Milas ilçemizde konuklarımız var

Bu haber 10 Ağustos 2009 - 0:00 'de eklendi ve 871 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Milas kaymakamlığı ile Gençlik Servisleri Merkezi (GSM) işbirliğinde ilçemize gelen Almanya, Güney Kore, Japonya, Gürcistan, İrlanda, Sırbistan, İspanya, Fransa, Rusya ve Yunanistan uyruklu öğrenciler 15 günlük kamp dönemi için ilçemizin konukları.
1 Ağustosta ilçemize gelen konuklarımız 14 Ağustos tarihine kadar ilçemizde kalacaklar…
Milas Kaymakamlığı ve gençlik Servisleri Merkezinin kültürler arası ön yargıyı kırmak ve kültürlerin kaynaşması noktasında buluşturmayı amaçladıklarını belirtmişlerdir…
Milas Kaymakamlığının öğrencilerle buluşmasından sonra yapılan ve yerel basına yansıyan açıklama ise şöyleydi:
“Uluslar arası gönüllü çalışma kamplarının amacının; Evrensel dostluk bağlarını güçlendirmek,toplum yararına yapılan çalışmalarla gönüllülük ruhunu geliştirmek ve toplumsal bilinci yükseltmek, gençlerin işbirliği, paylaşma ve hoşgörü duygularını geliştirmek ve onlara yeni yaşam deneyimleri kazandırmak, gençlerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak ve bilinçli birer birey olmalarını sağlamak; gençlerin doğal çevreye ve topluma karşı duyarlı olmalarını ve toplumsal fayda ilkesi için çalışmanın erdemliliğini aşılamak ve bu kavramı(toplumsal fayda) onlara özümsetmek…”
Gençler için çalışan ve Türk gençliğini uluslararası platforma taşıyan ve gençlere anlamlı hedefler göstererek gelişimleri için çabalayan; Gençlik Servisleri sorumlusunun birimi tanıtıcı bilgisi ise şöyledir:
* GSM-Gençlik Servisleri Merkezi 1985 yılında uluslararası kültürel gençlik değişim projeleri organize etmek amacıyla Ankara’da kurulmuştur. GSM’nin temel amacı Türk gençliğini uluslararası platformlara taşıyarak, onların farklı kültürlerle buluşmasına, gençler arasında ortak anlayış ve hoşgörünün gelişmesine katkı sağlamaktır.
* GSM bu amaçla 1985 yılından beri 38 ülkeden toplam 62 partner kuruluş ile aktif işbirliği içerisinde yurtiçinde ve yurtdışında onlarca başarılı proje gerçekleştirmiştir. Sadece 2003-2004 yılları arasında
* GSM projelerine katılan genç sayısı 2.500’dür.
* GSM tarafından her yaz düzenli olarak organize edilen etkinliklerin başında Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları gelir.
* GSM her yaz Türkiye’nin 15 ayrı beldesinde üniversite, belediye ve çeşitli kamu kurumlarıyla işbirliği içerisinde 20 ayrı uluslararası çalışma kampı düzenlemektedir. Bu kampların temel amacı gençlerin gönüllü enerjilerini toplumsal kalkınma projelerine kanalize etmek ve gençler arasında uluslararası dostluk bağlarını geliştirerek Dünya barışına hizmet etmektir.
* GSM bu faaliyetlerini UNESCO/CCIVS çatısı altında yürütmektedir.
* GSM’nin diğer bir etkinlik alanı ise, Avrupa Birliği 1995 Barselona Bildirgesi sonucundaki süreçte oluşan Avrupa-Akdeniz Gençlik Programlarının Türkiye’de organize edilmesi, tanıtılması ve yurtdışında düzenlenen programlara Türkiye’den gençlerin aktif katılımının sağlanmasıdır.
* GSM tarafından organize edilen bu programların finansmanı Avrupa Birliği tarafından sağlanmaktadır.
Bende yapılan bu etkinliği buraya taşıyarak ve sizlerle paylaşarak ilçelerimizde de hoş çalışmalar ve çabaların olduğunu iletmek istedim…
Şimdi bu yabancı konuklar özgün Türk kültürünü tanıyacaklar, bizim değerlerimizi örf ve ananelerimizi öğrenecekler. Geçmişten gelen ve süzgeçte kalan çok fazla değerlerimiz olduğunu ve özgünlüğümüzün bizi biz yapan değerler olduğunu görecekler.. Toplumların varlığına anlam katan en önemli etkenlerden birisi kültürel değerlerin korunması ve yaşatılmasıdır… Bunu asla unutmamalıyız..
Sonuç olarak gençlik kampları, gençlerin yeni yaşam deneyimleri kazanmalarını ayrıca  farklı fikir ve anlayışlarla tanışmalarını, kişisel birikimlerini zenginleştirmelerini, ortak zaman ve mekânları diğer arkadaşları ile paylaşmalarını, ekip çalışmaları içerisinde eksikliklerini görmelerini ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlar. Ayrıcada kültürlerin buluşması ana tema olduğu zamanda, dünya barışına ve dostluklarına anlamlı katkıları olacaktır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.