Milletvekili Özden ve Akyaka

Bu haber 23 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.264 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Akyaka’da imar tıpkı Bodrum’da olduğu gibi 2 kat. Son zamanlarda gelen “Cihannüma uygulaması” ile 2.5 kat oldu diyebiliriz.

Akyaka’nın bir “yavaş kent” olarak yaşamını sürdürebilmesi, UNESCO’nun Dünya Mirası listelerinde yerini alabilmesi için burada kalmakta yarar var, ama…

Başbakanlığa bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Akyaka’nın ortak aklını tarumar ederek, mevcut durumu hançerlemek istiyor.

Mimarlar Odası bu gelişmelere neden seyirci kalıyor anlamak mümkün değil, ama Şehir Plancıları Odası Muğla Temsilciliği de Akyaka’nın ortak aklından yana…

Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden ise Akyaka’nın ve dolayısıyla Muğla’nın değil, Özelleştirme İdaresi’nin avukatlığına soyunmuş durumda!

xx        xx        xx

İddia şu:

Başbakanlığa bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı nasıl Muğla şehir merkezindeki TEKEL binasının bulunduğu alanı özelleştirdi, yani sattı ise Akyaka’da hemen pazar yerinin yanındaki Hazine’ye ait zeytinlik alanı satmak istiyor.

İdare hadi “rant yaratmak” demeyelim, satışı cazip hale getirmek için söz konusu alanı satışa çıkarmadan bu alan için “nokta imar planı tadilatı” yapmış. Akyaka ile ilgili alınmış koruma kararları ve mevcut Koruma İmar Planı dikkate alınmadan bu alana 177 konut üretmek üzere 8 kat yapılaşma getirmiş.

Milletvekili Özden ise “Hayır, burada 2 kattan fazla yapılaşma olmayacak.” diyor.

Buna karşılık Şehir Plancıları Odası Muğla Şube Başkanı İsmet Şahin, Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca’nın dediği gibi söz konusu yerde 7-8 kat yapı yapılmayacağını, ama Milletvekillerinin savunduğu gibi 2 katla da sınırlı kalmayabileceğini savunuyor. Bu köşede daha önce de yazdık, Şahin şöyle diyor:

Plan Özel Çevre Koruma Bölgesi içindeki bir alan için hazırlanmış olmasına rağmen Özel Çevre Koruma Kurumu’nca hazırlanan ve yıllardır bu yerleşmede uygulanan plan hükümlerine atıfta bulunmuyor. Özel Çevre Koruma Bölgelerindeki plan notlarında ‘kot binanın oturduğu tabii zemin ortalamasından alınır’ hükmü ile ‘bina boyu 25 m.yi geçemez.’ hükümleri bulunmaktadır. Bununla birlikte Akyaka’yı simgeselleştirmiş diğer plan hükümlerinin (ahşap uygulamalar, pencere- kapı oranları, cephe doluluk boşlukları vs.) hiç birisi planda yer almamıştır. Planda, hüküm getirilmemiş durumlarda İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklerine bağlı kalınacağına dair plan hükmü yazılmıştır. Bu ibare ile bu alanda 25 m.’ den daha uzunlukta (40 m.) binalar yapılabilecektir. Eğimli bir arazide yoldan kot alınması halinde kot altında kalan katlar emsal hesabına girmediği için 2 kat daha fazla yapı yapılmış olacaktır. Yani buradaki bina, çatı katını da eklersek 4.5-5 kat olarak ortaya çıkacaktır.”

Şehir Plancıları Odası Muğla Şube Başkanı İsmet Şahin noktayı şöyle koyuyor:

“Akyaka Belediyesinin dediği gibi 7-8 kat olmayacak, ama 4-5 kat olacaktır. Bu plan açık kapıları olan ve hileli yollara başvurulacak bir plandır. Eğer öyle olmasaydı, kot ile ilgili kısmı ve diğer hususlarda Akyaka Uygulama İmar Planı koşulları uygulanacaktır diye plan notu yazabilirlerdi. Özelleştirme İdaresi’nin kendi Kanunu’ndan gelen yetkiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığından olumlu görüş almadan plan onaylaması planın meşruiyeti anlamında sıkıntı doğurabilir.

xx        xx        xx

Hal böyle iken Milletvekili Özden yanında Milletvekili Ali Boğa olduğu halde geçen hafta Akyaka’ya gidip, o Hazine’ye ait 19 bin 300 m2’lik zeytinlik alanda basın toplantısı yaptı. “Biz burada iki kattan fazla bir yapıya asla izin vermeyiz” diyen Milletvekili ÖzdenAkyaka’ya TOKİ Evleri yapılacak”, “8 katlı evler yapılacak” gibi bilgilerin doğru olmadığını savundu.

Milletvekili Özden bu anlamda haklı olabilir… Burada TOKİ evleri yapılmayabilir. Ama sormazlar mı “TOKİ yaparsa yanlış, başkaları yaparsa doğru mu oluyor?”… Adı üzerinde Özelleştirme İdaresi burayı özelleştirecek. Yani satacak… Herhangi bir yapsatçı müteahhit de alabilir, TOKİ de alabilir!

Milletvekili Özden haklı olabilir…  Şehir Plancıları Odası’na göre de burada 8 katlı evler yapılmıyor, ama 2 katta da kalınmıyor!

Söz konusu alanı kim alırsa alsın 2 katta da kalabilir, 4-5 katlı yapı da yapabilir. Burayı her kim satın alırsa alsın para kazanmak için alacağına göre, imar planı tadilatına göre 4-5 katlı yapı yapma imkânı varken neden 2 katta kalsın?

xx        xx        xx

Milletvekili Özden basın açıklamasında bir de “Kaynağı olarak nereden çıktığı konusunda hiçbir fikrimizin olmadığı bir takım hezeyanlar dolaşıyor.” demiş.

Doğrusu benim hezeyanım yok… Akyaka’da evim, bağım da yok… Akyakalıların da hezeyan içinde olduklarını sanmıyorum.

Ama Akyakalıların ve Akyaka’yı tüm yurtta sevenlerin kaygıları var…

Milletvekili Özden’in yaptığı basın açıklaması benim kaygılarımı ortadan kaldırmadı.

Şehir Plancıları Odası Muğla Şube Başkanı İsmet Şahin’in altını çizdiği gibi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı plan tadilatına “kot ile ilgili kısmı ve diğer hususlarda Akyaka Uygulama İmar Planı koşulları uygulanacaktır” diye plan notu yazdırın ve böylece yapılan planının açık kapılarını, hileli yollarını kapattırın ikna olalım. Kaygılarımızdan vazgeçebilelim…

xx        xx        xx

Bu arada o toplantıya Akyaka Yerel Yönetim Platformu (AYYP) Üyelerinin de katıldıklarını öğrendik. Onlar da “Akyaka bir Yavaş Kent. Bu alanın bir Yavaş Kent’e yakışır şekilde zeytin ağaçları korunarak hemen yanındaki pazar yeri ile birlikte bütünlüklü bir slowfood merkezine dönüştürülmesi yerinde olacaktır. Burası tüm Akyakalıların ve Akyaka’ya gelen ziyaretçilerin yararlanabileceği keyifli bir ortak yaşam alanı olarak düzenlenebilir. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.” demişler.

Bu öneri karşısında Milletvekili Özden ne demiş?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın plan değişikliğinin geçtiğimiz Ocak ayında Akyaka Belediyesi’nde askıya çıkarıldığını anımsatarak, Akyakalıların bu talebinin Akyaka İmar Planında değişiklik yapılmasını gerektirdiğini, bu talebin muhatabın kendileri olmadığını söylemiş!

Şimdi sormazlar mı:

Muhatap siz değilseniz neden kalkıp Özelleştirme İdaresi’nin avukatlığını değilse de sözcülüğünü yapıyorsunuz?

xx        xx        xx

Benim asıl anlayamadığım şu: Akyaka’da konut sorunu mu var? Buradan kimler ev sahibi olacaklar? Sayın milletvekillerimiz de deniz manzaralı evlerden de sahip olacaklar mı?

Bu arada anımsatayım, Akyaka Yerel Yönetim Platformu üyeleri ve Akyaka’yı sevenler yarından sonra Çarşamba günü sat 12.00’de Akyakalıların “Gezi Parkı” olmasını istedikleri Zeytinlik’te buluşuyorlar…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
MESUT SARIOĞLU 23 Temmuz 2013 / 15:17

güzel yazı olmuş.Ellerine sağlık

Selin Gökçek Karataş 25 Temmuz 2013 / 12:16

15 yıllık bu beldenin sakini olarak Akyaka yerel yönetim platformunun çevresel olarak fundamental bakışından,elitist tavırdan ve “Herşeyi Biz Biliriz” havalarından vazgeçmeleri gerekiyor bence. Bakınız 18 tane STK sı bulunan Akyaka’da hiç biri bu platforma destek vermiyorlar.Nedeni ni hiç düşündünüz mü? işte bu yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı. Sürekli olarak halkının büyük çoğunluğunu oluşturduğu CHP ye saldırmalarından dolayı.”Yetmez ama Evet”çi olmalarından dolayıdır. Realist olmak lazım eğer bu parselin imar izni varsa -ki var, buraya Belediye ve diğer STK lar ile ortaklaşa(!)Çakırhan mimarisinden ödün verilmeden Akyaka’ya yakışacak bol yeşil alan bırakılmış bir mimari yapı inşa edilmesi için mücadele etmek gerekir diye düşünüyorum. Teşekkürler.