Milletvekili Özden ve TOKİ « Hamle Gazetesi

Milletvekili Özden ve TOKİ

Bu haber 02 Ekim 2014 - 1:46 'de eklendi ve 1.976 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Milas mahreçli 23 Eylül 2014 tarihli haberlerde “Milas’ta TOKİ Sevinci Yarım Kaldı” başlıkları dikkat çekiciydi.  Haberlerin spotu “TOKİ’nin yaptığı konutlara geçen yıl yerleştirilen dar gelirli ailelerin ev sevinci hüsrana döndü.” şeklindeydi.

Benim dikkatimi çeken “dar gelirli” tanımlaması oldu.

Demek ki TOKİ dar gelirlileri de ev sahibi yapıyordu…

Haberi okudukça şoke oluyorsunuz. TOKİ Milas-Selimiye karayolu üzerinde dar gelirliler için 2011 yılında temelleri atılan 300 konutu 2012 yılında tamamlayıp Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen şartlara göre dar gelirli ailelere dağıtmış. Aileler oturdukları dairelerin sahibi olabilmek için ayda 130 lira taksit, 50 TL kalorifer aidatı ödüyorlarmış. Ama o dar gelirli aileler bu günlerde “Mağduruz da mağduruz…” diye haykırıyorlarmış!

xx        xx        xx

Muğla’da o dairelere 300-400 lira taksit ödeyecek dair gelirliler var diye düşünürken bir de baktım, bu dairelerin balkonları yokmuş. Ya projede unutuldu, ya müteahhit o üretimi yapmayarak hırsızlık yapmış oldu… Her ne olmuşsa olmuş…

Site Yönetimi o balkonların yapılması ve sitenin etrafına güvenlik duvarı yapılması için karar almış ve dar gelirli daire sahiplerinden yeni aidat istemiş. TOKİ sevincinin yarım kalmasının sebebi buymuş. Dar gelirli daire sahipleri o aidatı vermek istemiyorlar ve “Bizler buralara taşındıktan sonra önümüze çıkarılan ödemeler bizleri daha da zor duruma düşürdü. Bu evler bize mağduruz diye verildi daha da mağdur olduk.” diye isyan ediyorlar.

Yani güvenlik duvarı ve balkon inşaatı için aidat ödemeye niyetleri yok. O aidatı isteyen Devlet veya TOKİ değil, Site Yönetimi… Neredeyse “130 lirayı devlet, 50 lira yakıt parasını belediye ödesin” diyecekler…

xx        xx        xx

Muğla’da Kavaklıdere her seçimde “AK Parti” diyen ilçe oldu… Karşılığını da ‘gak’ dedi, gördü. ‘Guk’ dedi, gördü… TOKİ senelerdir “konut sorunu” ile cebelleşen Muğla il merkezine (Menteşe) 880 konut yapıp, Muğla’nın kira rantiyesini ikinci değil, “Dördüncü, beşinci, altıncı konut” sahibi yaparken, herkesin evinin olduğu; göç almayıp, göç veren Kavaklıdere’ye de rakamı yanlış anımsamıyorsam 116 konut yapmıştı.

Yetmemiş (!) olmalı; TOKİ şimdi de Kavaklıdere’ye 2. Etap kapsamında 160 konut, cami ve ticaret merkezi ile birlikte (şimdi mahalle olan) Çayboyu Beldesi‘nde de 94 konut yapıyor. Vazgeçilmedi ise evler 550 takvim gününde tamamlanacak…

Muğla il merkezinde ilk etabın üzerinden kaç yıl geçti, ama İkinci Etap TOKİ Evleri’nin temelini atamadı. “Kavaklıdere AK Partili, il merkezi CHP’li diye mi?” diyeceğim, ama TOKİ CHP’li Milas’ta da 300 dar gelirli için konut üretmiş bulunuyor!

xx        xx        xx

Muğla il merkezine 1. Etap TOKİ Evleri dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu sayesinde gelmişti. Terzibaşıoğlu’nun derdi Muğla’da dar gelirlileri ev sahibi yapmaktı. TOKİ’yi Muğla’ya getirebilmek için çok uğraştı. TOKİ yöneticileri Ankara’dan Muğla’yı “zenginler diyarı” görüyordu!… Terzibaşıoğlu o zaman sonunda TOKİ yöneticilerini ikna etti, ama “Belediye engeli” ile karşılaşıldı. Dönemin Muğla Belediyesi TOKİ Evlerinin inşaatına engel çıkarmıştı. O engelde Terzibaşıoğlu’nun kanun teklifiyle bizim “Terzibaşıoğlu Yasası” dediğimiz yasal düzenleme sonucu aşılmıştı.

Ama Terzibaşıoğlu’nun onca çabası boşa gitti… 880 konutun 208 konutu dar gelirlilere ayrılabildi. O 208 konutun 100’ü de altyapı karşılığı Muğla Belediyesi’ne verilince, Muğla’nın mevcut geliri ile ev sahibi olması ihtimali hiçbir şekilde olmayan dar gelirlilerden ancak 108 talihli konut sahibi olabildi.

Geri kalan konutları da Muğla’nın varsılları alınca, 1. Etap TOKİ Muğla’da ev kiralarını ve fiyatlarını düşürmedi…

İşte bu nedenle 2. Etap TOKİ’nin takipçisi olan AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yükel Özden, “TOKİ’nin asıl amacı ev sahibi olmayanların ev sahibi olmasıdır. Kâr amaçlı yatırımlar sonra gelir.1. etap TOKİ Konutları’ndan ağzımız yanık!” diyor.

xx        xx        xx

Önceki gün Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin 2014-2015 Akademik Açılış töreni vardı.  Törende üniversitenin 22 yıllık geçmişini de değerlendiren Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar üniversitenin öğrenciler açısından bugün en önemli sorununun “barınma sorunu” olduğunu söylüyordu…

Bu sene Menteşe’de gerçekten ev bulmak bir sorun. Muğla il merkezinde Büyükşehir Belediyesi kuruluşu ile birlikte Kaymakamlık ve ilçe müdürlükleri kuruldu…. Bu yeni kurum ve kuruluşların çalışanları halen devam eden üç önemli sorundan biri olan “konut sorununu” adeta körüklemiş oldu…

Bu konuya yine döneriz. Biz Milletvekili Özden ve TOKİ’ye dönelim.

xx        xx        xx

Milletvekili Prof. Dr. Özden 1. Etap TOKİ’de yaşanan yanlışa dikkat çekerken, bir de çağrıda bulunuyor:

Hemşerilerimden ricam zenginler adına TOKİ evleri için başvurmamalarıdır. 1. Etap TOKİ de yaşadıklarımızı bu kez yaşamayalım.

Doğrusu ben 2. Etap TOKİ’nin hayata geçirilmesi ve TOKİ tarafından “Bu etaba sadece evsiz, dar gelirliler katılabilir.” şartı getirilmemesi halinde zengin hemşerilerimizin, Milletvekilimiz Özden’i dinleyeceklerini sanmıyorum!

xx        xx        xx

Geçtiğimiz günlerde Milletvekili Özden’in açıklamaları şöyle oldu:

Maksadımız Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın en önemli projelerinden biri olan TOKİ’nin amaçları ve Muğla’nın ihtiyaçları doğrultusunda yapılmasıdır. Öncelikle 100 konut sosyal güvencesi olmayan evi olmayanlara ayrılacaktır. Geri kalanlarında öncelik dar gelirlilere yönelik olacaktır.

Milletvekili Özden Muğla’nın konut sorununun “farkında” değil, “bilincinde”… 750 konutluk 2. Etap TOKİ Evlerinin yaraya merhem olamayacağının farkında. 3’ncü Etaptan söz ediyor ve “Muğla’nın konut ihtiyacı için 750 konutluk 2. etap TOKİ de yetmeyecektir. Bu nedenle 3. Etap için çalışmalarımız çoktan başlamıştır.” ifadesinde bulunuyor. TOKİ ile ilgili Milletvekili Özden’den son bir not var o da şu:

2. Etap TOKİ Evleri için proje yarışması açıldı. Yarışma Ekim’de sonuçlanacak. Muhtemelen 20 Ekim’de proje seçilmiş olur.

xx        xx        xx

Bilindiği gibi 2. Etap TOKİ Evleri de Karadağ’da yapılacak. Bu güne kadar gecikmenin nedeninin Orman teşkilatı ile sorunların giderilmesi olduğu söyleniyor. Artık sorun görünmüyor. Muhtemelen daha önce yapılan başvurular güncellenecek ve yeni bir sorun çıkmaz ise en iyi ihtimalle 750 konut 2016’da tamamlanmış olacak. İyi olur inşallah. Umarız Seyfi Terzibaşıoğlu dönemindeki TOKİ hüsranı ile karşı karşıya kalmayız da Muğla’nın dar gelirlilerinin önemli bir bölümü evsizlikten kurtulmuş olur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.