Milas İki Milletvekili Çıkarabilir Mi?

Bu haber 23 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.424 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Nejat Altınsoy arkadaşımın önceki günkü “Kent Yazıları” köşesinde yer alan yazısının başlığı “Milas, iki milletvekili çıkarabilir” şeklindeydi.

İlginçtir, aynı gün bu köşede “Mitingden Sonraki AK Parti” başlıklı yazıma internette yapılan yorumlardan birinde “Sema Açıkgöz” adındaki okurum da bu konuda “Hasan Kökten Milas’lı. Fethiye ve Milas’lılar Muğla’da hemşericilik ilişkileri en güçlü iki ilçedir. Milaslılar diyor ki, ‘Akın Üstündağ nasıl olsa CHP birinci sırasında garanti seçilecek. Biz Hasan Kökten’e yüklenelim iktidar partisinden bir Milletvekilini ilçemize kazandıralım.’ diyorlar.

AKP Muğla teşkilatı kendi içerisinde çekişe dursun halk böyle düşünüyor.” demiş.

Tesadüf işte… mi demeli?

xx        xx        xx

Ben öncelikle bu vesile ile önceki gün geçirdiği trafik kazasında, seçim yarışından kopabilecek şekilde yaralanan AK Parti Muğla Milletvekili Adayı Hasan Kökten’e geçmiş olsun diyorum. Kendisini Allah korumuş…

Yine bu vesile ile belirteyim; bu köşede zaman zaman okurlarımın yorumlarını da paylaşıyorum. Gazetemizin web sitesinde yer alan, özellikle önceki günkü yazımın altına yapılan yorumları bir ara mercek altına alacağım. İlginç yorumlar yapılmış…

xx        xx        xx

Nejat Altınsoy, köşesinde AK Parti ikinci sıra adayı Hasan Kökten’in tıpkı liste başı aday Hasan Özyer gibi ciddiye alınması gerektiğine dikkat çekmiş. Nedenini de şöyle açıklamış:

CHP’nin Milaslı ağır toplarından bir siyasetçi, geçtiğimiz günlerde Hasan Kökten konusunda bir uyarıda bulundu. Uyarıyı sizlerle de paylaşalım. Usta siyasetçi;

‘Millet atıp tutuyor ama iş öyle değil. Hasan Kökten CHP kökenli bir siyasetçi. Göreceksiniz Hasan (Kökten) Milas CHP’nin ve diğer siyasi partilerin kırsal oylarından 5 bin ila 10 bin civarında oyu Ak Parti’ye taşıyacak. Hadi canım demeyin (!) Milas’ta yaşayan, havayı koklayan, kırsalı karış karış gezen biziz, biz görüyoruz. Hasan’ı (Kökten) yabana atmayın’ dedi.

O “usta siyasetçiNejat arkadaşımın köşesinde sözlerini şöyle sürdürmüş:

Milas; CHP’nin birinci sırasını, Ak Parti’nin de ikinci sırasını kendisinin görüyor. Her iki adayın (Üstündağ ve Kökten) sıralamada seçilebilir yerde olmasını siyasi başarı olarak görüyor. Bu durum Milas seçmenine büyük sorumluluk yüklüyor. Bu nedenle Milas kırsalında bazı aileler ikiye bölünmüş durumda.

Düşündürücü…

xx        xx        xx

Okurum Sema Açıkgöz’ün de altını çizdiği gibi Milaslılarda ve Fethiyelilerdehemşericilik” güçlüdür. Keşke yeni adımızla bizim Menteşelilerde de o duygu gelişebilse değil de olabilse…

Parlamentoda gurubu bulunan partilerin hiç birinde seçilebilir yerde il merkezinden bir aday yok, maşallah kimsenin de gıkı çıkmıyor!

Evet, Milaslıların ve Fethiyelilerin hemşericilik” duyguları gelişmiş ve güçlüdür, ama Fethiye’nin “mikro milliyetçiliğiMilas’ta yoktur!

xx        xx        xx

Tabi ben Nejat arkadaşım ile hasbıhal eden Milas’ın siyasi düşünürünü “gayri ciddi” bulmuyorum. Ki okurlarımdan Sema Açıkgöz’ün sözleri de kendisini bir bakıma doğruluyor. Demek ki bu konu Milas’ın gündeminde var.

Peki, Fethiye’nin gündeminde yok mu?

AK Parti’de Fethiyeli Hasan Özyer liste başı milletvekili adayı.

CHP’de Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir üçüncü sıra milletvekili adayı…

Fethiyeler de Milaslıların baktığı pencereden bakarlarsa “Her iktidardan, hem muhalefetten iki milletvekilimiz olsun” diyeceklerdir. Ancak FethiyelilerinListe başı garantili, biz üçüncü sıradaki adayımızı garantiye alalım” düşüncesi içine girebileceklerini de düşünmek gerekir!

Doğrusu ben Milas kırsalında ailelerin CHP’li Üstündağ ve AK Partili Kökten için ikiye bölündüklerine inanamıyorum. Ancak hal böyle ise sonuç değişmez:

CHP 3, AK Parti 2, MHP 1…

xx        xx        xx

AK Parti’nin 2’nci sıra adayı Hasan Kökten Çomakdağ Kızılağaçlıdır. Çomakdağ Kızılağaç ise her zaman CHP’nin birinci çıktığı Köy (mahalle) olmuştur. Ki Hasan Kökten’in kendisi de CHP kökenlidir… (!)

Ben bırakın Milas’ı, Hasan Kökten’in adaylığına rağmen 7 Haziran’da Çomakdağ Kızılağaç sandıklarından CHP’nin birinci parti çıkacağını şimdiden rahatlıkla söyleyebilirim.

Seçimin nabzını tutmak istiyorsanız, ya bir berberle ya da bir taksici ile görüşmeniz size ipucu verebilir.

CHP’li bir berber AK Partili müşterisinin tıraşını yaparken, seçim sonucunu soruyor. AK Partili müşterinin yanıtı “CHP 4, AK Parti 1, MHP 1” şeklinde oluyor. Berber böyle bir tabloyu AK Partili birinden duyunca şaşkına dönüyor. AK Partili müşteri de berberin şaşkınlığını fark edince şöyle devam ediyor:

Şaşılacak bir durum yok. Siz sandıktan yine 3 vekille çıkacaksınız, ama bizim ikinci sıradakini de sizinmiş gibi sayabilirsiniz.

Fıkra gibi…

xx        xx        xx

Muğlalı mizahı sever. Kendisi ile dalga geçmesini bilir.

Bu Milas meselesi gazetemizin haber merkezinde tartışılırken, AK Partili değil, “Tayyipçi” dizgicimiz Şenol Yağlı şöyle diyordu:
Milaslılar, Fethiyeliler adaylarına sahip çıkarlarsa, adayı olmayan ilçeler neye sahip çıkacaklar?

Güzel soruydu… Yanıt verebilen olmadı…

xx        xx        xx

Şu anda Hasan Özyer’in liste başı olması nedeniyle AK Parti’nin Muğla’da en güçlü olduğu bölge Fethiye bölgesi… Yine de burada; Seydikemer’den AK Parti’nin yüzde 60’lara varan bir oy ile birinci çıkması beklenirken, Fethiye’de CHP’nin açık ara olmasa da önde çıkabileceğini söyleyebiliriz.

30 Mart yerel seçimlerinde Fethiye’de 100 bin 96, Fethiye’den ayrılarak ilçe olan Seydikemer İlçesinde ise 44 bin 545 seçmenin oy kullandığını göz önüne alırsak, Muğla’da partilerin “1 milletvekilliği” için mücadele ettiklerini söyleyebiliriz!

xx        xx        xx

Peki, Milas iki milletvekili çıkarabilir mi?

Sadece Milas değil, hem Milas hem de Fethiye iki milletvekili birden çıkarabilir. Geçmişte her iki ilçenin de hem CHP’den hem AP’den (sonra DYP) milletvekili çıkardığı olmuştur. Çünkü o ünlü “Sakarın altı, Sakarın üstü denklemiMilas ve Fethiye üzerinden kurulmuştur.

Bu gün ise nüfusu ve dolayısıyla seçmeni ile başı çeken ilçe Bodrum’dur. Fethiye ise Seydikemer ilçesi kuruluşu gerçekleştirilerek bölünmüştür…

Bodrum’un seçilebilir yerde adayı yok.

Bu durumda Bodrum CHP’li Üstündağ’a mı, AK Partili Kökten’e mi sahip çıkar?

Bu soruyu Menteşe ve Marmaris içinde sorabilirsiniz… Yine bu soruyu CHP’nin 4’ncü sıra adayı Av. Burak Erbay üzerinden ele alıp, “Dalaman Çukuru, yani Köyceğiz, Ortaca, Dalaman parlamentoda kendilerini temsil edecek bir isim görmek isteyip, Burak Erbay’ı seçtirmek için CHP’ye yüklenirler mi?” şeklinde sormak da mümkün…

Bu seçimin gerçeği partilerin “1 milletvekilliği” için mücadele ettikleridir. CHP 4 diyor. AK Parti 3 diyor MHP 2 diyor.

Bunun doğru ifadesi ise AK Parti’nin iki milletvekilliğini koruma mücadelesi verdiğidir. Bu gelinen nokta ise Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın başarısı değildir!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

7 ADET YORUM YAPILDI
resat oztepe 23 Mayıs 2015 / 08:55

Gocuman; Berber ve Taksici denklemi iyi de terzi yi ve ayakkabı boycısı denklemii unutmamak lazımdır diye düşünüyorum.Hasan (Kökten) Beyefendiye de bu vesile ile geçmiş olsun diyorum. oldukça ağır bir kaza!?….Allah korumuş.Kaza deyince aklıma Rahmetli Adnan Kahveci, Recep Yazıcıoğlu geldi. Seçim yaklaştıkça olaylar ve adaylar daha net görünmeye başladı. Hizmet ile ideoloji,söylem ile eylem yarışıyor. gerçi gadın moğlam da hizmete bakan yok da. sevgi ve saygı.

Mehmet Ali Yılmaz 23 Mayıs 2015 / 10:26

Milas 2 vekil çıkartır, Akparti 2 net çıkartır, CHP 3 . bence Boşta olan MHP nin vekilliği. bir de M. Kemal Önnekli ye göre “Yavuz Demir” il başkanı da olacak, Güllükte konakladığı ve misafiri olduğu yer ve sahibi için Yazmış… neyse sizin gibi köşe yazarının yazısına yorumda, böyle birinin adını yazmak da kusur, beni affedin…

Hasan Yılmaz 23 Mayıs 2015 / 10:41

Yazının son paragrafının son cümlesi yazıyla bütünleşen harika bir cümle olmuş.Bu halk tusunami gibi gelir seni de o’nu da yutar…..

ayla ak 23 Mayıs 2015 / 19:31

Fethiye’nin iki milletvekili zaten var. CHP kontenjan adayı sayın, Ömer Süha Aldan kendisinin Fethiyeli olduğunu beyan ediyor. On beş yıldır Fethiye’de yaşadığını söylüyor. İnsanların doğdukları yer değil beyan ettikleri, kabul ettikleri yer memleketleri dir. Doğdukları yer ve köken olarak bakarsak Belediye Başkanı Sayın, Behçet Saatçi’de Trabzonlu. Ömer Süha Aldan’da Fethiye’lidir. CHP nin 2. sırasındadır. Kolayca seçilecektir. Yani Hasan Özyer ve Ömer Süha Aldan olmak üzere Fethiye’nin iki milletvekili zaten var. Bu sefer Milas’lıların da iki milletvekili olacaktır. CHP den Akın Üstündağ ile AKP den Hasan Kökten. Kalan iki milletvekilliği MHP ve HDP arasında birer tane bölüşülür. Yatağan’lılar ve Datça’lılar da adaylarına sahip çıkacaklardır. Bodrum’da HDP li adaya sahip çıkacaktır. Bodrum hem sosyalistlerin hemde Kürt kökenli vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı bir ilçedir. Adaylarına sahip çıkacaklardır. Mecliste grubu olan partilerden HDP hariç diğer partilerin Muğla İl teşkilatları hep sorunlu. CHP atanmış il başkanından rahatsız. MHP il başkanı sanki kendisi adaymış gibi resmini afişe ettiği araba donatmış. AKP iki listeli il başkanlık yarışmasının sıkıntısını aşabilmiş değil. En rahat il teşkilatı HDP nin. Derinden ve yoğun bir şekilde çalışıyorlar. 7.Haziranda sonuçlar CHP: 2 AKP: 2 MHP: 1 ve HDP: 1 şeklinde de olma ihtimali vardır. Böyle sonuçlanmasa bile HDP, CHP yi bir milletvekilliğinden edebilir. 7 haziran akşamı Mğla’dan çok ihtimalli sonuçlar çıkacak gibi.

ibrahim ilhan 23 Mayıs 2015 / 20:56

bunca yorumlardan ve yaşanmışlıktan yola çıkarak, örneğin sayın vekil adayım hasa köktenin milas ta hdp seçim bürosunu ziyaret etmesi ve bu ziyaretin propaganda malzemesi haline getirilip ziyaretin bir nezaket ziyareti olmasının yanında sanki kolkala yürüyormuş imajı vermeye çalışılması ve polemikler, biraz abartı olarak görebilirsiniz ama, sanki suikas girişimi olabilir mi diye düşünüyorum.
birkaç gün önce ilçe başkanım ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımla beraber seçim çalışmasındaydık. fikir ve düşünceleri çok netti. ve heyacan doluydu. bence tüm bu yaşanmışlıklara rağmen hasan kökten ve diğer vekil adalarımızla birlikte daha güçlü çıkacağız. siyaset = etki+tepki

ayla ak 23 Mayıs 2015 / 23:34

Yazmayı unutmuşum. Köyceğiz, Dalaman çukurunda Şimdi Köyceğiz Belediyesi AKP li, Daha düne kadar Dalaman AKP liydi. Ayrıca Şadi Pirci bu bölgede özgül ağırlığı olan etkin bir siyasetçidir. Bey Obası’nın eski belediye başkanıdır. Her ne kadar kırgın dargın da olsalar partilerinden vazgeçmezler. Şadi Pirci Kadim Milli Görüşçüdür. Kökten derinden gelir. Partisine sadıktır. AKP yokken bu çukurda o vardı. Partisi için çalışacaktır. Öyle ihanet edecek adam değildir. AKP nin garanti iki milletvekili var. Üçüncüye doğru gidiyor. Sayın Şadi Pirci teşkilatçılığını konuşturacaktır. Muğla’da bu seçimin galibi Şadi Pirci olacaktır.

Sami paşa 24 Mayıs 2015 / 14:48

CHP:3 MHP:2 AKP : 1