Milas’ta hayvan barınağına gönüllü eli değdi

Bu haber 01 Nisan 2014 - 20:50 'de eklendi ve 814 kez görüntülendi.

milastahayvanbarigani6516165Milas’a bağlı Güllük mahallesindeki hayvan barınağı, gönüllü hayvan severler tarafından bakıma alındı.

Haber Merkezi

Hayvan severlerin başlattığı ve kısa sürede güzel değişimlere sahne olan yardımlaşma kampanyası için barınakta açılış töreni düzenlendi. Törene katılan çok sayıda hayvan sever, açılışa gelerek mama, ilaç, battaniye, kulübe gibi malzemelerle hayvanlara yardım eli uzattılar. Köpeklerle ilgilenen ve barınağı gezen hayvan severler gün boyu hoş bir vakit geçirdiler.

Barınaktaki imece usulüyle başlatılan yardımlaşma hareketinin öncülerinden olan Sabiha Erol Daşdemir, yardım kampanyasının bir ziyaretle başladığını belirterek şunları kaydetti: “Arkadaşlarla köpekleri ziyarete geldiğimizde barınaktaki durumun çok vahim olduğunu gördük. Köpeklerin düzenli yatacak yerleri, yiyecek mamaları hatta mama kapları yoktu ve birçok köpek hastaydı. Hep birlikte tutulan hayvanlar arasında kısırlaştırmanın da pek olmaması nedeniyle üreme oluyordu. Bu barınaklardaki asıl amaç; sokak hayvanlarının aşılarını yapıp, onları kısırlaştırıp daha sonra hayvanları alındıkları yere bırakmaktır. Fakat burada böyle bir sistem işlemiyordu. Sonra ne yapalım diye düşünürken bizim gibi gönüllü hayvan severlere ulaşıp bir yardım hareketi başlatalım dedik ve sosyal medya üzerinden barınağın sorunlarını ve yapılabilecek yardımları duyurduk. Sonra gönüllüler Bodrum’dan, İstanbul’dan, Ankara’dan ve pek çok yerden destek olmaya başladılar. Vakit buldukça buradaki hayvan severler gönüllüler olarak barınağa gelerek, barınakta revizyon işlemlerini başlattık. Kısa sürede barınak güzel bir manzaraya kavuştu. Gönüllüler olarak hayvanlara yardımda bulunduğumuz için mutluyuz. Ben bu oluşumda maddi-manevi destekte bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

Hayvan sever gönüllülerden olan ve barınağa birçok yardımda bulunan Güllük Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Nevzat Balkır; dünyanın herkesin yaşaması için kurulmuş bir düzen olduğuna işaret ederek; “Bu düzene sahip çıkmamız için tüm canlılara sahip çıkmamız gerekir. Bu işe öncülük yapmak önemli biz de yardımlarda bulunduk ancak ben Sabiha hanımı eşini ve çocuklarını kutluyorum. Onlar kendilerine ayırmaları gereken özel zamanlarını buradaki hayvanlara ayırdılar. Tüm vatandaşları bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Herkes gücü oranında bir yardım yapabilirse ne mutlu” dedi.

Barınaktaki hayvanların aşı ve kısırlaştırma işlemlerinde yardımda bulunan ve açılışa katılan Veteriner Hekim Mehmet Ali Sonkul, barınakların işlevinin toplum tarafından yanlış anlaşıldığını söyleyerek açıklamalarda bulundu. Güllük’teki barınağın geçirdiği değişim ile örnek olmaya başladığını söyleyen Sonkul; “İsmini sayamadığım birçok kişi sağ olsunlar destek oldular. Bizde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Burada yüzde 90 gönüllü çalışıyoruz. Türkiye’de barınakların adı zaten geçici hayvan barınağıdır. İnsanlar bunu yanlış anlıyorlar. Geçici hayvan barınağı ne demek? Hayvan bulunduğu ortamdan alınır. Alınan hayvan barınaktaki sorumlu veteriner hekim tarafından kısırlaştırılır, gereken aşıları yapılır ve yerine bırakılır. Fakat bu barınaklar hayvanlar için kalıcı barınaklar değillerdir.” diyerek barınakların işlevini anlattı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.