Milletvekili Özden istifa etsin mi?

Bu haber 16 Eylül 2010 - 0:00 'de eklendi ve 738 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
ÖzgürceAKP Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden istifa etsin mi?
Şimdi bu soru nereden çıktı?
Saçma bir soru…
Ama ne seçimi olursa olsun, her oylamadan sonra kurbanlar aranır!
MHP’nin güçlü olduğu yerlerden “Hayır” çıkmaması veya “Evet”in fazla çıkması nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin; İstanbul’da oy kullanamadı diye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kellesini isteyenler yok mu?
Çok…
 
xx      xx      xx
Yerkesik’ten “Hayır” çıktı.
Muğla merkeze bağlı bu belde de 468 “Evet” çıkarken bin 206 “Hayır” çıktığını görüyoruz.
Referandum sürecinde Muğla’ya ne kadar bakan geldi ise hepsi Yerkesik’e yığıldı. Çünkü Yerkesik Belediyesi’nde AKP iktidardaydı ve AKP’nin iki milletvekilinden biri; Prof. Dr. Yüksel Özden Yerkesik’in Kıran Köyü’ndendi.
Bu yüzden Yerkesik’e bakan yığılmakla kalınmadı, vaat üstüne vaat verildi…
Ama “Hayır” çıktı!…
Mugallid (Mukallid) yani taklitçi, şakacı bir Yerkesikli, sonucu “Len arkıdeş bizim barajda, kanalizasyon da artık güme gitti. Çalı arkasına hacet etme gideriz gari” diyor.
Bu işin şakası tabi… Ama bin 206 “Hayır” gerçek…
Bu durumda Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’den istifa etmesi istenir mi?
Bu 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in deyişi ile “Abesle iştigal” olur!
 
xx      xx      xx
Yerkesik sadece “siyasetçi” çıkarmıyor. İşadamı da çıkarıyor. Gündemdeki en ünlü işadamı Ali Özsoy… Kendisi Algı Köyü’ndendir. Başarılı iş adamı Ali Özsoy, Muğla siyasetinde Milletvekili Prof. Dr. Özden’in maddi-manevi destekçisi olarak bilinir.
Allah’ın hikmeti mi, yoksa milletin “nankörlüğü” mü desek ne, Yerkesik’in Algı Köyü’nden de “Hayır” çıkmış.
Başarılı, hayır sever işadamı Ali Özsoy’u aynı başarıyı siyasette göstermedi gerekçesiyle nereden istifa ettireceğiz?!!
 
xx      xx      xx
Şaka bir yana Muğla, “Hayır” diyen ilk beş ilin içinde… Sanırım 3. sırada… % 68.70 ile Tunceli’nin ardından 4. sırada.
Muğla oylamaya katılım ile de ne kadar demokrat ve demokrasiye bağlı olduğunu ortaya koymuş durumda. % 83.04 katılım ile ülke genelinde ilk sıralarda yer alıyor.
Benim aklımın almadığı; Ağrı % 95 “Evet” ile “Evetçilerin” şampiyonu olurken, Muğla’nın % 68.70 “Evet” ile “Evetçilerin” şampiyonları arasında yer alması…
Eğri oturup, doğru konuşalım…
Geçen 8 yılda Ağrı’da Ağrılıların yaşamında ne gibi olumlu değişimler oldu? Ağrı’nın bu gün maraton şampiyonları bile çıkardığını göremiyoruz! Muğla’nın eski valililerinden Lütfi Yiğenoğlu Alaya Kaymakamlığının ardından Ağrı’ya vali olunca Ağrı-Alanya hattında “et ticaretini” ortaya çıkararak, Ağrı’da hayvancılığın gelişmesini sağlayıp, gençlerin dağa çıkmasını engellemişti. Bu gün Ağrı’da hayvancılık ne durumda?!!
Ama Sezar’ın hakkını da Sezar’a verelim;
AKP eski Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu’nun döneminde Muğla’ya AKP iktidarının her türlü hizmeti yağmıştı.
Referandum da Muğlalılar nankörlük mü, Ağrılılar körlük mü yaptı ne?!!
 
xx      xx      xx
Siyasi kulislerde AKP Muğla İl Başkanı Av. Gültekin Akça’nın istifa etmesi gerektiğini dillendirenler de var.
Neden?
Muğlalı seçmenin 149.763 30,98’i “Evet”, 333.600 69,02’i “Hayır” derken ve bir başka deyişle % 68.70 “Evet”e karşılık % 31 küsur “Hayır” çıktı.
Muğla’da baraj AKP’nin son yerel seçimlerde il genelinde aldığı yüzde 30’du. Muğla Merkez İlçe de % 28 oy almışlardı. AKP % 31 “Evet” ile barajı geçti… Merkezde de yüzde 29 “Evet” çıktı. Son seçimde AKP’nin merkezdeki oyu yanlış anımsamıyorsam % 24’tü.
Bence AKP Muğla İl Başkanı Av. Akça ve teşkilatı bir bakıma AKP’nin oylarını korumuş. Hatta bir, iki puan arttırmış bile.
Muğla’da ille de bir “fatura” kesilecekse, o faturanın adresi teşkilatın dışında aranmalı…
 
xx      xx      xx
Peki, Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden istifa etsin mi?
Dediğim gibi bu istek abesle iştigal olur. Prof. Dr. Yüksel Özden de, Devlet Bahçeli de, Kemal Kılıçdaroğlu da istifa etmesin… Herkes işine baksın… Unutmayalım 12 Eylül Pazar günü genel yada yerel seçim değil, referandum yaptık…
Tabi şimdi edeceğim lafa CHP’liler kızacak ama, % 68.70 “Hayır” ile Muğla’nın şampiyonlar içinde yer alması da tek başına CHP’nin başarısı olarak algılanmamalı.
Elbette CHP İl Başkanı Süleyman Uslu’dan partinin ilçe yönetimlerine, kadın kollarına, milletvekillerine kadar herkes canhıraş bir çalışma sergilediler, ama MHP Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergün’ün ve parti teşkilatının köy köy çalışmaları da göz ardı edilmemeli…
Muğla’dan % 68.70 “Hayır”  çıktı ama il genelinde Bodrum % 80 “Hayır” ile öne çıkıyor. Bodrum’daki özellikle MHP ağırlığı ve DP varlığı göz ardı edilmemeli…
Muğla’da “Hayır da hayır var” diyenler CHP, MHP ve az da olsa DP, daha az da olsa  İP, TKP ve ÖDP’lilerden oluşuyor. AKP’nin Muğla’daki bir, iki puan artışında ne kadar MHP’li var onu bilemiyorum.
Bildiğim bir şey varsa o da referandumdan çıktık, seçim havasına çoktan girdik…
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.