Milletin Mirası Kimlere -5-

Bu haber 17 Eylül 2014 - 23:38 'de eklendi ve 676 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

(Temellerin Duruşması Ahmet Kabaklı S:64)

Yargıtay kararıyla hisselerin mülkiyeti CHP’ye geçerken, bu hisselerin gelirlerinin TDK ve TTK’ya intikal etmemesi için CHP avukatı tarafından 6 ayrı dava açıldı. Ankara Asliye Hukuk ve Asliye Ticaret mahkemelerinde süren bu davalarda CHP Avukatı Er Başar Özsoy ile TDK ve TTK avukatı Semih Ersoy arasında kıran kırana bir hukuk savaşı yaşanıyor.
CHP avukatı son olarak, İş Bankası’ndaki Atatürk hisselerinin yok edilmek istendiğini iddia ederek, duruma acilen müdahale etmesi için Ankara 1. Asliye Hukuk mahkemesinde dava açtı.
Yargıtay kararı ile mülkiyetleri CHP’ye geçen ancak henüz, CHP adına pay defterine kayıtlı olmayan yüzde 27.4’lük hisseler için Hazinenin 1 trilyon 83 milyarı nakit olarak İş Bankasına aktarması CHP yönetimini memnun etti. CHP avukatı, taleplerine anlayışlı yaklaşımından ötürü Hazine Müsteşarı Ayfer Yılmaz’a teşekkür etti. Dava dilekçesinde de, “dava konusu olmasına rağmen Hazinenin elindeki hisselerin sermaye artırımı bedellerini ödediği ve böylece Atatürk hisselerinin bu kısmının korunduğu” belirtildi.
Hazinenin 1982-92 yılları arasında kapalı olan CHP’nin yerine, sermaye arttırmaları sebebiyle ödediği 598 milyar da dahil edildiğinde bugüne kadar bankaya toplam 1 trilyon 681 milyar aktardığı öğrenildi. Bunu geri ödemek istemeyen CHP’nin parti adına kayıtlı 1.92’lik hissenin sermaye artırım bedelleri için ödenmesi gereken 71 milyarı öncelikle Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna fatura etmeye çalıştığı ortaya çıktı. Bu formülün yargı organlarınca da benimsenmesinin emsal kabul edileceği, ardından söz konusu 1 trilyon 681milyarın kurumlara yükletileceği ileri sürüldü.
CHP üzerine kayıtlı yüzde 1.92’lik hisseler için ödenecek 71 milyarın TDK ve TTK tarafından yapılması için önce İş Bankası Yönetim Kurulu üyeleri Ali Topuz ve Mustafa Timisi devreye girdi. 30 Mart 1995’te banka Yönetim Kuruluna giren bu iki isim, banka ile bu kurumlar arasında mekik dokuyarak mahkemeye gitmeden olayı kapatmak istedi. Ancak TDK ve TTK yöneticileri söz konusu ödemeyi yapmalarının mümkün olmadığını bildirince, bu kez Hikmet Çetin’in imzasını taşıyan birer uyarı yazısı aldılar.
Çetin yazısında “71 milyarın hisse senedi gelirlerinden veya hisse sahibi olan kurum gelirlerinden karşılanmasından başka yol bulunmadığını” öne sürerek şöyle dedi:
“Türkiye İş Bankasındaki Atatürk hisselerinin sermaye payı içindeki oranının korunması ve hatta yükseltilmesi başta partimizin ve kurumlarımızın görevi olduğu açıktır. Bu önemli görev yerine getirilmediği takdirde giderek banka sermayesi içindeki payın düşeceği ve nihayet kaybolacağı da ortadadır.” Çetin devamla, “Öncelikle bu yıl temettüler kullanılmak üzere, bankada halen mevcut 1500 adet hisseye ilişkin temettüler ve 1993 hisse senetleri
nemalarının da sermaye artırımı hesabına mahsuben kullanılması için Banka Müdürlüğüne yazılı talimat verilmesini” istedi. Kurumlar adına Çetin’e cevap gönderen Avukat Semih Ersoy ise, Atatürk hisselerinin sermaye payı içindeki oranın korunması görevinin bu senetlerin mülkiyetine sahip olan CHP’ye ait olduğunu belirterek. Söz konusu ödemenin yapılmasını istedi.
Öte yandan, İş Bankasının 5,5 trilyonluk 95 yılı karından TDK ve TTK ancak 9,5 milyarlık iki pay alabildi. Karın bir trilyon 470 milyarlık bölümü banka sermayesinin 10 trilyona yükseltilmesinde kullanılırken, dağıtılması gereken 1 trilyon 800 milyarlık karın henüz dağıtılmadığı, bu paradan TDK ve TTK’ya ne kadar aktarılacağının ise henüz belirsiz olduğu öğrenildi. 1982-92 dönemini kapsayan banka karından bu kurumlara isabet eden 400 milyarlık gelirle ilgili dava ise Ankara 3. Asliye Ticaret Mahkemesinde sürüyor.” ( 18 Temmuz 1995 – Zaman – M.Faruk Mercan )
Gelecek yazı; ( İş Bankasından CHP’ye Tepki) başlığı ile başlıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.