Milas’ta minik eller fidan dikti

Bu haber 17 Mart 2015 - 0:49 'de eklendi ve 554 kez görüntülendi.

milasminikellerMilas’ta ilköğretim öğrencileri yanık alanda yapılan ağaçlandırma çalışmalarında fidan dikti.

Haber Merkezi

Milas Orman İşletme Müdürlüğü, geçtiğimiz sene Ören’de yaşanan yangın sonucu zarar gören alanda, öğrencilerin ve gönüllülerin katılımıyla fidan dikimi etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlikte, 2 bin 500 adet fıstık çamı fidanı toprakla buluşturuldu. Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, öğrencilerle birlikte fidan dikti.

Milas Ören’de 2014 Ağustos ayında çıkan orman yangınında yanan alanda ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Öncelikle yanan alanlarda temizlik çalışması başlatan orman ekipleri, daha sonra geniş alanda doğal tohumlama yaptı. Ayrıca ağaçlandırılacak sahayla ilgili ‘Karacahisar Sel Kontrol Projesi’ hazırlandı. Yaklaşık 500 hektarlık alanı kapsayan proje ile yanan havzada toprak ve topografik şartların uygun olduğu yerlere teraslar halinde toprak işleme yapıldı. Bu teraslara ibreli türlerden fıstık çamı, kara servi, yapraklı türlerden; zakkum, sakız, akasya fidanları dikildi. Proje sayesinde kademeli bir yapıya kavuşturulan alanda su akışı yavaşlatılarak erozyonun önüne geçilmesi planlanıyor.

Öğrencilerde orman bilinci ve sevgisi oluşturmak isteyen Milas Orman İşletme Müdürlüğü, Ören’deki Türkevleri mevkiinde bulunan yanan alanda fidan dikim etkinliği düzenledi. 2 bin 500 adet fıstık çamı fidanının toprakla buluşturulduğu etkinliğe; Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Milas Orman İşletme Müdürü Tayfur Kazakoğlu, Karacahisar Orman İşletme Şefi Yunus Aydın, Hanay Sitesi sakinleri, Ören İlk ve Ortaokulu yöneticileri ile öğrenciler katıldı.

Yangının hemen sonrasında çalışmalara başladıklarını söyleyen Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, alanda yürütülen çalışmalarla ilgili olarak, “ Yangında ciğerlerimiz yandı. Yangın sonrasında hemen o günden itibaren çalışmalarımıza başladık. Yanan alanlarda temizlik gerçekleştirdik. İş makineleriyle uygun alanlarda sürümler gerçekleştirdik. Yaklaşık 500 hektarlık alanda yürüteceğimiz proje ile uygun türlerle burayı ağaçlandıracağız. Bugün site sakinleri, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile yeşillendirme faaliyetlerine başladık. İnşallah bu alanı tamamıyla yeşile dönüştüreceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.