Milletvekili aday adayından ilginç başvuru

Bu haber 05 Mayıs 2015 - 0:19 'de eklendi ve 626 kez görüntülendi.

adayadayiCumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili aday adaylarından Gazeteci Hüseyin Anıl, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylem ve eylemleriyle seçim güvenliğini olumsuz etkilediğini öne sürdü. Yüksek Seçim Kurulu’na başvuran Anıl, “TC Anayasası’nın 67. Maddesi’ni ihlal ettiği için Yüksek Seçim Kurulu’na ihbar ve şikâyet ediyorum” dedi.

Özcan Özgür

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili aday adaylarından Gazeteci Hüseyin Anıl, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylem ve eylemleriyle seçim güvenliğini olumsuz etkilediğini öne sürdü. Yüksek Seçim Kurulu’na başvuran Anıl, “TC Anayasası’nın 67. Maddesi’ni ihlal ettiği için Yüksek Seçim Kurulu’na ihbar ve şikâyet ediyorum.” dedi.

Bodrum Yarımada Gazetesi’nin sahibi Hüseyin Anıl, “Bu bir pulsuz dilekçedir” notu düştüğü TC Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na yaptığı başvuruda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, seçim güvenliğini tehlikeye düşürdüğü ve seçim sonuçlarını, haksız ve hukuksuz bir şekilde değiştirmeye müessir fiiller içinde olduğu, TC Anayasası’nın bu konudaki yürürlükteki 67. Maddesi’ni ihlal ettiği için Yüksek Seçim Kurulu’na ihbar ve şikâyet ediyorum.” diyerek şöyle devam etti:

“Yaklaşan seçimlere çok az süre kaldığı, her fiili ve konuşmasıyla seçim güvenliğini olumsuz etkilediğinden, konunun aciliyeti de dikkate alınarak, çok hızlı bir karar alınmasını ve gereğini Türk Ulusu adına, arz ve talep ederim.

Gereği için bilgilerinizi arz ederim.”

Kendisiyle görüştüğümüz Hüseyin Anıl, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında da Anayasa’ya ve Seçim Kanunu’na aykırı söylem ve eylem iççinde bulunduğuna dikkat çekerek, “O nedenle seçimin ardından Yüksek Seçim Kurulu tarafından TRT ve NTV’ye ceza uygulanmıştı. Yüksek Seçim Kurulu bu durumu göz önünde bulundurarak, derhal görevini yerine getirmelidir.” dedi. Bu konuda siyasi partilere ve vatandaşlara da çağrıda bulunan Anıl şöyle devam etti:
“Sayın Cumhurbaşkanı söylem ve eylemleri ile seçimi etkiliyor. Manipülasyon yapıyor. Son bir aydır verdiği demeçler seçim adaletini, güvenliğini ortadan kaldırıyor. Daha şimdiden seçimi şaibeli hale getiriyor. Bu konuda siyasi partilerin yöneticileri ve duyarlı vatandaşlar seçim kuruluna başvurmalılar.”

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.