Milletvekili Demir, Göcek Tüneli’ni sordu

Bu haber 24 Ağustos 2015 - 22:35 'de eklendi ve 823 kez görüntülendi.

demirrrrCHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, yapımı devam eden Göcek İkiz Tünelinin paralı olup olmayacağı hakkında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. Göcek İkiz Tünelinin ne zaman bitirileceğini de soran Demir, ikinci tünelin de paralı olacağı yönünde iddiaların olduğunu dile getirdi.
Özcan Özgür
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, yapımı devam eden Göcek İkiz Tünelinin paralı olup olmayacağı hakkında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. Göcek İkiz Tünelinin ne zaman bitirileceğini de soran Demir, ikinci tünelin de paralı olacağı yönünde iddiaların olduğunu dile getirdi.
Dalaman’ı Fethiye’ye bağlayan ve 2006 yılında “yap-işlet-devret modeli” ile tamamlanan Göcek Tüneli’nin paralı olmasına karşılık Karayolları Antalya Bölge Müdürlüğü tarafından ücretsiz geçişi sağlamak iddiasıyla Eylül 2013 yılında Göcek İkiz Tünelinin yapımına başlandığını hatırlatan Demir, bitirilmesi için Mayıs 2015 tarihi verilen tünelin hala tamamlanamadığına dikkat çekti.
Önergesinde Göcek İkiz Tüneli’nin ne zaman bitirileceğini de soran Demir, ikinci tünelin de paralı olacağı yönünde iddialara dikkat çekti. Muğla 24. Dönem Milletvekili Ali Boğa, 25. Dönem Milletvekili Hasan Özyer ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ikinci Göcek Tünelinin ücretsiz olacağı yönünde söylemlerine işaret eden Demir, Göcek İkiz Tünelinin paralı olup olmayacağını sordu.
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, önergesinde “Dalaman’ı Fethiye’ye bağlayan ve İlk kez 1965 yılında dönemin Muğlalı Bayındırlık Bakanı Haldun Menteşoğlu tarafından yapımı gündeme gelen, 2005 yılında temeli atılan ve 2006 yılının Temmuz ayında açılışı yapılan 970 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli, 13 Hükümet ve 8 Başbakan eskiterek, 17 yılda tamamlanabilmiştir. Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle yapılan Göcek Tüneli, paralı tek tünel olma özelliğini taşımaktadır. Göcek Tünelinden her bir geçişte otomobillerden 3.5 lira, kamyon, otobüs ve TIR’lardan ise 7.5 lira geçiş ücreti alınmaktadır.” şeklinde bilgilendirmede bulundu.
Milletvekili Demir önergesinde şu sorulara yer verdi:
“Mayıs 2015 tarihinde bitirileceği açıklanan Göcek İkiz Tüneli hala neden hizmete açılmamıştır? 24. Dönem Muğla Milletvekili Ali Boğa tarafından Göcek İkiz Tünelinin ücretsiz olacağı ifade edilmiş, “bu tüneli Karayolları açtığı için parasız olacak” diye belirtmişti. Aynı şekilde 25. Dönem Muğla Milletvekili Hasan Özyer de, Fethiye istikametinden gelişlerde ücret ödenmeyeceğini belirtmişti. Daha açılmadan Göcek İkiz Tünelinin ücretli olacağı yönünde söylentiler yayılmıştır. Bu iddialar ışığında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da ücretsiz olacağı yönünde söz verdiği Göcek İkiz Tünelinin ücretli olması gibi bir durum söz konusu mudur? 24. Dönem Muğla Milletvekili Ali Boğa, mevcut Göcek Tünelinin bir bedel karşılığında kamuya devredilip, ücretsiz hale getirileceğini iddia etmişti. Bu yönde herhangi bir çalışma var mıdır? Yabancı ve yerli turistin yoğun olarak geldiği Muğla’da, sık olarak kullanılan Göcek Tünelinin paralı olması Türkiye’nin uluslararası kamuoyundaki imajını zedelememekte midir?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.