Milas’ta tarihi eser talanı

Bu haber 19 Ekim 2017 - 0:07 'de eklendi ve 663 kez görüntülendi.

Muğla Milas’ın Korucuk Mahallesi’nde kepçe ile tarihi eser arayan şahıslar, hem doğayı hem de tarihi talan ediyor.

Bir grup doğa yürüyüşçüsünün, Korucuk’un Kocadağ mevkisinde gerçekleştirdiği trekking esnasında ortaya çıkan manzara görenleri hayrete düşürdü. Kocadağ’ın eteğinde tarihi eser arayan şahıslar, kepçe ve iş makineleriyle alanda kaçak kazı gerçekleştirdiği görüldü. Yerin 10 metre derinliğine tarihi eser aramak amacıyla inen kaçak kazıcılar, üzerinde yazı bulunan mermer bloklarına ulaştı.
Trekking esnasında karşılaştıkları durumla, hayrete düştüklerini belirten doğa yürüyüşçüleri, “Korucuk’ta doğa yürüyüşü yapmak amacıyla, bir grup arkadaşımızla birlikte Kocadağ mevkisine doğru yola çıktık. Dağın eteklerine ulaştığımızda, şok edici bir manzara ile karşılaştık. Kepçe ile birçok mermer blok çıkarıldığını gördük.” dedi.
Milas’ın kültürel ve tarihi zenginliğe sahip bir yer olduğunu söyleyen doğa yürüyüşçüleri, tarihi eser arayışına girerken doğanın da katledildiğine dikkat çekerek: “Bazı şahıslar, burada define avcılığına başlamış. İş makineleriyle, ağaçlık araziyi kazıp tarihi eser arayışına girişmişler. Doğayı tahrip etmişler. Yerin 10 metre derinliğinde büyük çukurlar açmışlar. Biz, yetkililerden hem tarihimizi hem de doğayı katleden ve talan edenleri bulmalarını istiyoruz. Kaçak kazıcıların durdurulmasını ve Milas Müze Müdürlüğü yetkililerinin harekete geçmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandılar. (İHA)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.