Milletvekili Girgin’e Milletvekili Gökcan’ın yanıtı « Hamle Gazetesi

Milletvekili Girgin’e Milletvekili Gökcan’ın yanıtı

Bu haber 24 Ocak 2019 - 1:41 'de eklendi ve 3.209 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP Milletvekili Süleyman Girgin, verdiği soru önrergesi ile “Menteşe Devlet Hastanesi”ni TBMM‘ne taşımış. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘ya 2. Basamak Sağlık Hizmeti verecek olan hastanenin ne zaman hizmete gireceğini sormuş.

Girgin eğer MSKÜ Eğitim Araştırma Hastanesi yeni hizmet binasına taşınırken, “ortaklaşa (afiliasyon) kullanılanDevlet Hastanesi‘nin yeniden “asli görevine”, yani 2’nci Basamak Sağlık Hizmeti vermeye ne zaman döneceğini sormuş olsaydı, bugün bu soru önergesinden ötürü kendisini alkışlamak için kendimi tutamazdım.

Yaşamın her alanında olduğu gibi, siyasette de “doğru zamanda doğru yerde durmak” diye bir şey vardır…

Bugün artık “Menteşe” oldu, Muğla Devlet Hastanesi‘nin yeniden açılması ve asli görevine dönmesi için ben bu köşeden köyün delisi olarak yel değirmenleri ile savaşırken, böyle soru soran milletvekilleri olsaydı, ikinci basamak sağlık hizmeti veren hastanemize çoktan kavuşmuş olabilirdik…

Neyse, bugün bir milletvekilini yanımızda görmek güzel…

 

xx           xx           xx

CHP Milletvekili Süleyman Girgin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanmak üzere TBMM Başkanlığı‘na verdiği soru önergesinde “Muğla Merkez İlçe konumunda bulunan Menteşe ilçemizde biri Devlet diğeri SSK Hastanesi olmak üzere 2 adet 2. Basamak hizmet hastanesi hizmet vermekteyken SSK ve Sağlık Bkanlığı hastanelerinin birleştirilmesi sonucu bu iki hastane tek bir hastane olarak hizmet vermeye başlamıştır. Sağlık bakanlığına bağlı bu hastane, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ortaklaşa (afiliasyon) kullanılmakta ve şehrin tam merkezindeydi.” anımsatmasında bulunarak şu ifadelere yer vermiş:

21.12.2017 tarihli bakanlık oluruyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi  şehir dışındaki yeni hizmet binasında A1 rolünde hizmet vermeye başlayınca şehir merkezinde bulunan mevcut hastane kapatılmıştır. Bu hastanenin kapanmasıyla şehirde bir 2. Basamak Hizmet Hastanesi kalmamıştır. Bunun sonucu olarak halk 2. Basamak Hizmet Hastanesinden alması gereken teşhis ve tedavi hizmetleri yanısıra enjeksiyon, pansuman gibi hizmetlerini de alamaz olmuştur. Buna ek 2. Basamak Hizmet görevinin de Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yüklenmesiyle Muğla Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin asli işlevi olan Eğitim ve Araştırma işlerinde de aksamalar yaşanmaktadır.

Neyse önümüzdeki Temmuz ayında herşey yerli yerine oturacak…

 

xx           xx           xx

Milletvekili Girgin önergesinde, ihtiyacın Bakanlıkça da uygun görüldüğünü ve Muğla İl Merkezinde bulunan eski hastane binasının ‘Menteşe Devlet Hastanesi‘ adı altında 100 yatak kapasiteli C grubu rolünde hizmet vermesinin onaylandığını belirterek şu soruları yöneltmiş:

Bu bağlamda 1) Aradan geçen 6 aylık süre içinde 100 yataklı hastane ile ilgili neler yapılmıştır? 2) Bakanlığımız 09.05.2018 tarih ve 1181 sayılı Bakanlık makam onayı ile olur verdiği hastaneyi ne zaman açmayı planlamaktadır?

Sayın Girgin bana sorsa bu soruların yanıtını benden de alırdı. Bu köşede yazdık kaç kere…

Demek ki okumuyorlar…

Kendisinden önceki milletvekilleri okurlardı…

Prof. Dr. Nurettin Demir ve Dr. Ali Arslan bu köşeden az soru önergesi çıkarmamışlardı…

Önceki gün yeniden hizmet vermeye hazırlanan Menteşe Devlet Hastanesi binasında incelemelerde bulunan AK Parti Muğla Milletvekili Yellda Erol Gökcan bu önergeden haberdar mı bilmiyorum, ama yanıtı şöyle verdi:

Menteşe Devlet Hastanemizin en kısa sürede Muğlalı hemşehrilerimize hizmet verebilmesi için gerekli çalışmalar hızla devam etmekte olup, ’15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Gününde’ hastanemizin açılışının yapılması planlanmaktadır.

Tesadüfe bakın…

 

xx           xx           xx

Anlaşılan bizim bu “Muğla Milletvekilleri” Ankara’da görüşmüyorlar!

Görüşüyor olsalar dı böyle mi olurdu?

CHP Milletvekilleri‘nin benim köşemi okumamalarını anlarım. Muhtemelen, “muhalif” yazılarımdan hoşlanmıyorlardır. Haksız da değiller. Ne de olsa “CHP’li bir belediyeyi” ve CHP Muğla‘daki hal ve gidişi eleştiriyorum…

Herkes gibi bu köşenin takipçisi olsalardı, “Menteşe Devlet Hastanesini ne zaman açacaksınız?” diye değil de “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi hala TOKİ’den neden teslim alınmıyor? Ne zaman teslim alacaksınız?” diye soru önergesi verirlerdi!

Aslında Menteşe Devlet Hastanesi ile ilgili verdikleri soru önergesinde de eksik var.

Sayın milletvekilinin önergesinde de belirtildiği gibi dönemin Muğla Devlet Hastanesi, üniversite ile ortak (afiliasyon) kullanıldı. O nedenle önergede şu soru da yer almalıydı;

Devlet Hastanesi yeniden 2. Basamak sağlık hizmeti vermeye başlayacağına ve Eğitim Araştırma Hastanesi’nin geçici olarak teslim alınmış olmakla birlikte kendi binası olduğuna göre, afiliasyonu kaldırmayı düşünmüyor musunuz?

 

xx           xx           xx

AK Parti Milletvekili Gökcan tadilatı başlayan hastane binasında beraberinde İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ve yüklenici firma temsilcisi ile önceki gün incelemede bulunurken, elbette soru önergesinden habersiz, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın destekleri ile tadilat başladı. Hemşehrilerim adına kendilerine teşekkür ediyorum.” diyerek şu ifadelerde bulundu:

İl Sağlık Müdürümüz Dr. İskender Gencer’in verdiği bilgiye göre 03.01.2019 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış olup, sözleşme süresi 180 gündür. Yani işi bitirme tarihi 02.07.2019’dur.

100 yatak kapasiteli Menteşe Devlet Hastanemizin en kısa sürede Muğlalı hemşehrilerimize hizmet verebilmesi için gerekli çalışmalar hızla devam etmekte olup, hastanemizin şimdiden PDCsi hekim ve yardımcı sağlık personeli kadrosu da tamamlanmıştır. Bu arada 6 yataklı 1. seviye erişkin yoğun bakım ünitesi talebine de Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığımızdan onay verilmiştir. Ayrıca geçen zaman zarfında hastanenin tıbbi hizmet alımları belirlenmiş İzmir 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi Ceza İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürlüğü ile yapılan görüşme sonrası, perde ve yönlendirme tabelaları çalışmaları tamamlanmış olup, hastaneye alım yapılacak tıbbi cihaz ve mefruşat malzemeleri ile ilgili hazırlık ve demostrsyon çalışmaları da devam etmektedir. Bu vesileyle Sağlık Müdürümüz İskander Gencer’e de gayretleri için teşekkür ediyorum.

 

xx           xx           xx

Menteşe Devlet Hastanesi tadilatı için ödenek sıkıntısı olmadığını, bunun için 800.000.00 TL ayrılmış olduğunu belirten Milletvekili Gökcan hastane açılışının “15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Gününde” gerçekleştirilmesinin planlandığını ifade ederken, bir de Eğitim Araştırma Hastanesi ile ilgili müjde verdi.

Gökcan şöyle dedi:

Yeri gelmişken bir de müjde vereyim. Biliyorsunuz yeni hastanemizde bir takım eksikler vardı. Kalp cerrahisi bölümünde operasyonlar yapılamıyordu. Hepsini hallediyoruz. Hastanemizde kalp cerrahisi bölümünde operasyonlar yapılmaya başladı. Geçenlerde bir küçük yavrumuza da başarılı bir operasyon yapıldı. Artık, erişkin ve çocuk kalp ameliyatları ve Bypass ameliyatlarının ilimizde yapılmaya başlandığı müjdesini sizlerle sevinçle paylaşıyorum. Ayrıca 2 adet anjio cihazımız da hastanemize teslim edildi. Şu anda kurulumu bitmek üzere olup, hastalarımızın anjio işlemleri önümüzdeki ay içinde hastanemizde yapılmaya başlanacak.

İşte bu önemli bir gelişme ve müjde…

Umarız Eğitim Araştırma Hastanemiz kısa sürede Muğla dışına hasta göndermekten kurtulup, Muğla dışından hasta kabul eder hale gelir…

 

xx           xx           xx

İçinde “Menteşe” sözü geçen yazılarda zorlanıyorum. Bazen “Menteşe” yerine “Muğla” yazdığım da oluyor. Sanıyorum milletvekillerimiz ve siyasiler bundan rahatsızlık duymuyorlar! Bakalım hangi milletvekilimiz bu konuda bir soru önergesi verir.

——————————                                             ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Kendi savaşınızı açmalısınız, kendi düşüncelerinizin uğruna. Düşünceleriniz yenilse bile, dürüstlüğünüz zafer çığlıkları atmalıdır bunun için. (Alıntı)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Mehmet Tosun tamam gibi… ‘Sokağa çıkarız’ diyenler gerçekten çıkarlar mı?” diye sorunca;

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Nabide Kılınç 24 Ocak 2019 / 02:03

Hastanenin açılması, vatandaşın hizmetine sunulması çok güzel bir şey. Hayırlı uğurlu olsun şimdiden. Önce İnsan ekseni temel alınıyor ise;
Dileğim bu hastanenin tüm yapımı sağlam ve kontrol edilerek yapılması. Tesisatından teknolojisine.
Pekala; Üniversite hastanesinin asansörlerinin tamamının tüm kontrol ve arızaları yapıldı mı? Tesisatları sağlıklı döşendi mi? Sorun var mı?
Gerekli inceleme yapıldı mı? Asansörlerin yapılacağına dair inceleme ve kazaya neden olan arızaların giderilmesi için açıklanmıştı, fakat yapıldığına dair kamuoyuna tam sağlıklı haber verilmesi ,çok iyi olur diye düşünmekteyim.