Milas’ta zeytincilik projesi tanıtıldı

Bu haber 03 Eylül 2014 - 23:53 'de eklendi ve 584 kez görüntülendi.

milaszeyincilikMilas İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ilçedeki organik zeytin tarımının yapılabileceği alanların tespitini kapsayan ve GEKA tarafından destekleme alan ‘Sürdürülebilir Organik Zeytin Yetiştiriciliği Yapılabilecek Alanların Belirlenmesi’ isimli projeyi düzenlediği toplantıyla tanıttı.

Haber Merkezi

Milas İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Güney Ege Kalkınma Ajansı’na sunarak, destekleme kazanan başarılı projeler arasında yer alan ‘Sürdürülebilir Organik Zeytin Yetiştiriciliği Yapılabilecek Alanların Belirlenmesi’ projesi düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. Milas Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda tanıtılan ve
GEKA’nın “Doğrudan Faaliyet Desteği” programı kapsamında destek alan ‘Sürdürülebilir Organik Zeytin Yetiştiriciliği Yapılabilecek Alanların Belirlenmesi’ projesi, organik zeytincilik anlamında çığır açabilecek bir proje olarak lanse edildi. İlçedeki zeytin tarımının yapıldığı alanların hangilerinde organik tarım yapılabileceğini bulmayı ve çiftçiyi organik tarıma yönlendirmeyi amaçlayan projenin tanıtım toplantısına; Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mustafa Yeşilkara, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Oktay Çelik, Milas Zirat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İradet Genç, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Atik, GEKA temsilcileri, muhtarlar ve zeytin üreticileri katıldı.
Milas’ta zeytincilik anlamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Kaymakam Fuat Gürel; “GEKA bu tür araştırmalara, projelere kaynak aktaran bir kurum. Bizde Gökçeler Mağarası, Uyku Vadisi ile ilgili destek aldık GEKA’dan ve bu projeyi gerçekleştireceğiz. Sivil toplum örgütlerine bu süreçte büyük iş düşmekte ve bu tür projeler üretmeliler ve bu projelerin içinde yer almalılar. İlçemiz zeytin potansiyeli olarak ülkemizin sayılı ilçelerinden bir tanesi, özellikle memecik zeytinin bölgesi de burası oluyor. Ağaç sayısı olarak da önde gelen ilçelerdeniz. Ancak bu verilerin yanında bazı sıkıntılarımız var. Bu sıkıntıları arkadaşlarımızın geliştirmiş olduğu projeler ile aşacağımıza inanıyorum. Zeytin ve zeytinyağı ile ilgili geçmişte bazı toplantılar yaptık. Neler yapabileceğimizi değerlendirdik. İlgili STK’lar ve odalarımız öncülüğünde yaptığımız değerlendirmeler sonucu en sonunda ‘Zeytin Hasat Şenliği’ isimli bir çalışma yapalım dedik. İnşallah ekim sonu kasım başında bunu gerçekleştireceğiz. Bu konuda tüm Milas halkından, sivil toplum örgütlerinden, üreticilerimizden, kamu kuruluşlarından ve diğer kurumlardan destek bekliyoruz. Tüm halkın içinde olduğu bir etkinlik yapmayı arzu ediyoruz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.