Mikro Kredi ile Değişen Hayatlar

Bu haber 28 Ocak 2015 - 0:10 'de eklendi ve 1.039 kez görüntülendi.

mikroooKadınların girişimcilik potansiyellerinin arttırılması için hayata geçirilen Mikro Kredi Projesi birçok kadının hayatına mucize oldu. Muğla’nın Menteşe İlçesi Kozağaç Mahallesi’nde yaşayan Gülay Yılmaz isimli kadın girişimci, mikro kredi ile hayvancılık sektörüne girerek aile bütçesine katkı sağlarken Ula İlçesi’nde Süheyla Gökşin Temizer, el işlerini pazar yerindeki tezgâhında satmaya başladı.

Hafize Ataseven

Kadınların girişimcilik potansiyellerinin arttırılması için hayata geçirilen Mikro Kredi Projesi birçok kadının hayatına mucize olmaya devam ediyor. Menteşe İlçesi Kozağaç Mahallesi’nde yaşayan oturan Gülay Yılmaz ile Ula İlçesi’nde yaşayan Süheyla Gökşin Temizer, Mikro kredi Projesi ile birlikte iş hayatına atılan isimler oldu.

Kredi Projesi ile 6 yıl önce tanışan Gülay Yılmaz, aldığı 700 TL mikro kredi ile bir buzağı satın aldı. Daha sonra buzağısını büyütüp, çoğaltarak süt, yoğurt, peynir ve tereyağı üretmeye başladı. Sattığı ürünlerle mikro kredi borçlarını ödedi ve tekrar kredi kullanarak işini büyüttü. Kullandığı kefilsiz ve masrafsız mikro kredi sayesinde bugün 5 ineği bulunan Gülay Yılmaz; ineklerinden ürettiği ürünler ile hem borcunu geri ödeyip hem de aile bütçesine katkı sağlıyor.

‘Mikro kredi projesi sayesinde hayatım değişti’ diyen Gülay Yılmaz, “700 lira ile 6 yıl önce ilk mikro kredimi kullandım. Bir buzağı alarak işe başladım ve bugün 5 tane ineğim oldu. 3 bin liraya kadar yükselen kredimi ve faizsiz masrafsız olarak aldığım için ve yaptığım ürünlerimden de kazancım olduğu için ödemelerimde de sıkıntı yaşamıyorum. Çok memnumum destek oldukları için bütün çalışanlara teşekkür ediyorum, hayatıma mucize kattılar” dedi.

Eş işlerini satıyor

Süheyla Gökşin Temizer de hayatına mucize katan bir başka kadın girişimci. Mikro kredi kullanarak yaptığı el işlerini satabilmek için stant açan Temizer, yıllar içinde işini geliştirerek pazar yerinde tezgâh sahibi oldu.

Süheyla Gökşin Temizer el emeğiyle iş kurmayı tercih etti ve bugün yaptıklarını pazar yerindeki tezgâhında satarak ailesine destek oluyor. Temizer, “Muğla’da mikro kredi ile ilk tanışanlardanım. 3bin TL aldım bugün ve el işi yaparak kendime pazar yerinde stant açtım. Oğlumu evlendirmek için kredi çekmek zorunda kaldığımdan emekli maaşım elime geçmiyordu. Bu nedenle böyle bir iş kurmaya karar verdim. Yaptığım el işlerini satarak evime katkıda bulunuyorum, ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Yıllardır kredi alıp geri ödeyerek bu günlere geldim. İnşallah devam edeceğim çok mutluyum Sağ olsunlar proje müdürü Demet Hanım, Necla Hanım bana hep destek oldular. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’dan faydalanmak isteyen kadınlar, başvuru formları ile TGMB(Türkiye Grameen Mikrofinans Programı) Aydın Şube Ofisine ve demetplevneli@tgmp.net, bilgi@insanmuhendisligi.com adreslerinden başvuru yapabilirler.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.