“Milletvekillerinden Ankara Çıkartması”

Bu haber 17 Aralık 2015 - 23:11 'de eklendi ve 1.262 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Başlık benim değil. Gazeteler böyle attılar başlıklarını. “AK Partililerin Ankara çıkartması” diye başlık atanlarda oldu. Ben her iki başlığı da yadırgadım.

Her ne kadar Milletvekili Nihat Öztürk Ankara’nın büyüsüne kapılmayacağını belirtip, “Ankara’da oturmak yerine, kendisine fırsat yaratarak sürekli Muğla’da vatandaşlar ile birlikte olmak istediğini” açıklayıp “Muğla milletvekili olacağım” demiş olsa da hem kendisi hem Hasan Özyer zaten Ankara’dalar.

Yani milletvekilleri görevlerini Muğla’da yapmak üzere seçilmiş değiller ki, Ankara’ya çıkartma yapsınlar!

Milletvekillerinin görevi yasa çıkarmak… Duruma göre yasanın daha iyi çıkmasını sağlamak veya çıkmasını engellemek. Arta kalan zamanda da seçmenin arasında olmak…

Peki, arta kalan zamanlarını da Ankara’da geçiren milletvekilleri olmadı mı? Hem de çok oldu!

 

xx           xx           xx

AK Partililerin Ankara Çıkartması” başlığı da olmamış.

Haberlerden anlaşıldığı gibi Muğla’dan Ankara’da heyetlerden biri “Muğla Valisi Amir Çiçek, Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Prof. Dr. Ziya Erdil ve iki milletvekilinden” oluşmuş. Bir diğer heyet ise iki milletvekili ile “İl Başkanı İhsan Küreci, Kadın Kolları İl Başkanı Armağan Erol, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan ve bazı ilçe başkanlarından, partililerinden” oluşmuş.

Ortada bana göre AK Parti Heyeti yok! Belki “Bir gurup AK Partili” denebilir…

Ankara’ya çıkartma yapan AK Parti Heyeti’nin AK Parti Heyeti olabilmesi için içinde AK Parti Milletvekillerinin, il başkanı, kadın kolları il başkanı ve üç belediye başkanın yanında ilçe başkanlarının, Büyükşehir Belediye Meclisi Gurup Başkan Vekili, eski milletvekillerinin, il başkanlarının ve hatta Büyükşehir Meclis Üyelerinin bulunması gerekmez mi?

 

xx           xx           xx

Peki, Vali, Rektör ve Rektör Yardımcısından oluşan heyete ne heyeti diyeceğiz?

Genellikle yazılarım Milletvekili Nihat Öztürk tarafından yanlış anlaşılıyor. Yine yanlış anlaşılmasın, niyetim adı her ne olursa olsun “Ankara Çıkartmasını” eleştirmek değil…

Tam tersine o çıkartmanın mimarları Milletvekili Nihat Öztürk ile Milletvekili Hasan Özyer’i tebrik ederim.

Bugüne kadar bu kadarı da olmuş değil!

Olmuş olsaydı, dönemin milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa böyle bir etkinlik düzenlemiş olsalardı belki de Tıp Fakültesi Hastanesi çoktan bitmiş olurdu da ben şu anda orada tedavi görüyor olurdum. İkinci Etap TOKİ bitmişte, üçüncüsünün temeli atılıyor olabilirdi… Her eve Sandras Kaynak Suyu ve Doğal Gaz girmiş olurdu. Yerkesik’te Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi de kurulmuş olurdu da Rusya Krizi karşısında yaş sebze, meyve üreticilerimiz “İyi ki organize sanayimiz var” derlerdi…

 

xx           xx           xx  

Vali Amir Çiçek başkanlığında Büyükşehir Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Meclisi Gurup Başkan Vekilleri, Yatırımcı Daire Müdürleri, Muhtar Dernekleri ve ilçe belediye başkanlarından oluşan bir heyeti iki milletvekilimiz karşılayıp, ilgili bakanlıkları veya genel müdürlükleri ziyaret ettirse nasıl olur?

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci başkanlığında Esnaf Odaları Birliği Başkanı, Ticaret Borsası Başkanı, Sanayi ve Ticaret ile Deniz Ticaret Odaları Başkanları, Ziraat Odaları Başkanları, DOKTOB, GETOB, FETOB, BODER ve TÜRSAB başkanlarından oluşan bir heyeti iki milletvekilimiz karşılayıp, ilgili bakanlıkları veya genel müdürlükleri ziyaret ettirse nasıl olur?

Söylemeye çalıştığım elbette kısmen yapılmış, ama iki ayrı “Muğla Heyeti”nin “Ankara Çıkartması” daha güzel, faydalı ve anlamlı olmaz mı?    

Ne var ki biz Muğlalılar yapılana bile alışık değiliz. Bugüne kadar Ankara genellikle “heyetler” değil, “ takipçileri” tarafından rahatsız edildi… Ankara’ya toplumsal, kamusal değil; grupsal, bireysel projeler, talepler götürüldü!

Ama bakarsınız geçtiğimiz günlerde yapılan o ziyaretler, milat olur, dönüm noktası olur.

 

xx           xx           xx

Haberler muhtelifti. Anlaşılan ise AK Parti Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer, Muğla’dan giden heyetlerle birlikte hemşerimiz Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu bir araya gelmişler.

Ardından da Vali Çiçek, Rektör Harmandar ve Rektör Yardımcısı Erdil beraberlerinde iki milletvekilimizle Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı ziyaret etmişler. Bakan Yılmaz’dan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne ve Muğla’da hayata geçirilecek projelere destek istemişler. Ziyaret edilen yerler arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılınç, Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, TOKİ Başkanlığı, Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı, Orman Genel Müdürü, DSİ Genel Müdürlüğü, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü de yer almış.

Muğla ile ilgili projelerin 2016 Yatırım Programı’na alınması istenmiş.

Muğla’dan giden AK Parti teşkilat mensupları da AK Parti Grup toplantısı sonrasında Başbakan Davutoğlu ve yine bazı bakanlarla buluşmuşlar. Teşkilat mensupları ile fotoğraf çektiren Başbakan Davutoğlu, Muğla’ya selamlarını göndermiş. Selamı aldık kabul ettik.

 

xx           xx           xx

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan’la görüşmeyle ilgili Hasan Özyer ve Nihat Öztürk ortak yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada İl Merkezi Menteşe İlçesi’ne yapılması planlanan 850 konutlu 2. Etap TOKİ Evleri’nin temelinin 2016 yılının Nisan ayında atılacağı bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı. Bu sevindirici gelişmeyi ayrıca ele alırız.

Keşke Kalkınma Bakanı Yılmaz’ın üniversitemizin gelişmesi ve Muğla’nın kalkınması için hangi projelerine destek verebileceğini de bilseydik…

Muğla adına merak ediyoruz. Muğla’ya verilen, verilecek müjdeyi buradan paylaşmak bize keyif verecektir.

İki milletvekilinin ortak açıklama ile TOKİ Müjdesi vermelerinde, doğrusu beni asıl sevindiren müjdenin kendisinden çok müjdenin veriliş biçimi oldu!

 

xx           xx           xx

Genel Bütçeye turizmden, tarımdan, başta mermercilik olmak üzere madencilikten ve ormancılıktan ciddi katkılar yapan Muğla’nın çözülemeyecek sorunları ve karşılanamayacak yatırım beklentileri yok…

Muğla’nın sorunları denilince başta Turgutreis Arıtması olmak üzere il genelinde altyapı sorunları ve içme suyu sorunu ile katı atık depolama ve bertaraf sorunları ile Bafa Gölü Sorunu, Basralı Çam Alanları ve Taş Ocakları Sorunları çözülsün yeter…

Muğla’ya yatırım denilince 2. ve hatta 3. Etap TOKİ Evleri ile Sandras Suyu, Milas Organize Sanayi Bölgesi, Yatağan Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi, Yerkesik Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, DenizliAydınYatağanGüllük Demir Yolu, Güllük Limanı’nın Büyütülmesi, Marmaris ve Fethiye’ye Gemi Yanaşma Limanı ile Yaraş’ta Yurtiçi Dolmuş Uçak Hava Limanı yapımı beklentimiz var…

Öyle Arena Stadyumu filan beklentimiz yok. Restorasyonunda yapıldığı Arkeolojik Kazı Alanlarına yeterli ödenek çıkarılsın, İl Merkezi Menteşe’de Arkeolojik Bölge Müzesi kurulsun, Ortaca Futbol Sahaları yapılsın, bir de Eczacılık, Dişçilik temelleri atılıp, il merkezine Orta Öğretim Kampusu tesis edilsin yeter…

Çok mu?

 

xx           xx           xx

Çok değil, az bile…

Çoğu da “yılan hikayesinden” çıkıp, “geyik muhabbetine” dönüşmek üzere…

Ağlamasını bilirsek Ankara’dan daha fazlasını alabiliriz. Çünkü Muğla olarak fazlası ile hak ediyoruz. Bugüne kadar istemesini bilemedik. Ağlamasını bilmeyen çocuk olarak kaldık!

Umarım yukarıda da vurguladığım gibi “Ankara Çıkartması” milat olur.

Bu arada geçirdiği trafik kazası sonucu köprücük kemiğini kırarak Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Ortopedi Servisinde tedavi altına alınan anadoluchat.com AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci’ye Allah’tan şifa dilerim.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Osman Döğerli 18 Aralık 2015 / 08:52

Birlik ve beraberlik içinde olmak lazım, eğer Muğla ise ortak payda. Sayın Vekiller, bürokratlar,il başkanı bir araya öyle ya da böyle gelmiş, takdir ve tebrik etmeli.Diğer taraftan yatırımcı kuruluşların çok ciddi çalışmadığı ortada, yıllardır aynı, avm ve duble yollar dışında çok ciddi bir şey yok. Vizyonumuzu ortaya koymamız lazım, imkanları bu kadar geniş bir il için yürekler bir atmalı, gözler bir görmeli. Pazartesi günü hastanede bir yakınımı görmeye gittiğimde İhsan beyi acile getirdiler, ister istemez takip ettim, herkes acile girdi, herkes hasta ile birlikte gitti geldi, bu çok kötü, niye böyle? Tabii il başkanı olunca ve iktidarsa partiniz seveniniz, sevmeyeniniz orada olur, zaten kimisi hastanede vekalet tartışmasına bile girmişti. Demek ki siyaset böyle bir şey, neyse, geçmiş olsun.