Milas’ta Yapımı Devam Eden Oteller Meclis Gündeminde

Bu haber 13 Temmuz 2015 - 0:34 'de eklendi ve 817 kez görüntülendi.

vbodrummeclidCHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Milas İlçesi Güllük Körfezi’nde yer alan Pina Yarımadası’nda, dünyada ender bulunan Halep çamlarının olduğu bölgede devam eden otel inşaatlarını TBMM gündemine taşıdı. Üstündağ Başbakan Davutoğlu tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde, “Anayasa’nın 169. maddesinde, ormanların ülke yönünden taşıdığı önem gözetilerek, korunmaları ve geliştirilmeleri konusunda ayrıntılı düzenlemelere yer verilmiştir. Aynı maddenin 3. fıkrasında, ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme izin verilemeyeceği ifade edilmektedir. Söz konusu turizm tesisi kurulması, Anayasa’nın 169. maddesine aykırı değil midir?” dedi.
Özcan Özgür
CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Milas ilçesi Güllük Körfezi’nde yer alan Pina Yarımadası’nda, dünyada ender bulunan Halep çamlarının olduğu bölgede devam eden otel inşaatlarını TBMM gündemine taşıdı. Üstündağ Başbakan Davutoğlu tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde, “Anayasa’nın 169. maddesinde, ormanların ülke yönünden taşıdığı önem gözetilerek, korunmaları ve geliştirilmeleri konusunda ayrıntılı düzenlemelere yer verilmiştir. Aynı maddenin 3. fıkrasında, ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme izin verilemeyeceği ifade edilmektedir. Söz konusu turizm tesisi kurulması, Anayasa’nın 169. maddesine aykırı değil midir?” dedi.
CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Milas ilçesi Güllük Körfezi’nde yer alan Pina Yarımadası’nda, dünyada ender bulunan Halep çamlarının olduğu bölgede devam eden otel inşaatlarını TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması talebiyle yazılı bir soru önergesi veren Üstündağ, söz konusu alana turizm tesisi kurulmasının Anayasa’ya aykırı olup olmadığını sordu.
Türkiye’nin ve Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden olan Güvercinlik’te, ormanlık alanda yapılan oteller tepki toplamaya devam ediyor. Güvercinlik Koyu’nda sekiz yıl önce çıkan yangında, 150 hektar Halep çamı ve kızılçam ormanı kül olmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koydaki ormanlık alan, 2006 yılında turistik tesis yapılması amacıyla 85, 80 ve 95 dönüm olarak üç şirkete tahsis edilmişti. 2007 yılında aynı anda üç noktada çıkan yangınlarda 195 hektar orman kül olmuştu.
Milletvekili Üstündağ, bölgede devam eden otel inşaatlarına tepki gösterirken, Başbakan Davutoğlu tarafından yanıtlanmak üzere verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi:
“Yapımı devam eden otel inşaatları orman alanında mıdır? Pina Yarımadası’nda yakın geçmişte bir orman yangını olduğu bilinmektedir; otel inşaatlarının bulunduğu alan, orman yangını olan yerlerden midir? Anayasa’nın 169. maddesinde, ormanların ülke yönünden taşıdığı önem gözetilerek, korunmaları ve geliştirilmeleri konusunda ayrıntılı düzenlemelere yer verilmiştir. Aynı maddenin 3. fıkrasında, ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme izin verilemeyeceği ifade edilmektedir. Söz konusu turizm tesisi kurulması, Anayasa’nın 169. maddesine aykırı değil midir? Söz konusu alan orman yangını olan yerlerden ise ağaçlandırma yerine otel yapımına izin vermek, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 17. maddesinde, devlet ormanlarının yanmasıyla elde edilecek yerlerde yapılacak her türlü yapı ve tesislere Orman İdaresi’nce el koyulacağı ve yine aynı kanunun 93. maddesine göre yanmış orman alanlarında, Orman Kanunu’nun 17. maddesine aykırı eylemlerde bulunanların cezalandırılacağı belirtilmektedir. Mezkur ormanlık alanda turizm tesisi inşa etmekte olanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Söz konusu proje orman vasfı altındaki alanda ise otel yapımına ilişkin imar düzenlemeleri hangi mevzuata göre, nasıl yapılmıştır? İmar izinleri, hangi mevzuata göre ve hangi kurumlar tarafından verilmiştir? Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 02.08.2013 tarihinde İzmir’de bir toplantıda yaptığı konuşmada, ‘İnsanlar Twitter’dan yazıyorlar. Yanan alan fotoğrafı koyup, otel olacak diye… Öyle bir şey söz konusu değil, genelge var. Öyle bir liste varsa bir yerde gösterin, kendim geri alacağım. Yanan alanı başka maksatla vermek mümkün değil. Yanan alanlar asla başka yere verilemez, doğrudan bir yıl içinde ağaçlandırmak mecburiyetindedir. Anayasa’nın 169. maddesinde çok açık emredici bir hüküm bulunuyor. Bu bizim için çok önemli. Otel yapmak mümkün değil, etrafı çevriliyor tespit ediliyor ve bir yıl içinde tekrar ağaçlandırıyoruz. Başka maksatla vermiyoruz.’ demiştir. Orman Bakanı, bu açıklama ile Pina Yarımadası’ndaki inşaatlar arasındaki çelişki karşısında kendisini nasıl geri alacaktır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.