“Milletvekili Özden İsyan Etti”

Bu haber 08 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.286 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçenlerde AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden ile tivıtırda bir ara Av. Nazlı Gökalp’in de katılımıyla Muğla’da Ramazan Davulu’nun yasak olmasını ve camilerimizi tartıştık. Aslında keyifli bir sohbet oldu.

Milletvekili Özden bizimle sohbet ederken, bir yandan da sahillerimizdeki günübirlik alanlarla ilgili tivitler atıyordu. Ben o konuya bulaşmadım. 140 karakterli tivitle tartışılacak konu değildi.

Aslında o kadar çok konu ve soru var ki… Gerek milletvekillerimizin, gerek valimizin ve gerekse Büyükşehir Belediye Başkanımızın birer toplantı düzenleşip basının önüne çıkmalarında yarar var.

xx        xx        xx

Bu günkü yazımın başlığını bir haber başlığından aldım. Kemal Önekli imzasıyla Fethiye Gazetesi’nde çıkan haberin başlığı böyleydi:

Milletvekili Özden İsyan Etti; Plajlar Halka Verilmeli

Aynı gazetede bir başka başlık daha:

Boğa; Plajlar Halkındır Uygulama Mutlaka Düzeltilecektir

Sayın Boğa bu başlığın altındaki haberde de Ölüdeniz ihalesi ile ilgili olarak “Yapılan uygulamanın yanlış olduğunu milletvekili arkadaşım Yüksel Özden ile birlikte sürekli olarak vurguladık. Peşini bırakmıyoruz takip ediyoruz. Eninde sonunda doğru olan yapılacaktır.” deniliyor.

Şaşırdınız değil mi? Ben de şaşırdım. Ali bey, Yüksel beyden geri durmamaya çalışmış!

xx        xx        xx

Milletvekili Özden ile tivıtırda Haziran ayının son günlerinde, belki son gününde sohbet etmiştik. O gün attığı tivitlerden biri şöyleydi:

Plajların işletilmesi konusunda hiç kimse beceriksizliğini siyasete mal etmesin. Kimse rantın, çıkarın üzerine siyaset etiketi yapıştırmasın.

O gece söze bayılmıştım. Ne yalan söyleyeyim, nereye varacağını kestiremediğim için bulaşmamıştım.

Plajların işletmesinde beceriksizlik gösterip siyasete mal eden kim?

Plajları yerel seçime kadar MELSA işletip gelirleri Valilik Muğla’ya Hizmet Vakfı harcıyordu! Plajları seçimden sonra da Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın ortaklığında kurulan MUÇEV şirketi işletiyor.

Sayın Özden kimi kastediyor?

xx        xx        xx

Ben o tivitin şaşkınlığını yaşarken Sayın Özden’den tivitler gelmeye başladı. İşte o tivitler:

Ölüdeniz de, İztuzu da, Akbük de, bizim sahilimizdir. Önceliğimiz halkımızın ve turistlerin düzgün, temiz ve güven içinde buraları kullanmasıdır.

Plajların işletilmesi ihalesi beceriksizlik örneğidir. Yanlışlar, ihmallerle doludur. İlgili mercileri aradım itiraz ikaz ve isyanımı ilettim.

O günlerde Ölüdeniz, İztuzu, Akbük ihaleleri yapılmıştı. İtirazlar gelmeye başlamıştı. Sayın Özden bu sözleri ederken “mercileri” sözüyle Muğla Valiliği’ni mi, ihaleleri yapan MUÇEV’i mi kastediyordu?

Tivıtır sohbetinden iki söz cımbızlayıp eksik veya yanlış haber yapmayı meşrebime uyduramadım, ama hala kendisiyle tanışma şerefine eremediğimiz Kemal Önekli o gece sohbetimizi izliyormuş olmalı ki, Sayın Özden’in sözlerini alıp Fethiye Gazetesi’ne “Milletvekili Özden İsyan Etti; Plajlar Halka Verilmeli” başlığı ile haber yapmış.

Helal olsun… Her zaman derim. En iyi haber, yapılmış haberdir…

xx        xx        xx

Benim Fethiye Gazetesi’nde çıkan haberlerden anladığım şu; AK Parti’nin iki Muğla Milletvekili Sayın Yüksel Özden ve Sayın Ali Boğa Muğla sahillerindeki günübirlik alanların MUÇEV tarafından yapılan ihalelerine karşılar. Ki Sayın Boğa haberde Fethiyelilerin hakkı olan bir yerdeki uygulamanın yörenin çıkarları doğrultusunda yapılması gerektiğine vurgu yaparak, şöyle diyor:

Bizim yürüttüğümüz çalışmaları görmezden gelerek olayın siyasi şova dönüştürülmesini etik bulmuyorum. Biz baştan beri çaba sarf ediyoruz, halkın kullanımında olan yer yine halkın olarak kalmalı. Gerekli görüşmeleri çok önceden yaptık. Kimse bunları bilmiyor, ama ortaya çıkan durumu kendi lehlerine kullanmaya çalışıyorlar. Yapılan uygulamanın yanlış olduğunu milletvekili arkadaşım Yüksel Özden ile birlikte sürekli olarak vurguladık. Peşini bırakmıyoruz takip ediyoruz. Eninde sonunda doğru olan yapılacaktır.

Sayın Boğa muhtemelen bu sözleri Ölüdeniz’de eylem yapıp ihalelere karşı çıkanlara yapmış. Öyle de olsa insanın bu sözleri alkışlayası geliyor!

Bir kere “… halkın kullanımında olan yer yine halkın olarak kalmalı.” diyor mu? Diyor. O zaman alkışlanır…

xx        xx        xx

Ama AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk partisinin iki milletvekili ile aynı görüşte değil sanırım…

Çünkü bir tivitır sohbetinden gelen haberlerden önce basına yaptığı yazılı açıklamada partisine karşı kara propaganda yürütüldüğünü savunan İl Başkanı Öztürk, şöyle demişti:

Yıllardır ilimizde ve yakın illerin kıyısal bölgelerinde ‘kara propaganda’ olarak partimiz aleyhine sürdürülen ‘sahiller talan edilecek odaklı şehir efsaneleri’ bugünlerde karanlık dehlizlere saklanmış, kirli emelleri olan ve halkın yararından çok kendi kirli siyasi ve ekonomik çıkarlarını gözeten yapılar tarafından kentin gündemine mal edilmeye çalışılmaktadır. Biz halkımızın lehine olmayan hiçbir kararın altına imza atmaz ve arkasında olmayız. Teşkilatımda hiç bir kimse yasal ve ahlaki olmayan iş yapamaz ve kendi menfaatlerine hizmet edemez.

Doğrusu İl Başkanı Öztürk de “Biz halkımızın lehine olmayan hiçbir kararın altına imza atmaz ve arkasında olmayız. Teşkilatımda hiç bir kimse yasal ve ahlaki olmayan iş yapamaz ve kendi menfaatlerine hizmet edemez.” sözleri için alkışlanır.

xx        xx        xx

Hafta sonunda Fethiye’den bir arkadaşıma sordum, Ölüdeniz plajlarına 35 lira vermeden girilmiyormuş. Doğruysa Muğla’ya Hizmet Vakfı makbuzu veriyormuş! Akbük’te 15 lira alınıyormuş.

Hani girişten ücret alınmayacaktı?!

Bir terslik var. Bilgi kirliliği yaşıyoruz. Kimin ne dediği, neden dediği anlaşır değil. Net ve anlaşılır olan bir şey varsa o da Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin kararları. Daha önce Dalyan’ın İztuzu Kumsalı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme geçen hafta Cuma günü de Ölüdeniz plajları ve Akyaka’nın Akçapınar kumsalı ile ilgili kararı verdi.

MELSA adına Av. Umut Şimşek, 23 Mayıs’ta Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne Ölüdeniz ve Akçapınar Plajı’nın özelleştirilmesiyle ilgili dava açmıştı.

Davada, “Plajların özel sektöre kiralanmasının yürütmesinin durdurulması ve iptali” istenmişti. Şimşek, dilekçesinde, “Kiralamanın kamu yararına uygun olmadığı, Muğla Büyükşehir Belediyesinden mal kaçırma saikiyle hareket edildiği, taraflar arasındaki protokolün 2021 yılına kadar geçerli olduğunu” belirterek yürütmenin durdurulmasını ve ihalenin iptalini istemişti.

Muğla 1. İdari Mahkemesi de geçen Cuma günü dava konusu işlemin telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceği gerekçesiyle, ihalenin yürütmesini durdurdu.

xx        xx        xx

Bence bu yargı süreci ihalenin iptaline kadar gidebilir. Ama Cuma akşamı Öğretmen Evi’nde yapılan Vefa Yemeği’nde bir AK Parti kurmayı “İhaleyi yapan Valilik değil, bir özel şirket. Özel şirketin ihalesini kimse iptal edemez.” diyordu.

Ama o zaman demezler mi; Özel şirket (MUÇEV) devletin, kamunun malını nasıl kiraya verir?

Bu yazı bitmez. Devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 08 Temmuz 2014 / 08:48

Sayın Özden gerçekten siz bu yanlışlarla başından beribu duruşu sergiliyor idi iseniz,ben kendi adıma hicap duydum ve özür diliyorum,ancak bu önemli duruşunuzu kendi elinizden dahi düşürmediğinz IT teknolojileri ile (Tablet vb.) bu kadar iyi sosyal medyayı da kullanıyorken duymamamız ayrı bir konu ve ayrıca da örgütleriniz ile iletişim konusunda bir kopukluk var herhal,ama yine de Muğla milletvekili olarak bu konuda halkın yanında olmanızı memnuniyet ve takdirle karşılıyoruz,
selamlar size ve bu konuyu gayet iyi bir şekilde çalışan ve çözüme katkı sunmaya çalışan değerli gazetecimiz Özcan ÖZGÜR beye de,

Nabide Kılınç 08 Temmuz 2014 / 18:12

Eğer Ölüdeniz plajlarına 35 lira Akbük’e 15 lira giriliyorsa ve özel şirket diye top oraya atılıyorsa özel şirketler orayı nasıl kiralıyor. Devletin ihalesine giriyor. Ve 15 lira ne çoktur özel şirket kazanacak halk yine cebinden onca parayı çıkaratacak halkın malı halka kapatılacak. O halde Sayın Yüksel Özden beyefendi ve Ali Boğa beyefendinin Muğla’nın kıyılarının halkın malı olması için özel gayretleri olsa da, bu konuda yetkiler, ihaleler, kira meseleleri karışmadan müdahalelerini ve güçlerini koymaları lazım ki bir takım halkın yararı olmayan şeyler işlemesin. İyi akşamlar diliyorum size Özcan bey.