Milas-Bodrum Havalimanı ihracat noktası oluyor « Hamle Gazetesi

Milas-Bodrum Havalimanı ihracat noktası oluyor

Bu haber 03 Kasım 2013 - 22:07 'de eklendi ve 800 kez görüntülendi.

milasbodrumhavaMilas Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı başvuru neticesinde Milas-Bodrum Havalimanı’na kargo gümrüğü açılacak.

Haber Merkezi

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Milas – Bodrum Havalimanı’na yöre ürünlerinin ihracatını sağlamak üzere bir kargo gümrüğü açılması için 26 Ağustos’ta ilgili bakanlıklarla TOBB’ye başvuruda bulunmuştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne yaptığı başvurudan olumlu cevap alan Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas-Bodrum Havalimanı’na ihracat yapılabilmesi için kargo gümrüğü kapısı açılacağını duyurdu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğe göre de Milas – Bodrum Havalimanı’nda kargo gümrüğü oluşturularak Milas’tan başta balık olmak üzere çeşitli ürünlerin ihracatı yapılabilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğde; Ülkemize girişte veteriner kontrolüne tabi canlı balıklar ile balıkçılık ürünleri için Milas – Bodrum Havalimanı Gümrük Müdürlüğü yetkilendirildi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, MİTSO’nun 26 Ağustos 2013 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ve TOBB’ye yapmış olduğu başvuru üzerine çok kısa sayılabilecek bir sürede Milas – Bodrum Havalimanı’na kargo gümrüğü açılmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Muğla İli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün yetkili kılacağı Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından ihracat ve ithalat aşamasındaki veterinerlik kontrollerinin yapılacağının kesinleşmiş olduğunu belirten Reşit Özer; “Genel olarak Türkiye’de işlerin bürokrasiye takıldığı ve bu nedenle hep sürüncemede kaldığından yakınılır. Fakat MİTSO olarak Milas – Bodrum Havalimanı’na kargo gümrüğü açılmasıyla ilgili başvurumuz çok kısa sürede olumlu şekilde sonuçlandı. Havalimanında ilgili personelin de görevlendirilmesiyle birlikte Milas’tan başta balık ve balıkçılık ürünleri olmak üzere çeşitli ürünlerin ihracatı yapılabilecek” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Muğla Kültür Balıkçıları Derneği Genel Sekreteri Sami Kont ise “Bugüne kadar Milas – Bodrum Havalimanı’nda kargo gümrüğü olmaması nedeniyle Milas’ın balıkları ya İzmir – İstanbul gümrüğünden ihraç ediliyordu veya karayolu ile AB ülkeleriyle Rusya’ya gönderiliyordu. Bu da bizim için çok büyük bir zaman kaybına neden oluyordu. Ayrıca bu durum; kültür balığı üreten diğer ülkelerle aramızda haksız rekabet oluşmasına neden oluyordu. Şimdi Milas – Bodrum Havalimanı kargo gümrüğü kanalıyla balıklarımızı ABD’ye bile taze olarak ihraç edebilme şansımız olacak. Bu da hiç kuşkusuz Milas’ın kültür balıkçılığının daha da gelişmesine, Milas ekonomisinin kalkınmasına, ülkemize daha çok döviz girmesine neden olacaktır” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.