Mikro Krediyle hayata tutundu

Bu haber 15 Mayıs 2014 - 0:44 'de eklendi ve 948 kez görüntülendi.

mmikrokredhayatMuğla’da iki yıl önce eşini kaybeden Aysel Titiz, mikro kredi desteği ile kendi iş yerini açarak hayata tutundu.

Cem Durna

Muğla’da 2 yıl önce eşini kaybeden Aysel Titiz, mikro kredi desteği ile kendi iş yerini açarak hayata tutundu.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde yaşayan 59 yaşındaki Aysel Titiz, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın mikro kredi projesine 4 yıl önce başvurduğunu, aldığı krediyle kendi iş yerini açtığını söyledi.

Terzilik yaparak iş yerinin ve evinin masraflarını karşıladığını belirten Titiz, “Babamı hiç görmedim ve 8 yaşında annemi kaybettim. Muğla’da bir aileye evlatlık olarak verildim.  Annem üvey babamla yaşıyordu. Bende annemin yanındaydım. Üvey babam, annemi bir gece demir çubukla dövdü. Doktorlar annemin ciğerlerinin kötü olduğunu söylemişlerdi. O zaman fakirlik ve yokluk nedeniyle hastanede tedavi olamadı ve annem 32 yaşında vefat etti.  9 yaşında beni Muğla’da zengin bir aileye üvey evlat olarak vermişlerdi. Muğla’da zengin bir ailenin evinde 10 sene evlatlık olarak kaldım, 18 yaşında da evlendim ve İzmir’e gittim” dedi.

17 yıl sonra Muğla’ya geri döndü

24 yıl İzmir’de eşiyle birlikte yaşadığını ifade eden 2 çocuk annesi Titiz, “17 yıl önce ailemle Muğla’ya taşındım. Muğla’da eşim ölmeden önce onun üzerine olan bir terzi dükkanı açtık. 2 yıl önce eşimi kaybettim. Eşimi kaybettikten bir süre sonra maddi nedenlerden dolayı dükkanı kapatmak zorunda kaldım. Ama evimi geçindirmem gerekiyordu. Daha sonra kadınlara yönelik Mikro Kredi verildiğini öğrendim. Kendi işyerimi açmak için başvuruda bulundum. Ve sonunda kendime ait iş yerimi açtım ve hayata tutundum” diye konuştu.

Zorluk çeken her kadının ayakları üzerinde durması gerektiğini vurgulayan Titiz, şunları söyledi:

“Benim gibi zorluk çeken kadınlar mikro kredi alarak ufak bir işyeri açmalı. Bu sayede ayakları üstünde durabilmeliler. Mikro kredi banka gibi değil. Faiz olayı yok, veriyorum vermiyorum, ödedin ödemedin derdi yok. Her konuda size yardımcı oluyorlar. Özellikle benim gibi olan kadınların gelip başvurmalarını tavsiye ediyorum. Kadınlar, zorlu yaşam şartlarına rağmen ayakları üzerinde durmaları gerekiyor. Mikro krediden sonra daha da fazla çalışma isteği, daha da fazla ilerlemek ve yükselmek istedim.”

Muğla’da bin 260 üyesi var

Muğla Mikro Kredi Yöneticisi Necla Alan ise mikro kredinin Türkiye’nin 68 ilinde faaliyetlerini sürdürdüğünü amaçlarının bankadan kredi kullanamayan, gerçekten ayakları üzerinde durmak isteyen bayanlara destek olmak olduğunu dile getirdi.

Amaçlarının Muğla’da kadınların kendine güvenen ve kimseye muhtaç kalmadan ayakları üzerinde durabilmesi olduğunu ifade eden Alan,  kentte yaklaşık bin 260 üyeleri bulunduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.