MİLLİ BAYRAMLAR DOKUNULMAZ OLMALI « Hamle Gazetesi

MİLLİ BAYRAMLAR DOKUNULMAZ OLMALI

Bu haber 30 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 940 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Son yıllarda üzerinde spekülasyon derecesinde yorumlar yapılan özel günler, bayramlarımız.
Yani milli bayramlar.
Bereket ki dini bayramlarımız için halkın zihnini karıştıran açıklama ve de yorumlar yapılmıyor.
Ama milli bayramlarımız için öyle değil.
Bunlar hangileri?
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin kurtuluş mücadelesi sonrasında, “halkın iradesine dayalı bir yönetim Cumhuriyet olmalı” fikrinin TBMM’si tarafından kabul edildiği gün olarak tescillenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı.
O nedenle 29 Ekim 1923 tarihi Türkiye için en önemli günlerden biridir..
Dolayısıyla ülkenin yönetim şeklinin Cumhuriyet olarak tescillendiği her 29 Ekim, sadece Türkiye’de değil, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ve dış temsilciliklerimizde büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.
Özellikle TBMM, ilköğretimden başlamak üzere orta öğretim kurumları ve üniversitelerde.
Aynı kurum ve kuruluşların benzer coşku içerisinde kutladığı bir başka milli bayram 23 Nisan’dır.
Zira 23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluş Günüdür.
İşte böylesine önemli günü Mustafa Kemal Atatürk, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak çocuklarımıza armağan etmiştir.
O gün bugün her 23 Nisan’da ilk ve orta dereceli okullarımız öğrencileri, en temiz ve güzel elbiselerini giyerek, Atatürk’e bağlılığın bir göstergesi olarak ayrı bir heyecan içerisindedirler.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği bir başka bayram, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır.
Ülkemizin dört düvele karşı vatan savunmasına geçtiği gün olan 19 Mayıs 1919 tarihi, bunca yıllık süreçte milli bir bayram olarak kutlanmaktadır.
Mustafa Kemal, nasıl ki 23 Nisan tarihinin çocuklarımız tarafından kutlanması gereken bayram olduğunu belirterek onlara armağan etmişse, 19 Mayıs’ı da Türk Gençliğine hediye etmiştir.
Ülkenin geleceğinde sorumluluk üstleneceği bilinciyle bu müstesna günü gençlere armağan ederken, onlara ne denli güvendiğini göstermişti.
Bir başka milli günümüz 30 Ağustos Zafer Bayramıdır.
Ülkenin top yekûn kurtuluş mücadelesine atıldığı süreç sonrasında kazanılan zafer, 30 Ağustos 1922 tarihinde gerçekleştiği için Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi ve tüm okullarımızda, aynı milli duygular içerisinde kutlanan bir bayram olarak günümüze kadar gelmiştir.
***
Şimdi…
Böylesine önemli anlamlar içerdiği için Milli Bayramlar olarak kutlanan bu günlerle ilgili son yıllarda bir takım spekülasyonlar yapılmaktadır.
Daha ziyade iş başındaki Ak Parti Hükümeti, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının, sembolik olarak kutlanması gerektiğinden hareketle, tüm öğrencilerin bayrama iştirak etmemesi gerektiğini bir genelgeyle eğitim kurumlarına iletiyor.
Dolayısıyla, tüm illerde okullardan temsili öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen bir bayram haline dönüştürülmüştür.
Her ne kadar diğer öğrenciler, kendi okullarında aynı bayramı kutlamakta iseler de, tümüyle tasvip gören bir kutlama olmaktan uzaktır.
Oysa her öğrenci, il genelinde kutlanan bu bayrama iştirak etmek istemektedir.
Zira bu bayram, Ulu Önder Mustafa Kemal Tarafından kendilerine armağan edilen bir gündür.
Kimler nasıl bir yorumun sahibi olsa da öğrencilerde, bayrama iştirak edemememin bir burukluğu vardır.
AK Parti Hükümetinin müdahale ettiği diğer bayram 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır.
Özellikle kız öğrencilerin kıyafetleri üzerinde bir takım değişiklikler istemi, farklı algılamalara yol açtığı gibi AK Parti adına çeşitli yorumlara neden olan temel bir ayrıntıdır.
Pek çok kesim, her iki bayram adına getirilen bu kısıtlamaların Cumhuriyet Türkiye’sine yakışan bir düşünce olmadığı inancındadır.
Üstelik bayrama dönüştürülen bu günler, ülkenin makus talihinin değiştiği günlerdir.
Neticede, bir yüzyıla yakın süreçte büyük bir coşkuyla tüm okullarımızda kutlanan milli bayramlar adına getirilen bir takım kısıtlamalar, tasvip edilen uygulamalar olmaktan uzaktır.
Dolayısıyla diretilmesi halinde üzerinde daha da spekülasyonlar yapılacağı kaçınılmazdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
A.Türer Yener 20 Nisan 2014 / 06:26

İktidar mührünü değiştik laflarına inanarak oylarımızla iktidarı teslim ettiğimiz AKP iktidarı , Türk milletini ve Milli bayramları hiçe sayarak,davranmasının nedenleri artık bellidir. Bir an önce İktidar mührünü her ne şart altında olursa olsun geri almamaız elzem saygılarımla