Milletvekili Özden’in İsyanı!

Bu haber 06 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.496 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçenlerde gazetemizde bir haber yer aldı. Başlık böyleydi:

Milletvekili Özden’in isyanı: Akbük Koyu SOS veriyor

Başlık böyleydi, ama Milletvekili Özden sadece Akbük’e değil, Akyaka’ya da dikkat çekiyordu.

Akbük CHP’li Menteşe Belediyesi’nin, Akyaka da CHP’li Ula Belediyesi’nin yetki ve sorumluluk alanında.

Milletvekili Özden isyan ederken acaba CHP’li Belediyelere mi isyan ediyor?

Haberde, Sayın Özden’in açıklamasında bu yönde bir açıklık yok.

Ancak şunu biliyoruz. Milletvekili Özden, günübirlik alanlar Muğla Valiliği Muğla’ya Hizmet Vakfı tarafından kurulan MUÇEV şirketi tarafından günübirlik alanlar birer birer ihaleye çıkarılırken uygulamaya tepki göstermişti.

xx        xx        xx

AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden günübirlik alanların ihale edildiği günlerde tepkisini sosyal medya üzerinden ortaya koyarken, AK Parti’nin eski Antalya Milletvekili; yeni Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel memleketinin kıyılarını halka peşkeş çekiyordu…

Ortada bir terslik vardı… (!)

AK Parti’nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel büyükşehir sahillerini halkına peşkeş çekerken, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün büyükşehrinin sahillerini halkına peşkeş çekemiyor!

Çünkü Antalya’da Büyükşehrin yetki ve sorumluluğundaki sahillerin günübirlik alanları Muğla’da büyükşehrin değil, “Muğla’ya Hizmet Vakfı” üzerinden Muğla Valiliği’nin yetki ve sorumluluğunda…

xx        xx        xx

Dünkü yazımda da vurguladığım gibi İl Özel İdaresi’nin şirketi iken günübirlik alanları işleten MELSA, Büyükşehrin şirketi haline geldiğinde ise günübirlik alanları işletemez hale geldi… Buna karşı çıkan Muğla Büyükşehir Belediyesi MELSA yönetimi de hukuksal mücadele başlattı. Kazandı da…

Hukuken Ölüdeniz ve Akçapınar Kumsallarının işletme hakkının Muğla’ya Hizmet Vakfı üzerinden Muğla Valiliğince kurulan MUÇEV’in değil, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu haline gelen MELSA’nın olması gerekiyor.

Peki, kumsallardaki günübirlik alanların işletme tahsislerinin MUÇEV’den alınıp, MELSA’ya verilmesi halinde Muğla sahilleri Muğla halkına peşkeş çekilir mi?

Sanmıyorum…

Çünkü Muğla’daki kavga sahillerin halka peşkeş çekilip çekilmemesi meselesi değil, sahillerdeki günü birlik alanların nimetinden Muğla Büyük Şehir Belediyesi’nin mi, yoksa Muğla Valiliği’nin mi yararlanıp yararlanamayacağı meselesi…

Veya o alanlar MUÇEV tarafından mı, MELSA tarafından mı adrese teslim ihale edilmeli?!!

xx        xx        xx

Bence kimsenin Muğla’yı, Muğlalıyı düşündüğü yok… (!)

Nedense bu arada basının dahi garip bir şekilde görmezden geldiği AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden’in çıkışları var…

Geçtiğimiz günlerde Bafa’da Gölün kurtuluşu için eylem vardı. Düzenleme içinde yer alan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir sosyal medya üzerinden AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’i de davet etmişti. Özden’in yanıtı ise şöyle olmuştu:

Mecliste çalışmak zorunda olmasam, ‘Bafa’da Yaşam Son Bulurken Son Çığlık Eylemi’ne katılırdım. Bafa Gölü can çekişirken seyirci kalamayız.

Herkes gibi ben de şaşırmıştım.

xx        xx        xx

Milletvekili Özden’in günübirlik alanlarla ilgili söyledikleri ise gerçekten çok şaşırtıcı olmuştu. Hatta şaşkınlığını esprili biçimde “Hoca da mı paralel?” sorusuyla ifade edip, Sayın Özden’e haksızlık edenler çıkmıştı. İşte Sayın Özden’in 29 Haziran’da sosyal medyada paylaştığı o şaşırtıcı ifadeleri:

Plajların işletilmesi konusunda hiç kimse beceriksizliğini siyasete mal etmesin. Kimse rantın, çıkarın üzerine siyaset etiketi yapıştırmasın.

Plajların işletilmesi ihalesi beceriksizlik örneğidir. Yanlışlar, ihmallerle doludur. İlgili mercileri aradım itiraz ikaz ve isyanımı ilettim.

Ölüdeniz de, İztuzu da, Akbük de bizim sahilimizdir. Önceliğimiz halkımızın ve turistlerin düzgün, temiz ve güven içinde buraları kullanmasıdır.

xx        xx        xx

Kamuoyunun tepkilerine aldırış edilmediği gibi, Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in isyanına da aldırış edilmedi, uyarıları dikkate alınmadı!

Belki de Akbük’te dikkate aldılar… İdare Akbük için sessiz sedasız yaptığı ihaleyi iptal etti. Nasıl yapıldığından habersiz olduğumuz ihale yine kimselerin haberi olmadan iptal edildi. Ve yine kimselerin haberi olmadan yeni ihale yapıldı…

İşte Milletvekili Özden o günlerde isyan etmişti. “İsyanı” kimeydi, kimlereydi, niyeydi, bir işe yaradı mı yaramadı mı onu da bilmiyoruz… Tek bildiğimiz Sayın Özden’in günübirlik alanların Antalya’da olduğu gibi halka peşkeş çekilmesinden yana oluşuydu…

xx        xx        xx

Yaz geldi geçti, günü birlik alanlar, sahiller kimlere peşkeş çekildi veya çekilmedi bilmiyoruz, ama bu sene herkesin şikâyetçi olduğunu biliyoruz. Muhtemelen “ihale kazananlar” da şikâyetçi!

MUÇEV” ile her yerleri kapatan Valilik Muğla’ya Hizmet Vakfı Akyaka’daki “Orman Piknik Yeri”ni de kapattı… Doğrusu Yaraş’ı, Kızıldağ’ı, Çubucak’ı, Katrancı’yı, öteki orman alanlarını ne zaman kapatacaklar çok merak ediyorum!

Yazının sonuna geldik, Milletvekili Özden’in isyanına gelemedik.

Hem Milletvekili Özden’in isyanına, hem de tatilcilerin, Akyakalıların Akyaka’da Orman Piknik Yeri ile ilgili isyanına yarın devam edelim.

Ama bu gün şu soruyu da soralım:
Muğla’ya Hizmet Vakfı MUÇEV şirketi vasıtasıyla Akbük’ü kime, kimlere kiraya verdi? Kaç yıllığına verdi? Kaç paraya verdi? O para tahsil edildi mi? Tahsil edilmedi ise ne zaman tahsil edilecek? Tahsil edildi ise ne zaman tahsil edildi? Akbük için yapılmış olan ikinci ihalenin de iptali söz konusu mu?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.