Milletvekili Demir sordu: “CHP’li Büyükşehirler cezalandırılıyor mu?”

Bu haber 19 Temmuz 2014 - 0:49 'de eklendi ve 597 kez görüntülendi.

Yeni Büyükşehir olan illerde kapanan İl Özel İdaresi’nin taşınır ve taşınmazlarının AKP’nin kazandığı yerlerde Büyükşehir’e devredilirken, CHP’nin kazanmadığı yerlerde ise devredilmediğini belirten CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir konuyu TBMM’ye taşıdı.

Özcan Özgür

Yeni Büyükşehir olan illerde kapanan İl Özel İdaresi’nin taşınır ve taşınmazlarının AKP’nin kazandığı yerlerde Büyükşehir’e devredilirken, CHP’nin kazanmadığı yerlerde ise devredilmediğini belirten CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir konuyu TBMM’ye taşıdı.

İçişleri Bakanlığı’ndan geç gelen yanıtta ise alınan kararlar ile ilgili olarak “Tasfiye ve Paylaştırmalar Komisyonların Kararları ile Yapılmaktadır” denilmekle yetinildi.

Milletvekili Prof. Dr. Demir’in İl Özel İdarelerinin mal varlıklarına ilişkin önergesine İçişleri Bakanı’ndan yanıt gecikmeli olarak geldi. CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından kapanan İl Özel İdareleri’nin mal varlıklarının devirlerine ilişkin olarak 8 Mayıs tarihinde İçişleri Bakanı Efkan Ala, tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi vermişti. Ala, Demir’in soru önergesini süresi geçtikten sonra yanıtladı.

6360 sayılı “On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmesiyle birlikte 29 il özel idaresi ve 559 belde belediyesinin kapandığını belirten Demir, şöyle devam etti:

“İl Özel İdareleri tarafından yürütülen hizmetlerin 6360 sayılı kanuna göre belediyelere devredildi. Uygulamada, İl Özel İdarelerinin menkul ve gayrimenkullerinin AKP’nin belediyeleri kazandığı yerlerde belediyelere, belediyeleri kazanamadığı yerlerde ise valiliklere devredildi. Bu olumsuzluk en somut şekilde özellikle Aydın’da ve onun yanında Muğla’da yaşandı. Aydın’da Büyükşehir Belediyesi’ne İl Özel İdaresi’nin hiçbir şeyi devredilmezken, Muğla’da sahillerdeki günübirlik alanlara el kondu. Bu konuda İçişleri Bakanı’na soru önergesi verdim. Devirlerin nasıl yapıldığını sordum. Dalga geçer gibi yanıt aldık.”

Milletvekili Demir, İçişleri Bakanı Efgan Ala’nın yanıtında, 6360 sayılı kanun çerçevesinde tüzel kişiliği sona eren mahalli idareler ile mahalli idarelerin devir, tasfiye ve paylaştırmaya ilişkin işlemlerinin, 6360 sayılı kanun hükümleri çerçevesinde kurulan devir, tasfiye ve paylaştırma komisyonlarının kararları doğrultusunda gerçekleştirildiğini ifade ettiğini belirterek şöyle devam etti:
“Devir işlemlerinin biri komisyon marifeti ile yapıldığını bizde biliyoruz. Biz İl Özel İdarelerinin mal varlıklarının kaç yerde hangi partili belediyelere, kaç yerde valiliklere devredildiğini merak ettik. Bunları da öğreniriz. Ama neden ve hangi yasaya dayanılarak ayrımcılık yapıldığını nereden öğreneceğiz?” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.