı olduğuna inandığımız, bilge kişiliği ive çelebi duruşuyla ülkenin ufkunu açacağına inandığımız; Din, dil, ırk, mezhep ve her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırarak, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasına özen göstereceğine inandığımız; Barış ve güven ortamında devletin itibarını koruyacağı; Türklüğü ile gurur duyduğunu göğsünü gere gere belirttiği; geçmişi temiz, hem doğu da hem batıda ağırlığı olduğu; En önemlisi ülkemizin öncelikle Ortadoğu olmak üzere tüm dünya kamuoyu önünde düştüğü müşkül durumdan kurtulması ve tekrar layık olduğu saygınlığa gelebilmesi için Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklediğimizi kamuoyuna duyururuz.”

Milli mutabakat adayı

Daha sonra DYP İl Başkanı Cahit Karaöz ile BTP İl Başkanı Perihan Kaplan genel başkanlarının mesajlarını okurken kürsüye gelen MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun başlangıçta CHP ve MHP’nin çatı adayı olurken, kısa zamanda AKP ve HDP’nin dışındaki partilerin adayı olduğuna dikkat çekti. Erdoğan, “Sayın İhsanoğlu bir milli mutabakat adayı olmuştur. Cumhuriyet’in ilk kuruluşunda olduğu gibi bir mutabakat. Öncülük eden CHP ve MHP Genel Başkanlarını kutluyorum. Bu mutabakat Cumhurbaşkanı adayı başbakanı rahatsız ediyor. Son zamanlarda bu mutabakatın bozulması çabası içinde. Biz de bu mutabakatın dağılmayacağını Türkiye’ye duyurmak için bu gün burada toplandık. Kimse heves etmesin, bu mutabakat dağılmayacak.” dedi.

MHP Milletvekili Erdoğan’ın ardından kürsüye gelen CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, bu kadar değişik düşüncedeki partilerin nasıl bir araya geldiklerinin merak edildiğini belirtirken, “Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da sormuş bugün bu soruyu. Bizi bir araya getiren Türk milletidir. Kendileriyle bizi karıştırmasınlar. Türk milletini Ekmeleddin Bey layıkıyla temsil edecektir” dedi.

Aldan konuşmasına şöyle devam etti:

“Dindar ile dinci olmak ayrı şeyler. Biz dindarlara karşı değiliz, dincilere karşıyız. Ekmeleddin bey Ramazan’da oruçtu. Zaman zaman konuşmakta zorlanıyordu. Fark etmişsinizdir. Yorgundu. Ancak Başbakan Erdoğan’a bakıyorsunuz,  iftara 10 dakika kalmış hala dinçti ve bağırabiliyordu. Kendisini bir gün olsun teravih namazına giderken de görmedik.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün de Cumhurbaşkanlığının ne olup olmadığını anlatarak, “Şu anda bu salonda milli mutabakat, milli birlik manzarası görüyorum. Niye buraya geldik, çok önemli. Türkiye daha kötü günler için refleks gösterdi. Türkiye geleceğine sahip çıkıyor” dedi.

Toplantının sonunda il başkanları birlikte gazetecilere poz verdiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.