Milas’ta Başkan Tokat 2014’ü değerlendirdi « Hamle Gazetesi

Milas’ta Başkan Tokat 2014’ü değerlendirdi

Bu haber 01 Ocak 2015 - 23:21 'de eklendi ve 583 kez görüntülendi.

milas29014Geride kalan bir yılı ‘sancılı bir yıl’ olarak değerlendiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yeni yılda belediyenin sorumluluklarının artacağına dikkat çekerek, bu bağlamda çalışmalara hız vereceklerini söyledi. Başkan Tokat, Yahudi Mezarlığı’nın kötü durumu için de çalışma başlatacaklarını kaydetti.
Haber Merkezi
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat, Faik Karagöz kahvaltılı toplantıda ilçedeki gazetecilerle bir araya geldi. 2014 yılında yaşananları değerlendiren ve milletvekilliği konusunda kesin ve net ifadelerle aday olmayacağını dile getiren Başkan Tokat, 2015 yılını seferberlik yılı olarak ilan etti.
Konuşmasına Büyükşehir Yasası’yla birlikte düşen belediye gelirlerine dikkat çeken Başkan Tokat; “İller Bankası payı dışında ilçe belediyelerinin dışa dokunur bir gelir payı kalmadı. Size ilk verdiğim 4.5 milyon rakamının içerisinde emlak vergisi, su geliri, ilan reklam geliri, mezbaha hasılatı, otopark geliri hepsi var. Şimdi ise onların hiçbirisi yok. Bizim şuanda dişe dokunur tek gelir kalemimiz elimizdeki gayrimenkullerin kiralarından elde edilecek gelirler, çevre temizlik vergisi bir de İller Bankası’ndan gelen pay var. Yani şuanda bizim en son gelen İller Bankası payımız 900 bin liraydı. Yani size 1.6 dediğimiz pay sizle görüştükten sonra 900’lere geriledi. Tabi bunun sıkıntılarını iktidar partisine mensup belediyelerde yaşıyorlar. Ama ilk başlangıç itibariyle İller Bankası’ndan kesinti yapılmaması bizim biraz en azından sıkılan boğazımızı gevşetir. Fakat yeterli değil, buna bir düzenleme getirilmesi gerekiyor ve bu konuda çalışıldığını biliyoruz. Ama biz sadece bu çalışmaları düşünmeden gayrimenkul satışları gibi yöntemlerle 2016 yılında elimizde kaynak bulunmasını sağlayacağız. Bu anlamda sistem olarak 20014’ten daha iyi bir yıl olacak. Asıl vurgulamak istediğim performans olarak bizim 2015 yılında üst düzeyde çalışmamızı gerektirecek bir yıl olacak.” diye konuştu.
2014’ün önemli projelerinden olan altyapı ve yağmur suyu çalışmalarında yüzde 70’leri aşan bir seviyeye gelindiğini söyleyen Tokat, çalışmaların doğası gereği bir takım sıkıntılar getirdiğine vurgu yaparak şunları kaydetti; “Altyapı tamamlandıkça Milas Belediyesinin üst yapıyla ilgili hemen yerine getirmesi gereken sorumluluklar söz konusu. Bu anlamda Milas Belediyesinin bütün yaşamı boyunca yaptığı yolu bu dönem yapmamız gerekiyor. Tabi burada bir usul bir yöntem belirlemek gerekiyor. Bir yıl içerisinde bütçemizin tamamını bu işe ayırsak belki yetmez”
Yahudi Mezarlığı’nın durumuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Tokat; “Yahudiler bizle beraber yaşamış aynı havayı koklamış hemşehrilerimizdir. Benim doktorum Yahudi’ydi. Milas’ta Yahudi Mahallesi diye bir yer var halen. Bunun yanında benim bazen yüreğim sızlıyor. Onlar giderken havranın anahtarını teslim etmişler bize. Burayı illaki kullanacaksanız bir eğitim kurumu yapın demişler. Şimdi biz havrayı yıkmışız yerine Halk Eğitimi binası dikmişiz. Şimdi bunlar çok üzücü şeyler.” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.