Milli Moral

Bu haber 11 Mart 2016 - 0:51 'de eklendi ve 1.416 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

Sanırım 2010 yılıydı. Ankara’ da bir gurup arkadaş sohbet ediyorduk. Konu milli morale geldi.

Şunları söyledim. “ Tanzimat’tan sonra ülkemizde misyoner okulları açıldı. Hem yabancı dil eğitimi, hem de dili öğrenilen ülkeye rahat gidebilmek için ülkenin zeki çocukları bu okullarda eğitim- öğretim gördüler. Bu okullardan mezun olanlar devletin önemli yerlerinde görev aldılar. Maalesef, bunların ortak noktaları ( Biz adam olmayız. Üçümüz bir araya gelemeyiz. Beceriksizliğimiz genetiktir.) gibi misyonerlerin verdiği olumsuz ruha sahip olmalarıydı. Hele ülkeyi eleştirmek, yurt dışına ispiyonlamak aydın olmanın gereğiydi. Böylece bilgili olduklarını kanıtlıyorlardı.”

O sıralar Ak Parti hükümeti 2023 hedeflerini ortaya koymuştu. Toplumda büyük bir heyecan oluştu. Ülke fasit daire içinde “Demiş-komuş” siyasetinden çıkıyor ve devletin hedefleri oluşuyordu.

Marmaray projesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, kanal İstanbul, İzmir-İstanbul otoyolu, Ankara-İstanbul-Konya Yüksek Hızlı Treni ile ülkenin demir ağlarla örülmesi, Çin’den kalkan trenin, tarihi İpek Yolu ile kesintisiz Avrupa’ya ulaşması gibi projeler ortaya çıkmaya başladı.

Ordunun ihtiyacı olan silahların tümünü ithal ederdik. Yine bir hamle yapıldı, birçok silah sistemi, savaş gemileri için yerli sanayiye destek verildi,

Bugün milli tank Altay seri üretime geçiyor. İHA’lar birçok marka olarak yapılıyor ve silahlı İHA’larda ilerleme sağlanıyor. Milli helikopter Atak’ta yerli motor üretimi için çalışılıyor. Milli piyade tüfeği seri üretime geçiyor. Hava savunma sistemleri, modern mühimmatlar ülkemizde yapılıyor.

Ülkemizin silah ihtiyacının yarısı milli imkanlarla yapılıyor. Bu oranın yüzde 75’leri aşması için çalışılıyor.

Bunları niye anlatıyorum?

Önceki gün bir ekonomi kanalında canlı yayına katılan profesörü dinledim. Bu ülkenin ekmeğini yiyen, bu ülkenin imkanlarıyla profesör olan zat, vize serbestisini yorumluyordu. Efendim, vizenin kalkacağına inanmamalıymışız. Sakın Temmuza Avrupa bileti almamalıymışız. Avrupa Suriyelilerden kaçarken, Türk akınıyla karşılaşırmış. Hem 72 kriteri yapamazmışız. Bunları söylerken, gevrek sırıtmalar ve çok bilgili olduğunu gösterircesine mimikler, bana hakaret gibi geldi. Bunun gibiler yüzünden çok zaman kaybettik. Ben milletimizin yüksek moralle aşamayacağı konu olduğunu düşünmüyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 15 Mart 2016 / 12:10

Hayati Bey Kardeşim ;öncelikle tebrik ederim. Bu zorlu günlerde buyazıyı kale almanız takdirinde ötesindedir. Bizi bizden başka hem tanıyan ve hemde bilen olmamıştır.
Hedef 2023 olacak inşaallah. sevgi ve saygılarımla.