Milletvekili Demir’in İsyanı!

Bu haber 08 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 3.388 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Sonunda Muğla’ya sahip çıkan bir milletvekilimiz oldu. Geç oldu, ama oldu… CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir

Milletvekili Demir 2013’ün son ayında yaptığı basın toplantısında AK Parti Muğla Milletvekilleri ile bazı bakanlarının Muğla’ya verdikleri sözleri sorgulamıştı.

O sorgulamaya hiçbir yerlerden yanıt gelmedi!

Ama Milletvekili Demir her ay bir basın toplantısı yapacağını söylüyor. 2014’ün ilk ayında ikinci toplantısını hafta başında yaptı. Bu defa da TBMM’nde Bütçe Görüşmeleri ışığında Muğla yatırımları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Her ay bir dosya… Bakalım Demir gelecek ay hangi dosya ile basının karşısına çıkar…

xx        xx        xx

CHP İl Merkezi’nde yapılan toplantıda söze “Bugün burada Sayıştay denetim raporlarının gönderilmediği, 17 Aralık Yolsuzluk operasyonuyla ayrıntıları gözden kaçan 2014 yılı bütçesini ve Muğla’yı konuşmak için toplanmış bulunmaktayız. 2014 yılı bütçesi halkın ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak, eğitime, sağlığa yeterince önem vermeyen, sosyal devletten uzak bir bütçe olarak karşımıza gelmiştir.” diye başlayan Milletvekili Demir’in açıkladığı rakamlar isyan ettirici!

Hep “Muğla, Ankara’ya verdiğini Ankara’dan alamıyor” deriz. Milletvekili Demir’in verdiği rakamlar bizi bir kere daha haklı çıkardı. Keşke haksız çıksaydık!

xx        xx        xx

Milletvekili Demir’in verdiği bilgiye göre, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılının Bütçesi’nden Muğla’ya 217 milyon TL ayrılmış. 2013 Yılı Bütçesi’nden ayrılan pay ise 204 milyon TL… Genel Bütçe’den Muğla’ya ayrılan pay 11 yılda artacağına 13 milyon TL düşmüş!

Demir, “Şimdi Büyükşehir olduk, payımız ne kadar artacak, hep birlikte göreceğiz. Yalnız şunu biliyorum, ilk üç ay, yani Büyükşehir olana kadar bütçemiz 21 milyon TL idi. Muğla bütçeyi oluşturan vergi kalemleri içerisinde büyük illere oranla nüfus azlığına rağmen en çok vergi ödeyen iller arasında 22. sırada.” diyor.

Muğlalıların 2012 rakamlarına göre kendilerine tahakkuk eden vergi borçlarının yüzde 83’ünü ödeyerek vatandaşlık görevlerini eksiksiz yerine getirdiğine dikkat çeken Milletvekili Demir, Muğla’nın ayrıca 121 milyon dolarlık ithalat yaparken 243 milyon dolarlık ihracat (Su ürünleri, sera ürünleri, başta mermer olmak üzere madenler) yaparak vergi geliri dışında da ülke ekonomimize önemli katkıda bulunmakta olduğunun altını çiziyor.

Milletvekili Demir’in ortaya koyduğu rakamların içinde Muğla’nın dolaylı ihracatı içinde barındıran turizmden yarattığı artı değer ve buradan genel bütçeye yapılan katkı yoktu. Onu da göz önüne alın…

AK Parti iktidarının ilk yılında Muğla’ya ayrılan pay 217 milyon TL iken bu rakamın 2012 de 204 milyon TL’ye, 2013 de bir milyon artıyla 205 milyon TL’ye düşmüş olduğunu görüyoruz.

Bu durumda ne söylenir?

Milletvekili Demir, “Bu nasıl bir adalet, bu nasıl bir kalkınma? Sen üreteceksin, kalkınmada payın en üst düzeyde olacak, turizminle, tarımınla, madeninle ve tüm diğer sektörlerinle ekonomiye katkı sunacaksın hizmete geldi mi yoksun.” diyor.

Milletvekili Demir isyanında haksız mı?

xx        xx        xx

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in ortaya koyduğu bütçe rakamları iç karartıcı ve düşündürücü. Milletvekili Demir’in o rakamların ardından ortaya koyduğu sorularda AK Parti Muğla Milletvekilleri ve kendilerine oy verenler için düşündürücü olmalı. Sayın milletvekilleri nasıl yanıt verirler bilmiyorum. Milletvekili DemirAKP kenti duble yollarla donattık diyerek sürekli, görkemli gösterilerle açılışlar yapıyor. Peki, Tavas-Muğla, Ortaca-Fethiye, Fethiye-Korkuteli arasındaki duble yollar neden bitmiyor? Ya hiç yolu olmayan köyler? Medeniyet o köylere gitmeyecek mi?” diye soruyor.

Ardından Demir’den şu soru geliyor:

Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü yanaşma ihalesi 22.11.1995 yılında DLH Genel Müdürlüğü tarafından yap işlet – devret usulüyle 150.000.000 EURO bedel ile ihale edilmiş ve 29.07.1997 tarihinde de sözleşme imzalanmış. 2002’den beri iktidardasın 12 yıl olmuş ortada bir şey yok.  Ama o sebep ama bu sebep istesen 50 kere çözerdin bu işi.

xx        xx        xx

Konuşmasında 6 Eylül 2013’de Fethiye‘ye gelen “Azamara Journey” isimli dev yolcu gemisinin limana yanaşamadığını, 631 turistin filikalarla limana ulaştırıldığını anımsatan Milletvekili Demir, “Fethiye’ye gelen kurvaziyer, Fethiye Limanı’na sığmayınca Kurvaziyerdeki 631 yolcu, geminin filikalarıyla Fethiye’ye gelebiliyor. Böyle turizm olur mu? Böyle rezalet olabilir mi?” diye soruyor.

Demir bunun ardından da Dünyanın göz bebeği ve her yıl 50 bin kişinin teknelerle ziyaret ettiği Gökova Körfezi‘nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na bağlandığını anımsatıp “Körfeze daha fazla ziyaretçi gelebilmesi için ayrılan bütçe yeterli mi? Hayır. Aslında bir ayakkabı bütçesi kadar bütçe verselerdi yeterli idi. Bunu da vermediler. Gökova’da turizmin geliştirilmesi için bir kuruş bütçe yok.” diyor.

xx        xx        xx

Milletvekili Demir’in en can alıcı sorularından biri de yılan hikayesine dönen hastane yatırımları oldu. İl Sağlık Müdürlüğü verileri ile Muğla‘da her 100 bin kişiden sadece 201 kişiye bir yatak düştüğünün altını çizen Demir, bu konuyu da şöyle sorguladı:
İl Sağlık Müdürü açıkladı. 100 yataklı Ortaca Devlet Hastanesi 22 Ekim’de ihalesi yapılmış ve şu an değerlendirme aşamasında imiş. 150 yataklı Bodrum Devlet Hastanesi’nin ise projesi bitme şamasında olup, TOKİ’ye ihale edilmek üzere gönderilecekmiş. 150 yataklı Milas Devlet Hastanesinin de arsa üzerinde imar uygulaması ve proje çalışmaları bitmek üzereymiş, 125 yataklı Marmaris Devlet Hastanesi için henüz arsa temin edilememiş. 60 yataklı Yatağan Devlet Hastanesi için çalışmalar sürüyormuş. Oysaki soru açıktır: Neden hala bu hastanelerin inşaatına bile başlanamamıştır?

Tabi asıl yılan hikayesi Tıp Fakültesi HastanesiSağlık Bakanı’ndan bu konuda bilgi istediğini belirten Milletvekili Demir, bu konuda da “Sayın Bakanın bana ifadesi Muğla Belediyesi’nin işi geciktirdiği şeklinde. Fakat belediyemiz ise bunun mümkün olmadığını ifade etti.” dedi.

Gerçekten de bu konuda Muğla Belediyesi’nin bir engellemesi yok. Belediye inşaatın yapılabilmesi gerekli imar planı değişikliğini talep edilir edilmez yerine getirdi. Tabi bir de mevcut hastane ne olacak? İkinci Basamak Sağlık Hizmeti veren bir “Devlet Hastanesi” olarak düzenlenecek mi düzenlenmeyecek mi?

Milletvekili Demir’in sunumunda bu soru yoktu. Onu da biz sormuş olalım…

xx        xx        xx

Demir’in toplantıda son sorusu, “Peki, hava kirliliği en az olan, doğa güzelliği övülen Muğla’nın tarihi değerlerinin ve doğasının korunması için ne kadar bütçe ayrıldı? Siz korumayı mı yoksa kullanmayı mı esas alıyorsunuz?” şeklinde oldu.

CHP Milletvekili Demir’in soruları bunlar.

Bakalım AK Parti Muğla Milletvekilleri Sayın Ali Boğa ile Sayın Prof. Dr. Yüksel Özden bu sorulara ne yanıt verirler…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 09 Ocak 2014 / 20:01

Özcan ağabeyim;sürekli yazınızı takip edenlerden biri olduğumu bilirsin.zaman zaman yazılarınız ile ilgili haddim olmayarak belki amma,beğenmediğim yönlerini yada katılmakta güçlük çektiğim yanlarını yazıyorum.Yukarıdaki yazınızla ilgili olan Sayın Demir’in sözünü ettiği Muğla -Tavas yolu hakkında biriki konuya temas edeceğim.Şu an CHP Ula İlçe Belediye Bşk.Adayı olan Sayın Karaarslan!ın İl GenelMeclisinde Bütçe plan Komisyonu Başkanı iken Muğla-Tavas yolunun parasının olmasına rağmen yatırım proğramından çıkarıldı diye bizzat bana söyledi.Hatta kendi partisinin grubuna da ……….lar diyerek ben yapılmasını isterdim ama,bizimkiler böyle istedi ben de RED oyu kullandım demiştir.Yolun yapılmaması ve engellenmesi tamamen CHP İl GenelMeclisi Grubunun kararıı ve Mhp’nin de destek vererek RED ettirmelerinde aramak gerekir.Ayrıca tüm engellemelere rağmen Köyceğiz -Ortaca arası bitirildi.Ortaca-Fethiye arasında da çok az işlem kaldı bitiriliyor.Ayrıca Sayın Demir Yeşliçam (Ula) Köyünde Asker uğurlamasında Köylülere dönerek artık seçme ce seçilme hakkınız elinizden alındı il genelmeclisi üyesi bile seçemeyeceksiniz,demokratik hakkınızı Akp gasbetti dedi.herkes de ne oluyor.daha önce sandık köylerde 2 adetti.şimdi ise 4 adet diyerek hayıflandılar.ne yapalaım böyle siyasi vekillerimiz de var.muğlamızda.