Milas’ta 8 bin yıllık kaya resimleri korunamıyor

Bu haber 14 Ocak 2015 - 0:18 'de eklendi ve 730 kez görüntülendi.

rwsimlerrMilas’a bağlı Bafa ve Kapıkırı Mahallerindeki Herakleia Antik Kenti’nde bulunan tarih öncesi döneme ait 8 binlik kaya resimleri korunamadığı için yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Haber Merkezi
Bir bölümü Milas sınırları içerisinde yer alan Beşparmak Dağları yamacında kurulu Herakleia Antik Kenti, tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Antik kentin en renkli eserlerini ise kaya resimleri oluşturuyor. Bölgede arkeolojik çalışmalar yapan Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü üyesi Dr. Anneliese Peschlow-Bindokat tarafından 1994 yılında bulunan kaya resimleri, artan tahribat nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bir kısmı yıkılan Yediler Manastırı’nın hemen yanı başında bulunan bir kayaya resmedilen dini motifler ve figürler, yakın geçmişte kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce zarar gördü. Dağlardaki kayaların oyuklarına yapılan resimlerin yıllar önce tamamıyla korunduğunu ancak zamanla tahrip edildiğini anlatan yöre halkı; “Yediler Manastırı yakınındaki bir kaya resmi baştan aşağıya iniyordu. Ama şimdi bu resimlerin büyük bir bölümü kayadan kazındı. Resimde yer alan figürlerin özellikle yüzleri tahrip edildi.” diyerek bölgeye turist çeken tarihi değerlerin korumaya alınmasını istedi.
Maden ocakları büyük tehdit!
Bölgede yoğun bir şekilde faaliyet gösteren maden ocaklarının ve denetimsiz turist ziyaretlerinin tarihi eserlere zarar verdiğini belirten uzmanlar ve çevreciler; “Bu tarihi ve kültürel mirasın yeni feldspat ocaklarına feda edilmemesi gerekiyor. Maden ocağındaki çalışmalar sırasında patlatılan dinamitler büyük tehdit oluşturuyor. Kısa süre önce Yediler Manastırı’ın bir bölümü yıkıldı. Manastırı ziyaret eden turistlerin yaralanmasına, kaza geçirmesine neden olabilecek noktalar var. Ama buralarda da hiçbir güvenlik önlemi yok! Bu tarihi ve doğal güzellikleri bozmadan korumamızı sağlayacak bir turizm politikası gerekiyor” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.