Milas’ta Lenox Tarla Günü Yapıldı

Bu haber 08 Nisan 2014 - 20:05 'de eklendi ve 580 kez görüntülendi.

milastalenox651615165165Yem Bitkileri çeşitliliğini arttırmak amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar sonucunda Milas’ta Lenox’ta Tarla Günü düzenlendi.

Kadir Tamer

Milas İlçesi’nde Dörttepe köyünde Hüseyin Çırak’ın arazisinde yapılan demonstrasyon çalışmaları sonunda Ot Tipi Yem Şalgamı hasadı için ‘Tarla Günü’ düzenlendi. Tarla günü etkinliğine Milas Kaymakamı Fuat Gürel, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, İl Müdür Yardımcısı Muhammet Sevinç, Şube Müdürleri, Milas İlçe Müdürü Oktay Çelik, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, sivil toplum kuruluş temsilcileri, çok sayıda üretici katıldı. Demonstrasyon alanını gezen katılımcılar teknik personelden konu ile ilgili bilgiler aldı. İl Müdürü Nazif Ekici ve beraberindeki heyet ayrıca Milas’ta Yılmaz Akbay ve Hasan Kumral’a ait patates ve çilek üretim alanlarını ziyaret ederek üreticilerden ve teknik elemanlardan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

5 dekar alanda yapılan çalışama sonucunda iyi bakım şartlarında dekardan 7,5-10 ton civarında ürün alınabiliyor. Lenox bitkisi hayvanlara taze yem olarak verilebildiği gibi silajı da yapılabiliyor. Sulama imkânı bulunmayan ve yem bitkisi sıkıntısı çeken köylerimizde kışlık olarak kıraç arazilerde ekimi önerilen Lenox, çiçekleri ile de arıcılıkta iyi bir polen kaynağı durumunda bulunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.